Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší aromaterapeutické esence na Alzheimerovu chorobu
Meduňka dokáže porazit léky ve schopnosti tlumit projevy závažné demence.
Zlepšení kognitivního výkonu v souvislosti s aromaterapií u mladých zdravých dobrovolníků je jedna věc, ale co je to skutečně důležité? Tato skupina japonských vědců navrhla ničím nepodloženou hypotézu, že by třeba mohly některé vůně vést až nervovému „znovuzrození“ u pacientů s Alzheimerem. Před dvaceti lety by jen navržení této možnosti jako pouhé hypotézy bylo kacířstvím! Všichni věděli, že ztráta neuronů je nevratná. Jinými slovy, mrtvé nervové buňky nejsou nahrazovány, což je také důležitý faktor v neurodegenerativních onemocněních. To je to, co mě učili, to, co učili všechny, až…do roku 1998.
Pacienti s pokročilou rakovinou souhlasili s tím, že dostanou injekci se zvláštním barvivem, které je součásti DNA u nových buněk. Při pitvě pak vědci hledali nervové buňky v mozku, který ozářili. A byly tam, nové nervové buňky v mozku, které o pár dní či měsíců dříve neexistovaly, což demonstruje „že nové buňky v lidském mozku mohou vzniknout a že se v lidském mozku skrývá potenciál pro sebeobnovování.“ To je něco, co nám může přinést útěchu.
Stále to však ještě neznamená, že k tomu mohou pomáhat vůně. Byl však učiněn pokus trvající měsíc, kdy byl využit aromaterapeutický režim a použity vůně rozmarýnu, levandule a pomeranče. Zde je křivka znázorňující, jak byli dobrovolníci schopni vytvářet abstraktní myšlenky a jejich kognitivní funkce 6 týdnů před terapií. Ukazuje poměrně stálý pokles, dokud nedošlo po aromaterapii k obratu. Vědci dospěli k závěru, že aromaterapie může být účinná a má jistý potenciál pro zlepšení kognitivních funkcí. To vše samozřejmě bez jakýchkoliv zjevných vedlejších účinků.
A co těžká demence? Vždycky slyšíme o poklesu kognitivních funkcí, ale více než polovina pacientů s demencí zažívá behaviorální nebo psychiatrické příznaky. Často se předepisují antipsychotické léky typu thorazin, ačkoliv se zdá, že jsou zvláště pro starší lidi nebezpečné. Ale no tak, je přece jednodušší jen předepsat lék, než nabízet nefarmakologické alternativy, jako je třeba aromaterapie. Jedna skupina si měla mazat balzámem s vůní citrónu ruce a obličej dvakrát denně a byla srovnávána se skupinou, která používala krém bez vůně. Krémovali se všichni, ale u skupiny užívající balzám s obsahem citrónu došlo k výraznému snížení míry rozrušení, křiku, řevu a fyzické agrese a také ke zlepšení ukazatelů kvality života – pacienti vykazovali nižší sociální uzavřenosti a více se zapojovali do konstruktivních činností. To je důležité, protože když podáváte pacientům antipsychotika, stávají se uzavřenějšími, méně se zapojují do aktivit; je to jako chemický omezující prostředek. Ano, ale léky mohou také snížit míru rozrušení, což ale může být jen tím, že jimi člověka účinně „vypnete“.
Takže aromaterapie s citrónovým balzámem „je bezpečná, dobře snášená,… vysoce efektivní, s dalšími výhodami pro klíčové parametry kvality života. Tato zjištění jasně naznačují potřebu dlouhodobějších multicentrických studií“. Žádné jsme ovšem nikdy neměli, až do… Nikdy. Stále ještě žádné nemáme. Tato studie je z roku 2002 a od té doby nic, ale je to vůbec překvapivé? Kdo by financoval studii, která by se třeba jmenovala Velký balzám?
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Jimbo D, Kimura Y, Taniguchi M, Inoue M, Urakami K. Effect of aromatherapy on patients with Alzheimer's disease. Psychogeriatrics. 2009 Dec;9(4):173-9.
- Ballard CG, O'Brien JT, Reichelt K, Perry EK. Aromatherapy as a safe and effective treatment for the management of agitation in severe dementia: the results of a double-blind, placebo-controlled trial with Melissa. J Clin Psychiatry. 2002 Jul;63(7):553-8.
- Eriksson PS. Neurogenesis and its implications for regeneration in the adult brain. J Rehabil Med. 2003 May;(41 Suppl):17-9.
- [No authors listed] Take comfort in human neurogenesis. Nat Med. 1998 Nov;4(11):1207.
- Eriksson PS, Perfilieva E, Björk-Eriksson T, Alborn AM, Nordborg C, Peterson DA, Gage FH. Neurogenesis in the adult human hippocampus. Nat Med. 1998 Nov;4(11):1313-7.
- Moss M, Oliver L. Plasma 1,8-cineole correlates with cognitive performance following exposure to rosemary essential oil aroma. Ther Adv Psychopharmacol. 2012 Jun;2(3):103-13.
- Thompson Coon J, Abbott R, Rogers M, Whear R, Pearson S, Lang I, Cartmell N, Stein K. Interventions to reduce inappropriate prescribing of antipsychotic medications in people with dementia resident in care homes: a systematic review. J Am Med Dir Assoc. 2014 Oct;15(10):706-18.
Motion graphics by Tyler McReynolds, Teetotalin LLC