Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je sója zdravá pro přeživší rakoviny prsu?
Jakou roli sójové fytoestrogeny hrají v prevenci a léčbě rakoviny prsou?
Sójové výrobky vzbuzují v posledních letech kontroverzi, dokonce i mezi zdravotníky, a situace je navíc zhoršená mylnými informacemi na internetu. Hlavním omylem je, že sójové potraviny napomáhají rozvoji rakoviny prsu, protože obsahují třídu fytoestrogenních sloučenin, tzv. izoflavony. Vzhledem k tomu, že estrogeny mohou podporovat růst rakoviny prsu, je přirozené předpokládat, že fytoestrogeny to dovedou také.
Lidé si ale neuvědomují, že existují dva typy estrogenových receptorů v těle, alfa a beta. A na rozdíl od skutečného estrogenu se sójové fytoestrogeny přednostně váží na a aktivují estrogenový receptor beta. Toto rozlišení je důležité, protože tyto dva typy receptorů mají různé distribuce tkání a často fungují jinak, a někdy i opačně. A to se zdá být platné v případě prsu, kde beta aktivace má antiestrogenní účinek a inhibuje tak účinky skutečného estrogenu, který růst podporuje. Něco, co víme už více než 10 let. Už nemáme žádné výmluvy.
Účinky estradiolu, primárního lidského estrogenu, na buňky prsu jsou zcela opačné vůči účinkům sójových fytoestrogenů, které mají antiproliferační účinky na buňky rakoviny prsu i při nízkých koncentracích, které člověk dostane do krevního oběhu při konzumaci pouze několika porcí sóji. To dává smysl vzhledem k tomu, že po konzumaci jednoho šálku sójových bobů způsobují hodnoty v naší krvi významnou aktivaci beta receptoru.
Tak odkud je tohle zastaralé pojetí, že sója může zvýšit riziko rakoviny prsu? Tato obava byla založena převážně na výzkumu, který ukázal, že hlavní sójový fytoestrogen genistein stimuluje růst prsních nádorů u jednoho typu myší, jenomže se ukázalo, že my vlastně myši nejsme. Sójové isoflavony metabolizujeme velmi odlišně od hlodavců. Stejná sója vede k 20 až 150násobným hodnotám v krevním oběhu hlodavců. Daný typ myši s rakovinou prsu je měl 58krát vyšší, takže pokud byste jedli 58 šálků sójových bobů denně, mohlo by u vás dojít také k významné alfa aktivaci, ale naštěstí nejsme holé myši s odstraněnými vaječníky a štítnou žlázou, a nemáme tendenci jíst 58 šálků sójových bobů denně.
Při pouhých několika porcích sóji denně a vysoké beta aktivaci předpokládáme, že sója by měla rakovině prsu aktivně předcházet. A opravdu, příjem sóji během dětství, dospívání a dospělého života byl ve všech případech spojován se sníženým rizikem rakoviny prsu. Ty ženy, které jedí v mládí sóju nejvíce, mají v dospělosti podle všeho riziko rakoviny nižší než poloviční.
To může pomoci vysvětlit, proč je výskyt rakoviny prsu u nás mnohem vyšší než v Asii, ovšem když se Asiaté přemístí do USA a začnou jíst a žít jako Američané, jejich rizikovost okamžitě stoupá. Například ženy v Connecticutu, které jsou na vrcholu rizikovosti rakoviny prsu, mají ve svých 50 letech asi desetkrát více rakoviny prsu než padesátileté ženy žijící v Japonsku. Ale není to jen genetické, protože když se přestěhují sem, výskyt rakoviny prsu u nich generaci od generace vzrůstá, jak se asimilují do naší kultury.
Jsou anti-estrogenní účinky sójových potravin dostatečné na to, aby skutečně změnily průběh onemocnění? Nevěděli jsme to až do první studie o konzumaci sójových potravin a přežití rakoviny prsu, zveřejněné v roce 2009 v časopise Journal of the American Medical Association. Studie naznačuje, že u žen s rakovinou prsu byla konzumace sójových potravin výrazně propojena se sníženým rizikem úmrtí a recidivy rakoviny prsu. Byla následovaná další studií, a pak další, všechny s podobnými závěry.
To stačilo Americké společnosti proti rakovině k tomu, aby sezvala širokou škálu odborníků na rakovinu ke zpracování výživových pokynů pro přeživší rakoviny, protože sójové potraviny by měly být leda tak prospěšné. A od té doby byly zveřejněny dvě další studie, celkem tedy 5, a všechny, 5 z 5, poukazují stejným směrem, zahrnujíc tak více než 10 000 pacientek s rakovinou prsu.
Sloučíme-li všechny výsledky, konzumace sójových potravin po diagnóze rakoviny prsu byla spojena se sníženou úmrtností – což znamená vyšší délkou života a sníženou recidivou, tedy nižší pravděpodobnost, že se rakovina vrátí. Každý, kdo tvrdí něco jiného, neotevřel sedm let vědecký časopis.
A toto zlepšilo šanci na přežití jak pro ženy s nádory s negativním, tak s pozitivním estrogenovým receptorem, a také jak pro mladší, tak pro starší ženy. Podejte edamame.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Chen FP, Chien MH. Phytoestrogens induce differential effects on both normal and malignant human breast cells in vitro. Climacteric. 2014 Dec;17(6):682-91.
- Chi F, Wu R, Zeng YC, Xing R, Liu Y, Xu ZG. Post-diagnosis soy food intake and breast cancer survival: a meta-analysis of cohort studies. Asian Pac J Cancer Prev. 2013;14(4):2407-12.
- Setchell KD, Brown NM, Zhao X, Lindley SL, Heubi JE, King EC, Messina MJ. Soy isoflavone phase II metabolism differs between rodents and humans: implications for the effect on breast cancer risk. Am J Clin Nutr. 2011 Nov;94(5):1284-94.
- Messina M, Messina, VL. Exploring the Soyfood Controversy. Nutrition Today: March/April 2013 - Volume 48 - Issue 2 - p 68–75.
- Rock CL, Doyle C, Demark-Wahnefried W, Meyerhardt J, Courneya KS, Schwartz AL, Bandera EV, Hamilton KK, Grant B, McCullough M, Byers T, Gansler T. Nutrition and physical activity guidelines for cancer survivors. CA Cancer J Clin. 2012 Jul-Aug;62(4):243-74.
- Korde LA, Wu AH, Fears T, Nomura AM, West DW, Kolonel LN, Pike MC, Hoover RN, Ziegler RG. Childhood soy intake and breast cancer risk in Asian American women. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2009 Apr;18(4):1050-9.
- Ziegler RG, Hoover RN, Pike MC, Hildesheim A, Nomura AM, West DW, Wu-Williams AH, Kolonel LN, Horn-Ross PL, Rosenthal JF, Hyer MB. Migration patterns and breast cancer risk in Asian-American women. J Natl Cancer Inst. 1993 Nov 17;85(22):1819-27.
- Kelsey JL. A review of the epidemiology of human breast cancer. Epidemiol Rev. 1979;1:74-109.
- Shu XO, Zheng Y, Cai H, Gu K, Chen Z, Zheng W, Lu W. Soy food intake and breast cancer survival. JAMA. 2009 Dec 9;302(22):2437-43.
- Guha N, Kwan ML, Quesenberry CP Jr, Weltzien EK, Castillo AL, Caan BJ. Soy isoflavones and risk of cancer recurrence in a cohort of breast cancer survivors: the Life After Cancer Epidemiology study. Breast Cancer Res Treat. 2009 Nov;118(2):395-405.
- Kang X, Zhang Q, Wang S, Huang X, Jin S. Effect of soy isoflavones on breast cancer recurrence and death for patients receiving adjuvant endocrine therapy. CMAJ. 2010 Nov 23;182(17):1857-62.
- Caan BJ, Natarajan L, Parker B, Gold EB, Thomson C, Newman V, Rock CL, Pu M, Al-Delaimy W, Pierce JP. Soy food consumption and breast cancer prognosis. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2011 May;20(5):854-8.
- Zhang YF, Kang HB, Li BL, Zhang RM. Positive effects of soy isoflavone food on survival of breast cancer patients in China. Asian Pac J Cancer Prev. 2012;13(2):479-82.
- Paruthiyil S, Parmar H, Kerekatte V, Cunha GR, Firestone GL, Leitman DC. Estrogen receptor beta inhibits human breast cancer cell proliferation and tumor formation by causing a G2 cell cycle arrest. Cancer Res. 2004 Jan 1;64(1):423-8.
- Mueller SO, Simon S, Chae K, Metzler M, Korach KS. Phytoestrogens and their human metabolites show distinct agonistic and antagonistic properties on estrogen receptor alpha (ERalpha) and ERbeta in human cells. Toxicol Sci. 2004;80(1):14-25.
Image credit: Kristina DeMuth. Image has been modified.