Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Přírodní léčba akné a plísňových infekcí
Zelený čaj může pomoci s tinea pedis, zubním plakem, akné, lišejem a infekcemi močových cest. Není však v zabíjení bakterií tak účinný, že by mohl ohrozit naši střevní mikroflóru?
Kterou rostlinu bychom měli užívat na které onemocnění kůže? Do dnešního dne byly publikovány tisíce studií o zdravotních účincích zeleného čaje, ale teprve nedávno se začali výzkumníci zabývat možností použít zelený čaj při prevenci a léčbě infekcí. Byly vydány patenty na antibakteriální antifungální a antivirové účinky čaje. Podívejme se na některé důkazy.
Z hlediska houbových infekcí sloučeniny obsažené v zeleném čaji prokázaly silnou antifungální účinnost proti primární příčině atletické nohy, plísňovým infekcím nehtů, svědění a dermatofytóze, srovnatelné v některých případech se silnými antifungálními léky, jako je flukonazol. OK, ale to jsou jen výsledky z Petriho misek.
Co takhle koupel nohou se zeleným čajem na léčbu plísně mezi prsty při atletické noze? Je zřejmé, že čajové listy byly kdysi používány jako lidový lék proti plísním… Tak proč to neotestovat? A skutečně, koupel nohou jednou denně ve zředěném zeleném čaji po dobu 15 minut vedla k významnému zlepšení symptomů ve srovnání s předchozí kontrolou.
Koupel v zeleném čaji také zjevně pomáhala proti atopické dermatitidě spojené s plísňovou infekci. Nebyla zde však žádná kontrolní skupina. Neředěný zelený čaj může pomoci odstranit kandidové kvasinky ze špatně vyčištěných zubních protéz. A co bakterie, které způsobují plak a zánět dásní? Dokonce i 2% ústní voda ze zeleného čaje účinkovala. Ano, měli byste být schopni mít plak pod kontrolou už díky správnému čištění a používáním zubní nitě, ale s důrazem na „správné“. Většina lidí si totiž nečistí zuby doporučené 4 minuty denně, a tak může pomoci ústní voda ze zředěného zeleného čaje.
A teď, pokud jde pouze o schopnost zabíjet bakterie způsobující plak, zelený čaj byl poražen česnekem s následným vypláchnutím úst limetou, ale myslím, že se budu držet zeleného čaje, děkují mnohokrát – fuj, zvláště když zelený čaj nejenže zabíjí přímo bakterie způsobující plak, ale také zvyšuje antibakteriální účinnost slin poté, co ho vypijete.
A co zelený čaj proti akné? Za šest týdnů, během kterých se užívalo 2% pleťové tonikum se zeleným čajem, se snížil počet pupínků o více než polovinu a výrazně se snížila jejich závažnost, což znamená, že je to levná a efektivní léčba akné.
Impetigo je další bakteriální infekce kůže, která může postihnout obličej, ale mast s čajem může zvýšit míru vyléčení o 80 % v porovnání s antibiotiky podávanými lokálně nebo perorálně.
A co infekce močového měchýře? Víme, že určitá koncentrace sloučenin obsažených v zeleném čaji může zabít ten typ E. coli, který způsobuje infekce močových cest. Otázkou pak je, kolik čaje musíte pít k dosažení těchto koncentrací ve vašem močovém měchýři? A ukázalo se, že ne moc. Mohl by účinkovat už pouhý jeden šálek čaje, ale možná budete muset během dne vypít šálků více, protože během 8 hodin je z vašeho systému vyloučen. Takže, jak si tedy stojíme? Údaje z laboratorních testů vypadají dobře, ale zatím neexistuje žádná studie, která by je otestovala v praxi, takže by se v tomto okamžiku měl čaj používat pouze jako doplňková léčba při infekcích močového měchýře. Ale protože nově vznikají organismy, které jsou rezistentní vůči více lékům, má zelený čaj určitě potenciál.
Ale zastavme se na chvíli. Když je pití zeleného čaje tak dobré na zabíjení bakterií, nezpůsobí to, že zabije i ty hodné bakterie v našich střevech? Ne, to je na tom to úžasné, v porovnání s ostatními látkami, které zabíjejí bakterie, nevykazuje zelený čaj žádný účinek na naši střevní flóru. Ale to vlastně nemusí být pravda. Pití zeleného čaje může ve skutečnosti zvýšit hladinu našich hodných bakterií tím, že zapůsobí jako prebiotikum, tedy zlepší prostředí v tlustém střevě.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Noormandi A, Dabaghzadeh F. Effects of green tea on Escherichia coli as a uropathogen. J Tradit Complement Med. 2014 Dec 16;5(1):15-20.
- Sarin S, Marya C, Nagpal R, Oberoi SS, Rekhi A. Preliminary Clinical Evidence of the Antiplaque, Antigingivitis Efficacy of a Mouthwash Containing 2% Green Tea - A Randomised Clinical Trial. Oral Health Prev Dent. 2015;13(3):197-203.
- Reygaert W, Jusufi I. Green tea as an effective antimicrobial for urinary tract infections caused by Escherichia coli. Front Microbiol. 2013 Jun 18;4:162.
- Reygaert WC. The antimicrobial possibilities of green tea. Front Microbiol. 2014 Aug 20;5:434.
- Thomas A, Thakur S, Mhambrey S. Comparison of the antimicrobial efficacy of chlorhexidine, sodium fluoride, fluoride with essential oils, alum, green tea, and garlic with lime mouth rinses on cariogenic microbes. J Int Soc Prev Community Dent. 2015 Jul-Aug;5(4):302-8.
- Lin SP, Li CY, Suzuki K, Chang CK, Chou KM, Fang SH. Green tea consumption after intense taekwondo training enhances salivary defense factors and antibacterial capacity. PLoS One. 2014 Jan 30;9(1):e87580.
- Jin JS, Touyama M, Hisada T, Benno Y. Effects of green tea consumption on human fecal microbiota with special reference to Bifidobacterium species. Microbiol Immunol. 2012 Nov;56(11):729-39.
- Elsaie ML, Abdelhamid MF, Elsaaiee LT, Emam HM. The efficacy of topical 2% green tea lotion in mild-to-moderate acne vulgaris. J Drugs Dermatol. 2009 Apr;8(4):358-64.
- Ikeda S, Kanoya Y, Nagata S. Effects of a foot bath containing green tea polyphenols on interdigital tinea pedis. Foot (Edinb). 2013 Jun-Sep;23(2-3):58-62.
- Yiannakopoulou ECh. Recent patents on antibacterial, antifungal and antiviral properties of tea. Recent Pat Antiinfect Drug Discov. 2012 Apr;7(1):60-5.
- Antunes DP, Salvia AC, de Araújo RM, Di Nicoló R, Koga Ito CY, de Araujo MA. Effect of green tea extract and mouthwash without alcohol on Candida albicans biofilm on acrylic resin. Gerodontology. 2015 Dec;32(4):291-5.
- Kim HK, Chang HK, Baek SY, Chung JO, Rha CS, Kim SY, Kim BJ, Kim MN. Treatment of Atopic Dermatitis Associated with Malassezia sympodialis by Green Tea Extracts Bath Therapy: A Pilot Study. Mycobiology. 2012 Jun;40(2):124-8.
- Sharquie KE, al-Turfi IA, al-Salloum SM. The antibacterial activity of tea in vitro and in vivo (in patients with impetigo contagiosa). J Dermatol. 2000 Nov;27(11):706-10.
- Reuter J, Wölfle U, Weckesser S, Schempp C. Which plant for which skin disease? Part 1: Atopic dermatitis, psoriasis, acne, condyloma and herpes simplex. J Dtsch Dermatol Ges. 2010 Oct;8(10):788-96.
- Zink A, Traidl-Hoffmann. Green tea in dermatology--myths and facts. J Dtsch Dermatol Ges. 2015 Aug;13(8):768-75.
- Park BJ, Taguchi H, Kamei K, Matsuzawa T, Hyon SH, Park JC. In vitro antifungal activity of epigallocatechin 3-O-gallate against clinical isolates of dermatophytes. Yonsei Med J. 2011 May;52(3):535-8.
- Yang CS, Chen L, Lee MJ, Balentine D, Kuo MC, Schantz SP. Blood and urine levels of tea catechins after ingestion of different amounts of green tea by human volunteers. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 1998 Apr;7(4):351-4.
Motion graphics by Tyler McReynolds, Teetotalin LLC Image credit: Kjerstin_Michaela via Pixabay. Image has been modified.