Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Výhody cucání oleje při odstraňování zubního plaku a léčbě zánětu dásní
Převalování oleje v ústech (oil pulling) vědci otestovali a srovnali s ústní vodou s chlorhexidinem. Zjišťovali, jak to ovlivnilo ukazatele zdraví zubů.
Jaká jsou potenciální rizika a přínosy prastarého zvyku převalování oleje v ústech, kdy je olej přemílán mezi zuby po dobu 15 minut a pak vyplivnut? Existují divoká nepodložená tvrzení online, a dokonce i v lékařské literatuře. Věřím, že se jedná o dobré cvičení pro váš jazyk a svaly tváře, ale že by to léčilo všechny orgány současně? Toto tvrzení samo o sobě vypadá tak trochu jako jazykové cvičení!
Respondenti v British Medical Journal vyjádřili své překvapení, když se dočetli, že převalování oleje v ústech může účinně léčit onemocnění, jako jsou meningitida, nemoci srdce, ledvin, či hormonální poruchy. Jé, a zmínil jsem rakovinu, AIDS, atd.?
No, možná že to dokáže nějak pomoci, ale aby tato tvrzení vstoupila do medicíny založené na důkazech, potřebujeme právě onu malou drobnost, které říkáme důkazy. Aniž by nám odvedly pozornost iluzorní účinky, které jim připisují obhájci metody, zejména když se další skupina respondentů podělila o své zkušenosti s případem těžkého zánětu dásní, který se zhoršil po převalování oleje v ústech. A po vysazení oleje odezněl. Možná si mysleli, že část oleje ulpěla pod dásněmi. Ať tak či onak, možná bychom měli být zdrženlivější, až do doby, kdy získáme opravdové důkazy.
Naštěstí v Oxfordu existuje tzv. Center for Evidence-Based Medicine, tedy Středisko pro medicínu založenou na důkazech, které nedávno shromáždilo všechny kontrolované studie. Proč je tak důležité, aby existovala kontrolní skupina? Možná, že ústup zánětu dásní a plaku po převalování oleje v ústech byl dán jen tím, že měli ve studii zubaře, kteří jim neustále koukali přes rameno častými prohlídkami. Možná že jen účastníci zintenzivnili svou hru se zubním kartáčkem a nití.
Toto je přesně ten typ studie, kterou potřebujeme. Žádné změny před a po v kontrolní skupině, pouze snížení plaku a zánětu dásní ve skupině používající olej. To už je lepší. OK, takže se zdá, že je patrný nějaký účinek.
Ale co znamenají tato čísla? Když otestujete nový lék, tak nestačí, že se ukáže, že funguje lépe než nic, nebo než pilulka s cukrem. Co chcete v ideálním případě zjistit, je, zdali nový lék funguje lépe než nejlepší dostupný lék na trhu. Jaký by jinak měla smysl nová léčba? Proto jsou farmaceutické společnosti často nuceny používat tzv. aktivní kontroly, srovnávat svůj lék nejen ve srovnání s ničím, s placebem, ale tváří v tvář nejlepšímu léku na trhu. Zde je srovnáno převalování oleje s nulovou intervencí. A co převalování oleje v porovnání s chlorhexidinem, antiseptickou chemikálií používanou v léčivé ústní vodě, která je považována za zlatý standard v boji proti zubnímu plaku, kazu a zánětu dásní?
Tak jdeme na to. Dámy a pánové, v jednom rohu máme převalování oleje. V druhém chlorhexidin, zatímco měříme jejich schopnost snižovat počet bakterií způsobujících zubní kaz u lidí, a… Chlorhexidin pracoval rychleji, s výrazným poklesem během pouhých 24 hodin kdežto oleji to trvalo týden, než začal fungovat. Ale po dvou týdnech již mohl být olej stejně efektivní jako zlatý standard. Ve skutečnosti to vypadalo, že fungují tak podobně, že si mé skeptické „já“ kriticky pomyslelo: „Počkejte chvíli, co když se jedná jen o fyzikální zákony při převalování, které narušují zubní plak?“ Bylo by senzační, kdyby zahrnuli ještě třetí skupinu, která by prostě proplachovala ústa vodou, a oni to udělali! A používání vody nemělo žádný účinek.
No, nebylo to ale příliš spravedlivé. Skupina s olejem proplachovala po dobu 10 minut, zatímco zbylé dvě skupiny proplachovaly jen jednu minutu. Takže z toho co víme, by proplachování vodou po dobu 10 minut mohlo být stejně tak účinné jako olej. Mohlo by se zdát, že chlorhexidin fungoval desetkrát lépe, jelikož dosáhl stejného efektu za desetinu času. Ale chlorhexidin má vedlejší účinky, potenciálně závažné nežádoucí účinky, jako jsou bolestivá deskvamace, což znamená olupování sliznice úst, podobně jako zabarvení zubů nebo jazyka.
Takže olej má určité výhody oproti komerčně dostupným ústním vodám: je nechemický, bez alkoholu, levný a nebarví. Účinnost je však nejasná. Ale počkejte, převalování oleje výrazně snížilo počet bakterií způsobujících zubní kaz.
Znamená to ale snížení počtu zubních kazů? O to nám tady opravdu jde, ale toto zatím nebylo otestováno. Srovnali vyplachování oleje s chlorhexidinem v boji proti plaku a zánětu dásní, a zjistili, že oba pomáhají v podobné míře, zatímco zánět dásní způsobený plakem je obstojným prediktorem budoucího zubního zdraví, čímž vysvětluje Oxfordské centrum závěr, že převalování oleje může mít opravdu příznivé účinky na zdraví dutiny ústní a zubů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Bekeleski GM, McCombs G, Melvin WL. Oil Pulling: An Ancient Practice for a Modern Time. 2012 Journal of International Oral Health, 4(3), 1-10.
- Gbinigie O, Onakpoya I, Spencer E, McCall MacBain M, Heneghan C. Effect of oil pulling in promoting oro dental hygiene: A systematic review of randomized clinical trials. Complement Ther Med. 2016 Jun;26:47-54.
- Lakshmi T, Rajendran R, Krishnan V. Perspectives of oil pulling therapy in dental practice. Dent Hypotheses [serial online] 2013 [cited 2017 Nov 4];4:131-4.
- Asokan S, Rathan J, Muthu MS, Rathna PV, Emmadi P; Raghuraman; Chamundeswari. Effect of oil pulling on Streptococcus mutans count in plaque and saliva using Dentocult SM Strip mutans test: a randomized, controlled, triple-blind study. J Indian Soc Pedod Prev Dent. 2008 Mar;26(1):12-7.
- Kaushik M, Reddy P, Sharma R, Udameshi P, Mehra N, Marwaha A. The Effect of Coconut Oil pulling on Streptococcus mutans Count in Saliva in Comparison with Chlorhexidine Mouthwash. J Contemp Dent Pract. 2016 Jan 1;17(1):38-41.
- Flötra L, Gjermo P, Rölla G, Waerhaug J. Side effects of chlorhexidine mouth washes. Scand J Dent Res. 1971;79(2):119-25.
- Saravanan D, Ramkumar, S, Vineetha, K. Effect of Oil Pulling with Sesame Oil on Plaque-induced Gingivitis: A Microbiological Study. Journal of Orofacial Research;Ju-Sep2013, Vol. 3 Issue 3, p175.
- Asokan S, Emmadi P, Chamundeswari R. Effect of oil pulling on plaque induced gingivitis: a randomized, controlled, triple-blind study. Indian J Dent Res. 2009 Jan-Mar;20(1):47-51.
Icons created by Icongeek, Alessandro Suraci, Alina Oleynik and Hopkins from The Noun Project. Motion graphics by Avocado Video.