Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Důsledky falešně pozitivních výsledků mamografu
Je pravděpodobné, že většina žen obdrží alespoň jeden falešně-pozitivní mamogram. Naštěstí však většina žen po podstoupení dalšího vyšetření k ověření podezřelého nálezu zjistí, že rakovinu vůbec nemá.
V reakci na doporučení Švýcarské lékařské rady proti tomu, aby ženy v jakémkoli věku chodily běžně na mamografická vyšetření, jeho kritici navrhli, aby namísto naprostého vyřazení screeningových programů bychom to měli nechat na každé ženě, aby se sama, poté, co bude plně informována o výhodách a nevýhodách mamografu, mohla rozhodnout, zda jej absolvovat či ne. „Na základě stejných informací si některé ženy screening zvolí, a jiné nikoliv.“ S tím souhlasím, proto jsem ostatně připravil tuto sérii videí, abych prezentoval výhody a nevýhody mamografu.
Když dojde na lékařská vyšetření, myslím, že většina pacientek chápe, že jsou zde určitá rizika a určité přínosy: léky mohou mít vedlejší účinky, při operaci mohou nastat komplikace. Takže se rozhodujete podle toho, zda si myslíte, že přínosy převažují nad riziky. Ohledně screeningu byly ale pacientky instruovány přemýšlet jinak. Co je jeho nevýhodou? Kdo by nechtěl vědět, jestli má rakovinu? To je jasné. Ale „ve skutečnosti je pravda složitější. Existují přínosy a negativa, která je třeba brát při screeningu v úvahu, stejně jako při léčbě.“
V případě mamografů je „nejčastější nevýhodou falešně pozitivní výsledek,“ kdy se zdá, že na snímku se něco ukázalo, ale po dalším testování, dalších rentgenech, ultrazvuku nebo biopsii, se ukáže, že to nic nebylo. Pff…Jak si asi dokážete představit, může to způsobit skutečné rozkolísání emocí. Zkušenost s falešně pozitivním výsledkem může být mučivou zkušeností, která někdy hluboce zasáhne do života ženy. Některé ženy mohou začít zažívat depresivní stavy, stavy úzkosti, nebo mohou mít problémy se spánkem, a to dokonce i o měsíce později. Dokonce i po vyjasnění, že to „nic nebylo“, mohou obavy z rakoviny prsu přetrvávat, a to dokonce i rok či déle. A mimo psychologické účinky, pokud budete muset jít na biopsii, během tohoto postupu se samozřejmě používá lokální anestezie, ale bolesti poté mohou někdy přetrvávat i dny a týdny.
Tyto nepříznivé důsledky by byly méně relevantní, pokud by falešně pozitivní mamogramy byly neobvyklé. Naneštěstí, většina žen se setká za 10 let každoročního screeningování alespoň s jedním falešně pozitivním mamografem. I když riziko, že jediné vyšetření na mamografu přinese falešně pozitivní výsledek, je jen asi 10 až 14 %.
To je ale mnohem více než například v Evropě, kde je to jen 1 z 20 nebo 1 z 50. Je to tak proto, že američtí radiologové mají takovou obavu z toho, že by mohli být žalováni pro nesprávné jednání. Proto hranice, kterou používají, je mnohem nižší. A mnoha ženám toto nevadí. I když se s falešně pozitivními výsledky setká 10 000 žen, mnohé ženy mají pocit, že to kvůli záchraně životů stojí za to. To se týká dokonce i mnoha žen, které samy z první ruky zažily falešně pozitivní výsledek; a tak dobře vědí, jaké to je. Většina žen nechce falešné výsledky ani brát při svém rozhodování o screeningu v úvahu; některé ženy to ale udělají.
Pro některé nepředstavuje falešný poplach žádný velký problém, ale pro jiné může být taková zkušenost skutečně drastická. Některé ženy, které prošly tímto procesem, se z vnějšího pohledu jevily ve stavu „emocionálního chaosu“, když čelily možné diagnóze rakoviny. Pro některé ženy bylo zvlášť těžké čekání na výsledky vyšetření. Nedokázaly myslet na nic jiného. Když bylo po všem, mnoho žen to dokázalo jednoduše hodit za hlavu, zatímco jiné trpěly úzkostnými stavy, i když jim bylo řečeno, že je „vše v pořádku“.
Studie zaznamenávaly úplně běžně zvýšené obavy, a to dokonce i o měsíce poté, co byla žena zavolána zpět kvůli podezřelému nálezu, který se ukázal být falešným poplachem. Někdy dokonce i o roky později… Proběhla studie stovek žen, které zakusily falešně pozitivní výsledek mamografu. Zdálo se, že některé z nich trpí následky i po letech. Ženy byly sledovány po tři roky, a vypadalo to, že jim tato jejich zkušenost ještě stále leží v hlavě. Takže bychom tyto falešné poplachy asi neměli přehlížet.
Bez ohledu na to by ženy měly být informovány o této možnosti a ujištěny, že většina žen, které byly pozvány na další testování kvůli podezřelému mamografickému nálezu, nakonec rakovinu vůbec neměly. Aby se tak trochu uklidnily, když samy procházejí tímto procesem a čekají na jeho konečný výsledek.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Chiolero A, Rodondi N. Lessons from the Swiss Medical Board recommendation against mammography screening programs. JAMA Intern Med. 2014;174(10):1541-2.
- Bond M, Garside R, Hyde C. A crisis of visibility: The psychological consequences of false-positive screening mammograms, an interview study. Br J Health Psychol. 2015;20(4):792-806.
- Bolejko A, Zackrisson S, Hagell P, Wann-hansson C. A roller coaster of emotions and sense--coping with the perceived psychosocial consequences of a false-positive screening mammography. J Clin Nurs. 2014;23(13-14):2053-62.
- Le MT, Mothersill CE, Seymour CB, Mcneill FE. Is the false-positive rate in mammography in North America too high?. Br J Radiol. 2016;89(1065):20160045.
- Welch HG. Informed Choice in Cancer Screening. JAMA Intern Med. 2013;173(22):2088.
- Schwartz LM, Woloshin S, Sox HC, Fischhoff B, Welch HG. US women's attitudes to false-positive mammography results and detection of ductal carcinoma in situ: cross-sectional survey. West J Med. 2000;173(5):307-12.
- Kroenke K. Are the harms of false-positive screening test results minimal or meaningful?. JAMA Intern Med. 2014;174(6):961-3.
- Nelson HD, Pappas M, Cantor A, Griffin J, Daeges M, Humphrey L. Harms of Breast Cancer Screening: Systematic Review to Update the 2009 U.S. Preventive Services Task Force Recommendation. Ann Intern Med. 2016;164(4):256-67.
- Clark S, Reeves PJ. Women's experiences of the breast cancer diagnostic process: A thematic evaluation of the literature; Recall & biopsy. February 2015 Volume 21, Issue 1, Pages 89–92. radiography international journal of diagnostic imaging and radiation therapty.
- Brodersen J, Siersma VD. Long-term psychosocial consequences of false-positive screening mammography. Ann Fam Med. 2013;11(2):106-15.
- Brett J, Bankhead C, Henderson B, Watson E, Austoker J. The psychological impact of mammographic screening. A systematic review. Psychooncology. 2005;14(11):917-38.
Image credit: Bill Branson via Wikimedia. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video