Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je elektromagnetická hypersenzitivita reálná diagnóza?
Bylo provedeno nejméně 46 studií zahrnujících více než tisíc lidí. Jejich cílem bylo zjistit, jestli lidé trpíví elektromagnetickou hypersenzitivitou klamou sami sebe.
Během uplynulého desetiletí údajně celou škálu příznaků vyvolalo vystavení vysokofrekvenčním elektromagnetickým polím, které vydávají mobilní telefony během používání. Mezi příznaky patří bolesti hlavy, nevolnost, závrať a únava. Žurnalistická média z tohoto fenoménu dělají novou lékařskou diagnózu, nazývanou elektrosenzitivita, nebo elektromagnetická hypersenzitivita. Tyto příběhy byly částečně hnané lidmi, kteří prohlašují, že zjistili jasnou vazbu mezi svým špatným zdravotním stavem a vystavením určitému elektrickému zařízení. Může to mít významné důsledky pro kvalitu života, zdraví i stres, nemluvě o problémech v pracovním životě či ve společnosti.
Aby ukázali, jak je tento problém běžný, posadili vysokoškoláky na dvě velké elektromagnetické cívky a pak s nimi prošli kontrolní seznam příznaků. Ptali se jich, jak se cítí – pod vlivem slabého i silného elektromagnetického pole. Účastníci hlásili neurologické příznaky: bolesti hlavy, ospalost, závratě, únava, podrážděnost, viscerální příznaky jako jsou palpitace, svalové napětí, nevolnost (více při slabém poli), bolest břicha, dýchavičnost a také mírné pálení žáhy. Účastníci to dokonce cítili na kůži: mravenčení, chlad, pocení, svrbění. Jejich smyslové orgány zaznamenaly rozmazané vidění, zvonění v uších, sucho v ústech, trochu ucpaný nos a další příznaky. Celkem 40 studentů by požádáno o vyhodnocení příznaků během vystavení předstíranému, slabému a silnému elektromagnetickému poli. Jenže ve skutečnosti bylo předstírané všechno. Ve skutečnosti na ně nepůsobilo žádné pole. Cívky se tvářily, jako že jsou připojeny k působivému elektrickému napájení s barevnými světly a vším možným, ale ve skutečnosti nebyly v žádné skupině k čemukoliv připojené.
Studie byla nazvána „Znečištěná místa nebo znečištěné mysli?“ Naznačuje nám to, že lidé, prohlašující se za dotčené těmito příznaky, mohou vlastně klamat sami sebe. Než však učiníme nějaký závěr, budeme chtít provést studii i na lidech, kteří touto poruchou skutečně trpí. Dvacet mužů a žen, kteří tvrdili, že jsou citliví na mobilní telefony, bylo podrobeno testování. Zúčastnění hlásili různé příznaky při vystavení záření z mobilního telefonu: všechny druhy bolesti a smyslových vjemů, závratě a dýchací potíže. Vědci je posadili na židli s různými aktivními mobilními telefony připnutými v blízkosti hlavy. A těch různých symptomů, které pociťovali! Paradoxně se však cítili o něco hůře s pouhou atrapou mobilu vedle hlavy. Navzdory určitým očekáváním žádný z takzvaných elektrosenzitívních lidí nedokázal rozlišit, jestli jsou vůbec telefony zapnuté nebo vypnuté.
A k takovému závěru došly skoro všechny podobné studie. Žádný důkaz o tom, že by tyto příznaky byly něco více než jen psychologická záležitost. Nutno říci, že jedinci, považující se za hypersenzitivní, obvykle projevují častěji obsedantně-kompulzivní, nepřátelské, fobické a paranoidní chování. Vědci tedy změnili název. Co bylo dříve v lékařské literatuře nazýváno „elektromagnetická hypersenzitivita“ se nyní nazývá „idiopatická nesnášenlivost životního prostředí přisuzována elektromagnetickým polím.“ Zkratka, která zní jako něco z farmy starého MacDonalda. Navzdory přesvědčení lidí s IEI EMF, že jsou jejich příznaky vyvolány vystavením elektromagnetickým polím, nebyly opakované experimenty schopné tento jev za kontrolovaných podmínek zopakovat. Řeč je přitom o 46 studiích, kterých se účastnilo více než tisíc lidí tvrdících, že tuto hypersenzitivitu mají. Když byl fenomén podroben testování a výsledky ze všech studií dány dohromady, nejenže nebyl nalezen žádný významný vliv na jakýkoliv z příznaků, ale ani důkazy o schopnosti zúčastněných tato pole vůbec zaznamenat.
Ani jediný člověk to nedokázal? Po pravdě v jedné studii dva účastníci prokázali mimořádný výkon v hádání, kdy je mobil zapnutý. Trefili se až v 97 případech ze 100. Víte, kdyby to byla jen náhoda, k takové situaci by došlo asi se stejnou pravděpodobností, jako že vás zasáhne blesk během jednoho roku čtyřikrát. Když to však zkoušeli o měsíc později znovu, už se jim to nepodařilo zopakovat. A ve vědě platí, že pokud něco nejde zopakovat, pak to neexistuje.
Proč tedy pocit existence hypersenzitivity k elektromagnetickým polím stále přetrvává? Tak třeba proto, že nyní už existuje celý průmysl těžící právě z různých vychytávek, které mají lidi údajně chránit před vlivem elektromagnetického pole. Navíc média toto téma milují.
Proč se tedy novináři nikdy nezmíní o vědeckých informacích? Média mají tendenci tvrdit, že výzkum této oblasti byl zanedbán. Ale výzkum byl proveden – desítky studií, které se zdají být systematicky ignorovány téměř každým novinářem, který se problematikou kdy zabýval: slepé „provokační studie“ publikované v peer-reviewed literatuře – a téměř všechny s negativním závěrem. Chci říci, můžeme klidně tvrdit, že důkazy jsou takřka jednoznačné. Proč tedy údaje z výzkumu v médiích skoro nikdy nezazní? Možná se jim vyhýbají záměrně. Třeba jsou prostě nekompetentní a nikdy si je ani nevyhledali. Taky možná skočili na léčku obchodníkům prodávajícím různé rádoby ochranné pomůcky – speciální izolační nátěr nebo pokrývky hlavy. Nejen, že tito lobbisté také zapomínají zmínit desítky studií, ale navíc i zuřivě zaútočí na každého, kdo se vůbec odváží navrhnout, aby se údaji zabývali. Obviňují je z popírání pravdivosti příznaků, které lidé pociťují.
Jenže to není pravda, nikdo netvrdí, že si lidé příznaky vymýšlejí, věda akorát naznačuje, že bez ohledu na to, co vše patří mezi příznaky, mobilní telefony se nezdají být jejich příčinou. A mimochodem, s takovým přístupem můžeme stejně tak říci, že obchodníci, kteří se snaží těmto nebohým lidem prodávat své výrobky, se sami brání lepšímu porozumění utrpení svých zákazníků.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Augner C, Gnambs T, Winker R, Barth A. Acute effects of electromagnetic fields emitted by GSM mobile phones on subjective well-being and physiological reactions: a meta-analysis. Sci Total Environ. 2012;424:11-5.
- Kwon MS, Hämäläinen H. Effects of mobile phone electromagnetic fields: critical evaluation of behavioral and neurophysiological studies. Bioelectromagnetics. 2011;32(4):253-72.
- Szemerszky R, Köteles F, Lihi R, Bárdos G. Polluted places or polluted minds? An experimental sham-exposure study on background psychological factors of symptom formation in 'Idiophatic Environmental Intolerance attributed to electromagnetic fields'. Int J Hyg Environ Health. 2010;213(5):387-94.
- Goldacre B. Why don't journalists mention the data?. BMJ. 2007;334(7606):1249-1249.
- Hietanen M, Hämäläinen AM, Husman T. Hypersensitivity symptoms associated with exposure to cellular telephones: no causal link. Bioelectromagnetics. 2002;23(4):264-70.
- Kwon MS, Koivisto M, Laine M, Hämäläinen H. Perception of the electromagnetic field emitted by a mobile phone. Bioelectromagnetics. 2008;29(2):154-9.
- Rubin GJ, Nieto-hernandez R, Wessely S. Idiopathic environmental intolerance attributed to electromagnetic fields (formerly 'electromagnetic hypersensitivity'): An updated systematic review of provocation studies. Bioelectromagnetics. 2010;31(1):1-11.
- Berthelot JM. Is electromagnetic hypersensitivity entirely ascribable to nocebo effects?. Joint Bone Spine. 2016;83(2):121-3.
- Kjellqvist A, Palmquist E, Nordin S. Psychological symptoms and health-related quality of life in idiopathic environmental intolerance attributed to electromagnetic fields. J Psychosom Res. 2016;84:8-12.
Image credit: Lynn Greyling via PublicDomainPictures.net. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.