Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Měly by těhotné ženy doplňovat vápník, aby snížily hladinu olova v krvi?
Účinky příjmu sodíku a vápníků na krevní hladiny olova u těhotných a kojících žen.
Ačkoliv je naše kostra „považována především za úložiště k odloučení absorbovaného olova, kosti nejsou jen inertním úložištěm. Po uložení do kostí může být olovo znovu uvolněno“ zpět do krevního řečiště – pokud ztratíme kostní hmotu. Například při osteoporóze. Dokonce i normální menopauza to dokáže – hladiny olova začnou stoupat s tím, jak kosti ztrácejí svou integritu. Nejvíce znepokojivé je ovšem uvolňování dlouholetých zásob olova z matčiny kostry během těhotenství a kojení dítěte. Takže abychom udrželi matčinu hladinu olova na nejnižší možné úrovni během tohoto kritického období, musíme minimalizovat ztrátu kostní hmoty.
Jak to uděláme? No, „neustálý nadměrný příjem soli může být faktorem podporujícím ztrátu kostní hmoty.“ Takže zde existuje vztah mezi matčiným příjmem sodíku a hladinou olova v krvi během těhotenství? To jsme nevěděli, dokud neproběhla tato studie. V ní vědci zjistili, že vyšší příjem soli byl spojen s vyššími úrovněmi olova, ale pouze u žen, které přijímaly méně než 840 mg vápníku denně. To naznačuje, že „přiměřený příjem vápníku s nízkým příjmem sodíku může hrát prospěšnou roli při snižování koncentrace olova v krvi u těhotných žen.“
Vyšší příjem vápníku byl spojován s nižší koncentrací olova v krvi během těhotenství, ale nevíme, jestli je mezi nimi vztah příčiny a následku. Tedy, dokud to neotestujeme.
Co když dáte ženám vápník v doplňcích? Již dříve jsme zjistili, že mléko může ve skutečnosti situaci zhoršovat. Co takhle použít přímo vápník? A to především u žen s jeho nízkým příjmem. Tyto chudé africké ženy přijímají jen 350 mg vápníku denně, pouhých 35 % z doporučené denní dávky 1 000 mg. Pojďme zakročit a začněme jim podávat silnou dávku 1 500 miligramů vápníku denně. To ochrání jejich kosti. Jak se vůbec bez nás mohly obejít? Bez vápníku navíc, pouze se svými 350 mg vápníku denně získaného ze stravy, ztratily nějakou kostní hmotu z páteře a stehenní kosti. Jenže ve skupině, které jsme v dobré víře podávali 1 500 mg denně, byla ztráta kostní hmoty ještě vyšší! Ty ženy, které dostávaly doplňky vápníku, měly výrazně nižší minerální hustotu kostí ve stehenní kosti a ztrácely více hmoty z páteře i zápěstí. Jejda.
Co se stalo? Vypadá to, že jsme rozhodili přirozenou adaptaci jejich těla. Pamatujete si? Přijímaly ve stravě jenom 350 mg vápníku denně, takže jejich těla nebyla hloupá a maximalizovala absorpci a minimalizovala ztráty. A pak jsme do toho vstoupili my s pilulkami a podkopali celý tento proces, vypnuli tyto adaptace a nechali si jejich těla myslet, že budou mít vždy k dispozici tyto obří dávky. A pak, když studie skončila, dostaly se do velkého deficitu vápníku a musely si ho více krást ze svých kostí. Výzkumníci se později vrátili, doufajíc, že už to bude v pořádku. Zatímco ženy, které měly dostatek štěstí a skončily v placebo skupině, měly vápník zase v normálu, ty, kterým byl podáván nějaký navíc, stále trpěly následky.
A co západní ženy, které běžně přijímají více než 1000 mg denně? Snížilo by u nich podávání dalších 1200 mg denně rozpouštění kostí? Ano, zdálo se, že to omezilo kostní resorpci asi o 16 %. Tudíž to může představovat praktický nástroj k prevenci přechodné ztráty hmoty kostry spojené s těhotenstvím a tím pádem i uvolňování olova, které je v nich uloženo. Jenže to nevíme, dokud to neotestujeme.
Toto je jiný vědecký článek vycházející ze stejné studie. Vědci měřili, co se dělo s jejich úrovní olova a jak snížení odebírání hmoty z kostí vedlo k poklesu v uvolňování olova. To by mělo napomoci k tomu, aby byl lidský plod méně vystaven olovu, stejně jako nemluvně, jelikož výhody snížení se projeví i v období kojení mateřským mlékem. Dobře. Nicméně tyto ženy žily v Mexico City. Tím pádem mohly být vystavovány olovem-glazované keramice a jejich hladina olova se blížila úrovni 10. Jak je to třeba u žen, jejichž úrovně olova v krvi jsou bližší současnému průměru v USA – tedy pod 5? To nemůžeme vědět, dokud to neotestujeme.
Takže, polovina kojících žen byla náhodně vybrána k užívání 500 mg vápníku denně v doplňcích. Jejich úrovně olova v krvi byly na stejné úrovni během těhotenství, ale vzrostly v období kojení. Pravděpodobně kvůli tomu, že část olova se začala uvolňovat z kostí. To se stalo u té kontrolní, vápník nedoplňující skupiny. Ve skupině, která dostávala doplněk vápníku 500 mg denně nenastal žádný nárůst olova v krvi. To nám poskytlo důkaz, „že doplňování vápníku během kojení může být účinné k omezení uvolňování olova uloženého v kostech, a tím pádem redukovat jeho přenos do těla kojence prostřednictvím sání mateřského mléka.“
Přesto, kojení je stále nejlepší volbou. Ať už vápník doplňujete, nebo ne, rizika jsou převážena výhodami kojení, ale doplňování vápníku nám pomůže zredukovat rizika ještě více. Samozřejmě je lepší v prvé řadě nenechat olovo, aby se vůbec uložilo do kostí. Jak slavný dokument pracovního lékařství uváděl již před půl stoletím: Ano, existují rozličné metody dietních intervencí, které mohou pomoci. Je zde ovšem jedna jediná cesta, jak zabránit otravě olovem, a to: vůbec se jím nenechat otrávit. Cokoliv jiného jen odvádí pozornost od léčby základní příčiny.
Pro jiné toxické těžké kovy, jako například rtuť, by to znamenalo poradit ženám vyhýbat se konzumaci těch ryb, které jí jiné ryby, a to v období těhotenství a kojení, aby snížily množství rtuti v mateřském mléce. Možná už před těhotenstvím, v plodném věku ženy, aby se v jejich těle rtuť vůbec nenahromadila. V případě olova je řešením, jak se vyhnout otravě, například nebydlet vedle huti a
vyhýbat se kouření.
Vlastně je tu ještě jedna možnost jak detoxikovat své tělo od olova a ochránit své budoucí dítě, ale není ideální. Pamatujete si onu studii o menopauze, ve které postmenopauzální ženy měly vyšší hladinu olova v krvi než ženy před menopauzou? Tak ještě vyšší hodnoty byly naměřeny u žen po menopauze, které nikdy neměly děti. „Postmenopauzální nárůst hladiny olova byl nižší mezi ženami s prodělaným těhotenstvím“, pravděpodobně proto, že své tělo částečně detoxikovaly od olova do svých vlastních dětí.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Lane RE. The care of the lead worker. 1949. Br J Ind Med. 1993;50(3):193-212.
- Lee YA, Hwang JY, Kim H, et al. Relationship between maternal sodium intake and blood lead concentration during pregnancy. Br J Nutr. 2013;109(5):853-8.
- Stephens R, Waldron HA. The influence of milk and related dietary constituents on lead metabolism. Food Cosmet Toxicol. 1975;13(5):555-63.
- Silbergeld EK, Schwartz J, Mahaffey K. Lead and osteoporosis: mobilization of lead from bone in postmenopausal women. Environ Res. 1988;47(1):79-94.
- Johnson MA. High calcium intake blunts pregnancy-induced increases in maternal blood lead. Nutr Rev. 2001;59(5):152-6.
- Jarjou LM, Laskey MA, Sawo Y, Goldberg GR, Cole TJ, Prentice A. Effect of calcium supplementation in pregnancy on maternal bone outcomes in women with a low calcium intake. Am J Clin Nutr. 2010;92(2):450-7.
- Jarjou LM, Sawo Y, Goldberg GR, Laskey MA, Cole TJ, Prentice A. Unexpected long-term effects of calcium supplementation in pregnancy on maternal bone outcomes in women with a low calcium intake: a follow-up study. Am J Clin Nutr. 2013;98(3):723-30.
- Ettinger AS, Lamadrid-figueroa H, Mercado-garcía A, et al. Effect of calcium supplementation on bone resorption in pregnancy and the early postpartum: a randomized controlled trial in Mexican women. Nutr J. 2014;13(1):116.
- Pires JB, Miekeley N, Donangelo CM. Calcium supplementation during lactation blunts erythrocyte lead levels and delta-aminolevulinic acid dehydratase zinc-reactivation in women non-exposed to lead and with marginal calcium intakes. Toxicology. 2002;175(1-3):247-55.
- Ettinger AS, Hu H, Hernandez-avila M. Dietary calcium supplementation to lower blood lead levels in pregnancy and lactation. J Nutr Biochem. 2007;18(3):172-8.
- Ettinger AS, Lamadrid-figueroa H, Téllez-rojo MM, et al. Effect of calcium supplementation on blood lead levels in pregnancy: a randomized placebo-controlled trial. Environ Health Perspect. 2009;117(1):26-31.
- Ahamed M, Siddiqui MK. Environmental lead toxicity and nutritional factors. Clin Nutr. 2007;26(4):400-8.
- Rebelo FM, Caldas ED. Arsenic, lead, mercury and cadmium: Toxicity, levels in breast milk and the risks for breastfed infants. Environ Res. 2016;151:671-688.
- Massey LK, Whiting SJ. Dietary salt, urinary calcium, and bone loss. J Bone Miner Res. 1996;11(6):731-6.
Image credit: clarkmaxwell via flickr. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video