Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší přípravky proti rakovině prostaty
Co by se stalo, kdybyste tajně podali pacientům s rakovinou 4 z nejzdravějších potravin?
Na jednom z videí hovořím o granátových jablkách a rakovině prostaty. Doplňky stravy s obsahem granátových jablek se v léčbě tohoto druhu rakoviny ukázaly jako neúčinné. Stejné zklamání nastalo i u nápoje z granátového jablka, což ale opět byl jen extrakt z tohoto ovoce. Možná neúčinnost granátových jablek, která byla ze studie patrná, nemusí souviset přímo s tímto ovocem, ale spíše s nízkou dávkou účinné látky, která byla z granátových jablek izolována. Ale co je vlastně tou účinnou látkou? Výrobci izolovaných extraktů vychvalují obsah kyseliny ellagové, což je jedna z účinných fytochemikálií v granátovém jablku. Nicméně tato látka není tak účinná jako samotné granátové jablko. To znamená, že jednotlivé složky mohou působit synergicky a celek pak může být prospěšnější ve srovnání s jeho izolovanými částmi.
Zde vidíte buňky rakoviny prostaty na Petriho misce, jejich 100% růst. Po přidání kapky extraktu z granátového jablka klesne tempo růstu rakoviny o 30 %. Avšak po aplikaci jiného extraktu se jeho účinnost zdá být nulová. Když ale přidáte obě frakce společně, co si myslíte, že se stane? Součet 30% suprese a nulové suprese se rovná 70% potlačení růstu rakoviny. Jedná se o synergii, při níž 1+1 je více než 2. Zde vidíte buňky rakoviny prostaty pod mikroskopem. Tady jsou s extraktem s 30% supresí a zde pak s neúčinným extraktem. Tady je kombinace obou. Jakýkoli pokus vystihnout sílu léčivých potravin standardizací jedné chemické látky postrádá veškerý smysl komplexní rostlinné léčby. Standardizované extrakty představují cynickou, ziskem motivovanou snahu nahradit sílu granátového jablka silou kyseliny ellagové. Granátové jablko nepotřebuje žádné fígle ani vylepšení. Je silné samo o sobě.
Proč tedy nevyzkoušet jeho podávání u pacientů s rakovinou? Granátové jablko se ale nedá vtěsnat do pilulky, a tak nemůžeme porovnat jeho účinnost s placebem. Hodnotit léčiva je vcelku snadné. Lidé nevědí, jestli užívají účinnou látku nebo placebo, ale určitě si všimnou, zda jedí granátové jablko nebo ne. Pokud pacientům s nádorovým onemocněním budeme podávat granátová jablka a rakovina začne ustupovat, nebude zřejmé, zda je to kvůli konzumaci granátového jablka nebo jestli se jedná placebo efekt. Pacientům bude jedno, z jakého důvodu jim je lépe. Ale abychom něco změnili v lékařské praxi, chceme vědět, zda je v našem ovoci něco zvláštního. Například můžeme udělat smoothie z granátových jablek a porovnat ho s „falešným“ smoothie; je to ale logisticky náročné. Proto se vědci snaží podávat lidem tabletovou formu.
199 mužů s rakovinou prostaty užívalo třikrát denně buď placebo, nebo tablety obsahující 100 mg prášku z granátového jablka. Jednalo se skutečně o celé ovoce, bylo jen zbavené vody; otázkou však je, jaké množství se dá vtěsnat do jedné tablety? Vycházíme z denního množství šesti zrnek granátového jablka, což je asi 1/100 granátového jablka denně. Protože však tableta obsahovala tak malé množství účinné látky, pokusili se vědci maximalizovat své šance v boji s rakovinou pomocí rozmanitosti.
Vezměme dvě skupiny lidí, kteří konzumují přibližně stejné množství ovoce a zeleniny. V jedné skupině lidé konzumují málo rozmanitou stravu, byť se jedná o tuny opravdu zdravých potravin, ve druhé pak jedí menší porce stravy, která je však více rozmanitá. Která skupina zvítězí, hodnotíme-li ochranu DNA před poškozením volnými radikály? Skupina s více rozmanitou stravou. To naznačuje, že menší množství více druhů fytochemikálií působí příznivěji, než jejich vyšší dávky s méně rozmanitým zastoupením. Stejný závěr platí i v případě zánětu. Větší rozmanitost v příjmu ovoce a zeleniny je spojena s nižším výskytem zánětu, a to i v případě stejného počtu porcí. Platí to i u zlepšování kognitivních funkcí. Pestřejší škála příjmu ovoce a zeleniny je spojena s lepším výkonem, mentálním stavem a pozorností. Někdy se zlepší i paměťové funkce, když upravíme množství přijímaných látek. Pokud porovnáte dva lidi, kteří jedí stejné množství zdravých potravin, bude na tom lépe ten, jehož strava je pestřejší.
A tak vědci nepoužili pouze granátová jablka. Do tablety přidali i brokolici, trochu kurkumy a koncentrát zeleného čaje v prášku. V pilulce tedy bylo ovoce, zelenina a koření, vše v malém množství. Jedná se zhruba o dávku jedné růžičky brokolice denně, méně než osminu čajové lžičky kurkumy a asi jednu šestinu čajového sáčku zeleného čaje. Úžasné potraviny. Může ale tak malé množství vůbec ovlivnit vývoj rakoviny? Ano. Hodnotili jsme to u skupiny mužů s raným stadiem rakoviny prostaty, kteří se snažili vyhnout chirurgickému zákroku. U těch, kteří dostávali placebo, vzrostly hodnoty PSA téměř o 50 %, což svědčí o tom, že se rakovina dále rozvíjí. Ale ve skupině užívající tablety s obsahem granátového jablka, brokolice, kurkumy a zeleného čaje se hodnoty PSA vůbec nezvyšovaly. U pacientů s pokročilejším onemocněním, po operaci nebo ozařování, kteří se snažili vyhnout chemoterapii, byl ve skupině pacientů užívajících placebo 70% nárůst.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Jacobs DR Jr, Tapsell LC. Food, not nutrients, is the fundamental unit in nutrition. Nutr Rev. 2007 Oct;65(10):439-50.
- Thompson HJ, Heimendinger J, Diker A, O'Neill C, Haegele A, Meinecke B, Wolfe P, Sedlacek S, Zhu Z, Jiang W. Dietary botanical diversity affects the reduction of oxidative biomarkers in women due to high vegetable and fruit intake. J Nutr. 2006 Aug;136(8):2207-12.
- Lansky EP. Beware of pomegranates bearing 40% ellagic Acid. J Med Food. 2006 Spring;9(1):119-22.
- Bhupathiraju SN, Tucker KL. Greater variety in fruit and vegetable intake is associated with lower inflammation in Puerto Rican adults. Am J Clin Nutr. 2011 Jan;93(1):37-46.
- Ye X, Bhupathiraju SN, Tucker KL. Variety in fruit and vegetable intake and cognitive function in middle-aged and older Puerto Rican adults. Br J Nutr. 2013 Feb 14;109(3):503-10.
- Lansky EP, Jiang W, Mo H, Bravo L, Froom P, Yu W, Harris NM, Neeman I, Campbell MJ. Possible synergistic prostate cancer suppression by anatomically discrete pomegranate fractions. Invest New Drugs. 2005 Jan;23(1):11-20.
- Freedland SJ, Carducci M, Kroeger N, Partin A, Rao JY, Jin Y, Kerkoutian S, Wu H, Li Y, Creel P, Mundy K, Gurganus R, Fedor H, King SA, Zhang Y, Heber D, Pantuck AJ. A double-blind, randomized, neoadjuvant study of the tissue effects of POMx pills in men with prostate cancer before radical prostatectomy. Cancer Prev Res (Phila). 2013 Oct;6(10):1120-7.
- Chrubasik-Hausmann S, Vlachojannis C, Zimmermann B. Pomegranate juice and prostate cancer: importance of the characterisation of the active principle. Phytother Res. 2014 Nov;28(11):1676-8.
- Thomas R, Williams M, Sharma H, Chaudry A, Bellamy P. A double-blind, placebo-controlled randomised trial evaluating the effect of a polyphenol-rich whole food supplement on PSA progression in men with prostate cancer--the U.K. NCRN Pomi-T study. Prostate Cancer Prostatic Dis. 2014 Jun;17(2):180-6.
- Stenner-Liewen F, Liewen H, Cathomas R, Renner C, Petrausch U, Sulser T, Spanaus K, Seifert HH, Strebel RT, Knuth A, Samaras P, Müntener M. Daily Pomegranate Intake Has No Impact on PSA Levels in Patients with Advanced Prostate Cancer - Results of a Phase IIb Randomized Controlled Trial. J Cancer. 2013 Aug 29;4(7):597-605.
Icons created by Jamison Wieser, Tu Uyen, Arthur Shlain, Laymik, iconsphere, Yazmin Alanis, Nikita Kozin, and Tomas Knopp from the Noun Project. Image credit: Anyka via 123RF. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.