Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Účinky konzumace avokáda na zánět
Vědci otestovali dopad konzumace tučných rostlinných potravin – avokád, arašídů, vlašských ořechů a olivového oleje.
V předmluvě mé knihy Jak nezemřít, poté, co jsem sdílel svou nespokojenost s tím, že jsem nikdy nebyl pozván na večeři mocnými producenty brokolice, jsem vám sdělil, že v televizi asi nikdy neuvidíte reklamu na nezpracované přírodní potraviny. Je to proto, že si na ně nemůžeme dát velkou marži, nejsou trvanlivé, nemůžete je zahrnout pod svou značku, patentovat je, použít ochrannou známku. Skutečné jídlo prostě není tak výnosné jako nezdravé jídlo. Možná bych měl svá slova vzít zpátky, protože v televizi již evidentně běžela reklama na avokáda, dokonce i během Super Bowl (Národní šampionát v americkém fotbalu). Nešlo o žádné tortillové chipsy Doritos s příchutí avokáda, šlo o reklamu na skutečné ovoce. Bylo to možné díky miliardám avokád, jež se každý rok prodají. Tak získala Avokádová rada 50 miliónů dolarů nejen na reklamu, ale i na výzkum.
Již dříve jsem se krátce zmínil o jejich hamburgerové studii, ve kterém přidáním avokáda zmírnili vzestup zánětu, jež člověk prodělá během pár hodin po konzumaci masa. Takže přidali více tuku, více kalorií, ale dostali méně zánětu. Možná proto, že ten tuk a kalorie přidali ve formě celistvé rostlinné potraviny, jež bývá nabitá antioxidanty. Ty mohou potlačit tvorbu oxidovaných tuků, které se vytvářejí při tepelné úpravě masa a v kontaktu se žaludeční kyselinou.
Mají i další vysoce tučné, vysokokalorické celistvé rostlinné potraviny stejný ochranný účinek? Co třeba arašídy? To jsme nevěděli… Tedy až do této chvíle. Aby nezaostával nad „Velkým guacamole“ (guacamole = avokádový dip), zafinancoval „Arašídový institut“ tuto studii. A to s vědomím, že většina z nás tráví valnou část bdělosti v postprandiálním stavu. Jinými slovy, jde o stav po konzumaci jídla, kdy tuk proudící našimi systémy působí jako dobře známý rizikový faktor pro aterosklerózu. Ta je největším zabijákem mužů i žen. Projevuje se jako narušená funkce endotelu, tedy poškozením funkce tepen. Děje se tak do několika hodin po konzumaci nezdravého jídla, jako je třeba mléčný koktejl: 1 200 kalorií převážně z cukru a tučné smetany. Dobře, ale co když vypijete ten stejný mléčný koktejl, jen do něj přidáte 85 gramů arašídů? Koktejl bez arašídů musel obsahovat stejné množství tuku a bílkovin, takže do něj výzkumníci museli přidat trochu oleje a vaječných bílků. Přidali dokonce i nějakou vlákninu ve snaze přiblížit nutriční profil co nejvíce mléčnému koktejlu s přidanými arašídy. Máte tedy dva mléčné koktejly. Obsahují stejně kalorií, cukru i stejné množství bílkovin a také tuku. Neliší se ani obsah nasyceného tuku či vlákniny. Teoreticky by tedy měly oba koktejly způsobit stejnou reakci. Jenže arašídy jsou celistvé rostlinné potraviny. Na v seznamu tedy chybí uvedené tisíce fytonutrientů obsažených v mléčném koktejlu s přidanými arašídy. V mléčném koktejlu bez arašídů tyto látky chyběly. Zapříčiní to odlišnou reakci? Zjistit to bylo cílem této studie.
Zde je zobrazena funkce tepen ještě předtím, než lidé zkonzumovali jakýkoliv mléčný koktejl. Jde o schopnost našich tepen normálně se uvolňovat a rozšiřovat. Během několika hodin po konzumaci mléčného koktejlu bez arašídů nasycený tuk a cukr omezily správné fungování tepen asi o 20 % – jeden jediný mléčný koktejl! Dobře, co se tedy stalo, když jste snědli stejné množství cukru a nasycených tuků, jen s přídavkem skutečné potraviny? Žádný významný pokles nenastal. Takže arašídy pomohly zachovat funkci tepen v reakci na endoteliální poškození. Došlo ke kardiologickému ochrannému efektu, nejspíše díky aktivním fytonutrientům v arašídech.
A vlašské ořechy mohou fungovat ještě lépe. Když sníte sendvič se salámem a sýrem s trochou olivového oleje, funkce tepen spadne asi o třetinu. Jestliže však nahradíte olivový olej stejným množstvím rostlinného tuku ve formě celých vlašských ořechů, nejen, že negativní efekt salámu a sýru zmírníte, můžete ho i zvrátit. Dokonce na tom můžete být lépe než před jejich konzumací.
A co avokáda? Výzkum naznačuje, že potraviny s vysokým obsahem kalorií zvyšují zánět a oxidaci v našich tělech, čímž přispívají k rozvoji onemocnění tepen. Nicméně není jasné, zda vysoká kalorická zátěž samotná, bez ohledu na obsah jiných živin požitého jídla, produkuje tuto po jídle vznikající oxidační a zánětlivou reakci. Tato studie se tedy rozhodla porovnat dopad vysoce kalorického nezdravého jídla, v tomto případě tučné a přeslazené zmrzliny, tedy jídla, „se sníženým obsahem fytonutrientů,“ a to je ještě hodně slabé vyjádření, s účinky přesně toho stejného množství kalorií, jen získaného z kalorické, ale fytonutrienty nabité, celistvé rostlinné potraviny – avokáda. Pokud je to jen o koncentraci kalorií a koncentraci tuku, měly by mít stejný účinek. Vědci testovali reakce na čtyři různé pokrmy. Zmrzlina vs. avokádo, vs. samotný tuk a bílkovina ze zmrzliny, čímž chtěli odstranit vliv cukru. Pak ještě otestovali i samotný cukr ze zmrzliny, aby odstranili efekt nasyceného máselného tuku.
Takže 470 ml zmrzliny vs. samotná smetana, vs. samotný cukr bez tuku, vs. asi čtyři avokáda. Avokáda obsahovala celkem třikrát tolik tuku, co zmrzlina. Množství nasyceného tuku bylo stejné a úctyhodný počet kalorií taktéž. Dobře, jak to tedy dopadlo? U lidí konzumujících zmrzlinu nebo její složky bez cukru, případně samotný cukr, úroveň oxidativního stresu v krevním oběhu stoupla. Tento efekt však nebyl pozorován po konzumaci ekvivalentního množství kalorií z celistvých rostlinných potravin.
Na rozdíl od zmrzliny, snědení celého avokáda, přestože je plné tuku a kalorií, nezpůsobilo nárůst oxidativní nebo zánětlivé aktivity v těle. Naznačuje nám to, že oxidační stres po konzumaci pokrmu, jako je právě zmrzlina, může být způsoben ochuzením potraviny o živiny, jakými jsou třeba antioxidanty.
Cukr v podobě ovoce je v pořádku, protože je zabalen v „balíčku“ s fytonutrienty. Podobné je to také s tuky v celistvých rostlinných potravinách, jako jsou ořechy a avokádo. Avokádo obsahuje celou řadu fytochemikálií a proto nevykazuje stejný potenciál pro oxidativní poškození.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Li Z, Wong A, Henning SM, et al. Hass avocado modulates postprandial vascular reactivity and postprandial inflammatory responses to a hamburger meal in healthy volunteers. Food Funct. 2013;4(3):384-91.
- Liu X, Hill AM, West SG, et al. Acute Peanut Consumption Alters Postprandial Lipids and Vascular Responses in Healthy Overweight or Obese Men. J Nutr. 2017;147(5):835-840.
- Khor A, Grant R, Tung C, et al. Postprandial oxidative stress is increased after a phytonutrient-poor food but not after a kilojoule-matched phytonutrient-rich food. Nutr Res. 2014;34(5):391-400.
- (author unknown). Avocados Could Improve Your Cholesterol - and More. Health and Nutrition Letter, Tufts University. May 2015.
- Hass Avocado Board Annual Report, Year Ended December 31, 2016.
- Cortés B, Núñez I, Cofán M, et al. Acute effects of high-fat meals enriched with walnuts or olive oil on postprandial endothelial function. J Am Coll Cardiol. 2006;48(8):1666-71.
Image credit: tookapic via Pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.