Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Lykopenové doplňky stravy v boji s rakovinou prostaty
Vysoké dávky lykopenu, červeného pigmentu z rajčat, vědci otestovali, aby zjistili, jestli dokáží zabránit předrakovinným prostatickým lézím přeměnit se na skutečnou rakovinu.
Studie zdraví adventistů z 80. let objevila silný ochranný vztah mezi rakovinou prostaty a zvyšující se konzumací luštěnin, citrusů, sušeného ovoce, ořechů a rajčat. V 90. letech se studie na Harvardově univerzitě zaměřila na rajčata, u kterých se předpokládala zvláštní prospěšnost. Domnívali se, že by to mohlo být lykopenem (červený pigment nacházející se v rajčatech), který se chlubí větší antioxidační silou než některé z dalších pigmentů, jako je oranžový beta-karoten vyskytující se v mrkvích a žlutých melounech. Lykopen v Petriho misce účinně vybíjí buňky rakoviny prostaty, dokonce už v množství, jaké bychom nečekali v krvi člověka, který snědl pár rajčat. Pochopitelně výrobce kečupů – společnost Heinz, spolu s výrobci lykopenových doplňků stravy neváhali a požádali úřad FDA, aby jim umožnil na své produkty tisknout zdravotní tvrzení.
Byli odmítnuti. Bylo jim řečeno, že důkazy jsou velmi omezené a předběžné. Schválení tvrzení pro kečup a lykopenové doplňky není možné. Zhruba v tu dobu pak jiné populační studie lykopenovou teorii zpochybnily. Konzumenti vysokého množství lykopenu nemívali méně rakoviny. Jací lidé měli vysoký příjem lykopenu? Ti, kteří jedli nejvíce pizzy; možná tedy nejsou rozporuplné výsledky překvapením. Potřebujeme lykopen podrobit testování.
Začalo to případovou studií. Dvaašedesátiletý muž s terminálním karcinomem prostaty, po neúspěšné operaci i chemoterapii a s metastázami všude okolo, včetně kostí. Byl poslán do hospice na dožití. Rozhodl se vzít osud do svých rukou a zahájit fytoterapii – rostlinnou terapii. Užíval množství lykopenu, jaké nalezneme přibližně ve čtvrt šálku rajčatového pyré, nebo ve lžíci koncentrovaného rajčatového protlaku, a to každý den. Jeho PSA (prostatický specifický antigen) – ukazatel velikosti nádoru, začal na 365 ng/ml, ale již příští měsíc poklesl na 140 ng/ml a později dokonce na 8 ng/ml. Metastázy začaly mizet a dle poslední prohlídky to vypadalo, že žil dále šťasten a ve zdraví.
Vypadá to však, že lykopen při podávání ve formě tablet s vysokou dávkou nefunguje. Dle odborného posudku z roku 2013, který se zabýval všemi studiemi o lykopenu, nemáme důkazy podporující náš počáteční optimismus o jeho účincích. Vědci mohli být vůbec rádi, že pilulky s lykopenem alespoň samy nezpůsobily rakovinu, jako to dělají třeba beta-karotenové pilulky. Poté však přišel rok 2014. Výzkumníci v Itálii pracovali na studii, při které podávali největší možné dávky lykopenu, selenu a izolovaných sloučenin ze zeleného čaje mužům s prekancerózními lézemi na prostatě. Doufali, že by tak mohli zabránit rakovině v plném propuknutí. Ovšem v roce 2014 byly publikovány rozšířené výsledky podobné studie, ve které doplňky selenu a vitaminu E vedly k většímu výskytu rakoviny. A jéje! Vědci kvůli tomu zastavili probíhající studii a odkryli její výsledky. A opravdu, ti, kteří užívali vysoké dávky lykopenu, katechinů ze zeleného čaje a selenu, měli více rakoviny než ti, kteří dostávali jen cukrové pilulky.
„Potenciální důsledky jsou závažné,“ řekl vedoucí pracovník výzkumného týmu, „vzhledem k současnému rozsáhlému používání těchto složek na celém světě jako prostředků k prevenci rakoviny prostaty i jiných rakovin.“ Co se tady pokazilo?
No, po debaklu beta-karotenové pilulky výzkumníci měřili buněčné poškození způsobené přirozenými i nepřirozenými dávkami beta-karotenu. U dávek odpovídajících příjmu ze stravy beta-karoten potlačoval poškození buněk, ale u vyšších dávek, jaké obsahují doplňky stravy, nejen přestával fungovat, ale přímo způsoboval poškození. S lykopenem je to stejné. Jak lykopen, tak beta-karoten poskytly ochranu proti poškození DNA při dávkách, na jaké dosáhnou lidé konzumující hodně rajčat a sladkých brambor. Úrovně byly srovnatelné s hladinami pozorovanými v krvi jedinců, kteří konzumují zdravou stravu bohatou na karotenoidy. Nicméně v dávkách, jaké do sebe člověk může dostat při braní pilulek, se schopnost chránit buňky před poškozením volnými radikály rychle vytratila. Ve skutečnosti může přítomnost vysokých hladin beta-karotenu a lykopenu vést ke zvýšení rozsahu poškození DNA. Takže není divu, že vysoké dávky lykopenu z pilulek nefungují.
Fytochemikálie mohou být strážci našeho zdraví, ale bezpečnost konzumace koncentrovaných extraktů není známa. Ochranné benefity ze stravy bohaté na fytochemikálie je nejlepší získávat jen z celistvých rostlinných potravin. Potravinářský průmysl má však odlišný názor. Brzy se může vyskytnout fytochemicky obohacená slanina, Martini a zmrzlina, jak říká tento článek v časopise Journal of Food Technology. Doufají, že by se jim mohlo podařit najít tu správnou kombinaci rostlinných komponent, a poté přetvořit jídla, jež dříve vedla k onemocněním, v pokrmy, které by byly pro zdraví přínosem.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Thoma C. Prostate cancer: Selenium, lycopene and GTC-a case of 'chemopromotion'. Nat Rev Urol. 2015 Jun;12(6):303.
- Sapone A, Canistro D, Melega S, Moles R, Vivarelli F, Paolini M. On enzyme-based anticancer molecular dietary manipulations. J Biomed Biotechnol. 2012;2012:790987. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23049243
- Caragay AB. Cancer-preventive foods and ingredients. National Cancer Institute, Arthur D. Little, Inc., Acorn Park, Cambridge, MA.
- Miller NJ, Sampson J, Candeias LP, Bramley PM, Rice-Evans CA. Antioxidant activities of carotenes and xanthophylls. FEBS Lett. 1996 Apr 22;384(3):240-2.
- Kucuk O, Sarkar FH, Sakr W, Djuric Z, Pollak MN, Khachik F, Li YW, Banerjee M, Grignon D, Bertram JS, Crissman JD, Pontes EJ, Wood DP Jr. Phase II randomized clinical trial of lycopene supplementation before radical prostatectomy. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2001 Aug;10(8):861-8.
- Sporn MB, Liby KT. Is lycopene an effective agent for preventing prostate cancer? Cancer Prev Res (Phila). 2013 May;6(5):384-6.
- Gontero P, Marra G, Soria F, Oderda M, Zitella A, Baratta F, Chiorino G, Gregnanin I, Daniele L, Cattel L, Frea B, Brusa P. A randomized double-blind placebo controlled phase I-II study on clinical and molecular effects of dietary supplements in men with precancerous prostatic lesions. Chemoprevention or "chemopromotion"? Prostate. 2015 Aug 1;75(11):1177-86.
- Gann PH, Khachik F. Tomatoes or lycopene versus prostate cancer: is evolution anti-reductionist? J Natl Cancer Inst. 2003 Nov 5;95(21):1563-5.
- Kavanaugh CJ, Trumbo PR, Ellwood KC. The U.S. Food and Drug Administration's evidence-based review for qualified health claims: tomatoes, lycopene, and cancer. J Natl Cancer Inst. 2007 Jul 18;99(14):1074-85.
- Thoma C. Prostate cancer: Selenium, lycopene and GTC-a case of 'chemopromotion'. Nat Rev Urol. 2015 Jun;12(6):303.
- Chen J, Song Y, Zhang L. Lycopene/tomato consumption and the risk of prostate cancer: a systematic review and meta-analysis of prospective studies. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 2013;59(3):213-23.
- Matlaga BR, Hall MC, Stindt D, Torti FM. Response of hormone refractory prostate cancer to lycopene. J Urol. 2001 Aug;166(2):613.
- Lowe GM, Booth LA, Young AJ, Bilton RF. Lycopene and beta-carotene protect against oxidative damage in HT29 cells at low concentrations but rapidly lose this capacity at higher doses. Free Radic Res. 1999 Feb;30(2):141-51.
- Hwang ES, Bowen PE. Effects of lycopene and tomato paste extracts on DNA and lipid oxidation in LNCaP human prostate cancer cells. Biofactors. 2005;23(2):97-105.
- Kristal AR, Darke AK, Morris JS, Tangen CM, Goodman PJ, Thompson IM, Meyskens FL Jr, Goodman GE, Minasian LM, Parnes HL, Lippman SM, Klein EA. Baseline selenium status and effects of selenium and vitamin e supplementation on prostate cancer risk. J Natl Cancer Inst. 2014 Mar;106(3):djt456.
- Giovannucci E, Ascherio A, Rimm EB, Stampfer MJ, Colditz GA, Willett WC. Intake of carotenoids and retinol in relation to risk of prostate cancer. J Natl Cancer Inst. 1995 Dec 6;87(23):1767-76.
- Mills PK, Beeson WL, Phillips RL, Fraser GE. Cohort study of diet, lifestyle, and prostate cancer in Adventist men. Cancer. 1989 Aug 1;64(3):598-604.
- Ganji V, Kafai MR; Third National Health and Nutrition Examination Survey, 1998-1994. Population determinants of serum lycopene concentrations in the United States: data from the Third National Health and Nutrition Examination Survey, 1988-1994. J Nutr. 2005 Mar;135(3):567-72.
Icons created by Aleksandr Vector, Juraj Sedlák, and Setyo Ari Wibowo from The Noun Project. Image credit: Kristina DeMuth. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.