Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kolik arsenu v rýži je příliš?
Jak můžeme snížit vystavení arzenu z rýže?
Ti, kteří jsou vystaveni největším množství arsenu z rýže, jsou ti, kteří jsou vystaveni největšímu množství rýže. Například lidé, kteří jí rostlinnou, bezlepkovou nebo bezmléčnou stravu. Ohroženy tedy nejsou jen těhotné ženy a nemluvňata, ale také lidé, kteří mají tendenci jíst více rýže. Jaký paradox, že lidé zajímající se o své zdraví – snaží se vyhýbat mléku, konzumují hodně celistvých potravin a hodně celozrnné rýže, nakonec skončí nejen s teoretickým celoživotním zvýšením rizika rakoviny, ale doopravdy utrpí otravu arsenem – právě proto, že jedli hodně rýže.
Například tato nebohá žena: už tak to měla špatné, jelikož trpěla celiakii, takže se musela vyhýbat pšenici, ječmenu a žitu. Jedla místo toho rýži, ale skončila s vysokými hladinami arsenu v těle a trpěla typickými symptomy otravy: průjmem, bolestmi hlavy, poruchami spánku, ztrátou chuti k jídlu, abnormálním vnímáním chutí, zhoršenou krátkodobou pamětí a koncentrací. Takže my jako doktoři bychom na tohle měli dávat pozor u všech pacientů, kteří denně konzumují mnoho rýže.
V roce 2012 Consumer Reports (magazín nezávislých testů) odkryl informace o arsenu v rýži a doporučil, aby dospělí jedli max. 2 porce rýže týdně. Rýžové kaše nebo těstovin max. 3 porce týdně. Ve své pozdější analýze nejspíše zjistili, že rýžová kaše a těstoviny mají arsenu více, a tak snížili své doporučení na 2 porce týdně. A to v případě, že ten týden nepřijímáte arsen už z žádného dalšího jídla z rýže. Takže přišli s tímto bodovým systémem. Lidé si jednoduše spočítají body za všechny porce rýžových produktů, které za týden zkonzumují, a ujistí se, že v průměru zůstanou pod 7 body. Pokud by vaším jediným zdrojem rýže byla rýže samotná, pak je vaše doporučená konzumace 1 až 2 porce týdně. A máte vyčerpáno.
Já však ve své denní dvanáctce (Daily Dozen) doporučuji týdně 21 porcí celozrnných obilovin. Seznamte se tedy s quinoou, pohankou, jáhlami, ovesnými vločkami, ječmenem nebo některou z dalšího asi tuctu běžných celozrnných obilovin. Kromě rýže. Většinou mají zanedbatelný obsah toxického arsenu.
Rýže vstřebává 10x více arsenu než ostatní obiloviny. To přispívá k vysvětlení skutečnosti, že hladiny arsenu ve vzorku moči lidí, kteří jedí rýži, mají tendenci být trvale vyšší než už těch, kdo rýži nekonzumují. FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) nedávno testoval několik desítek vzorků quinoi a většina z nich měla obsah arsenu pod hranicí detekovatelnosti, případně měly jen stopové množství. Včetně červené quinoi, která je v mé rodině oblíbená. Takže jsem měl radost. Ačkoliv, našlo se pár vzorků, které dosáhly asi na poloviční množství, jež obsahuje rýže. Celkově však quinoa obsahovala průměrně 10x méně arsenu než rýže. Takže v souladu s doporučením Consumer Reports bychom si mohli dát týdně 20 porcí místo 2.
Takže to je strategie číslo 1: diverzifikovat stravu a zvážit alternativy k rýži, zejména u nemluvňat. Pak můžeme minimalizovat expozici vařením rýže stejným způsobem jako těstoviny – se spoustou vody navíc. Zjistili jsme, že poměr 10 : 1 je nejlepší. Data však naznačují, že pouhé oplachování rýže, které vědci také doporučovali, má jen velmi malý efekt. Zpracovaným potravinám slazeným hnědým rýžovým sirupem se můžeme prostě vyhýbat. Je zde ještě něco jiného, co bychom mohli u jídelního stolu udělat, zatímco čekáme na vládní agentury, aby stanovily nějaké regulační limity?
Co třeba když budete jíst k rýži potraviny obsahující hodně vlákniny? Pomohlo by to navázat část arsenu? Zřejmě ne. Zdá se však, že přítomnost tuku nějaký účinek má, žel opačný, než bychom chtěli. Zvyšuje odhadovanou absorpci arsenu. Je to pravděpodobně kvůli žluči navíc, kterou uvolníme, když jíme tučné jídlo.
Víme, že kyselina taninová v kávě a zejména v čaji může snížit vstřebávání železa. To je důvod, proč doporučuji čaj nepít při jídle. Tak mne napadá, nemohla by třeba snižovat i vstřebávání arsenu? Ano, snižuje. Možná tak o 40 a více procent. Výsledky naznačují, že kyselina taninová by mohla pomoci. Při pokusech však používali obrovské dávky – ekvivalent 17 šálků čaje nebo 34 šálků kávy. To není moc praktické.
Co navrhují odborníci? Víme, že obsah arsenu v rýži z určitých oblastí je nižší. Například z Kalifornie a některých částí Indie. Proč tedy prostě nepřimíchat trochu této rýže do té s vysokým obsahem arsenu, aby to bylo pro všechny spravedlivé? Cože?!
Dalším pokřiveným a nekonvenčním nápadem bylo použít řasu objevenou v horkých pramenech Národního parku Yellowstone. Produkuje totiž enzym, který umí arsen proměnit v plyn. Aha! Takže pojďme geneticky zmodifikovat rýži přidáním tohoto řasového genu. Vážně se jim podařilo dostat z rýže trochu arsenového plynu. Rýžový průmysl je však váhavý. „Když lidem dáte na výběr mezi konzumací geneticky modifikované rýže a rýže s obsahem arsenu, konzumenti se mohou rozhodnout, že radši nebudou jíst žádnou rýži.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Marcason W. What are the current findings concerning arsenic in foods? J Acad Nutr Diet. 2015 Jun;115(6):1028.
- Alava P, Du Laing G, Odhiambo M, Verliefde A, Tack F, Van de Wiele TR. Arsenic bioaccessibility upon gastrointestinal digestion is highly determined by its speciation and lipid-bile salt interactions. J Environ Sci Health A Tox Hazard Subst Environ Eng. 2013;48(6):656-65.
- Clemente MJ, Devesa V, Vélez D. Dietary Strategies To Reduce the Bioaccessibility of Arsenic from Food Matrices. J Agric Food Chem. 2016 Feb 3;64(4):923-31.
- Meng XY, Qin J, Wang LH, Duan GL, Sun GX, Wu HL, Chu CC, Ling HQ, Rosen BP, Zhu YG. Arsenic biotransformation and volatilization in transgenic rice. New Phytol. 2011 Jul;191(1):49-56.
- Davis MA, Signes-Pastor AJ, Argos M, Slaughter F, Pendergrast C, Punshon T, Gossai A, Ahsan H, Karagas MR. Assessment of human dietary exposure to arsenic through rice. Sci Total Environ. 2017 May 15;586:1237-1244.
- Stone R. Food safety. Arsenic and paddy rice: a neglected cancer risk? Science. 2008 Jul 11;321(5886):184-5.
- Hite AH, Arsenic and rice: a call for regulation. Nutrition. 2013 Jan;29(1):353-4.
- Lai PY, Cottingham KL, Steinmaus C, Karagas MR, Miller MD. Arsenic and Rice: Translating Research to Address Health Care Providers' Needs. J Pediatr. 2015 Oct;167(4):797-803.
- [No authors listed] Arsenic in your food: our findings show a real need for federal standards for this toxin. Consum Rep. 2012 Nov;77(11):22-7.
- Schmidt CW. In search of "just right": the challenge of regulating arsenic in rice. Environ Health Perspect. 2015 Jan;123(1):A16-9.
- Hasanato RM, Almomen AM. Unusual presentation of arsenic poisoning in a case of celiac disease. Ann Saudi Med. 2015 Mar-Apr;35(2):165-7.
- [no authors listed] How Much Arsenic Is in Your Rice? Consumer Reports, November 18, 2014.
- Banjari I, Kenjerić D, Mandić ML. Intake of Tannic Acid from Tea and Coffee as a Risk Factor for Low Iron Bioavailability in Pregnant Women.
- Qin J, Lehr CR, Yuan C, Le XC, McDermott TR, Rosen BP. Biotransformation of arsenic by a Yellowstone thermoacidophilic eukaryotic alga. Proc Natl Acad Sci U S A. 2009 Mar 31;106(13):5213-7.
- Zhu YG, Williams PN, Meharg AA. Exposure to inorganic arsenic from rice: a global health issue? Environ Pollut. 2008 Jul;154(2):169-71.
Image Credit: 41330 via Pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.