Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Způsobuje marihuana rakovinu plic?
Marihuanový kouř s každým potáhnutím ukládá do plic 4x více dehtu než tabák, ale projeví se to i zvýšeným rizikem rakoviny?
V kouři z marihuany je nejméně 33 karcinogenních látek. Příkladem jsou polycyklické aromatické uhlovodíky. Jedná se o produkty spalování, které nalezneme v grilovaném mase a také v tělech kuřáků marihuany. Něco podobného vídáme také v tělech kuřáků tabákových cigaret. To je opravdu pozoruhodné. Většina uživatelů tabáku v průběhu dne do plic nasaje mnohem více kouře. Pokud porovnáme jedno potáhnutí při kouření marihuany a při kouření cigaret, je marihuanový kouř skutečně o tolik horší?
Vypadá to, že obsahuje více benzopyrenu a benzantracenu, což jsou polycyklické aromatické uhlovodíkové prokarcinogeny. Nefiltrovaný cigaretový kouř těchto látek obsahuje méně. Může to však být tím, že kuřáci konopí inhalují kouř hlouběji a poté ho v plicích déle zadržují. Tímto způsobem může v plicích uvíznout 4x více dehtu, čímž se zvyšuje vystavení zmíněným karcinogenům. Naneštěstí nepomáhá ani probublávaní kouře přes vodu, například při použití bonga, nezdá se, že by se tím snížilo riziko nahromadění dehtu v plicích.
Dehet z marihuanového kouře sice může mít podobné rakovinotvorné účinky jako cigaretový kouř – u myší, ale jak je to u mužů a žen?
Dlouhodobí uživatelé marihuany mají více rakoviny, více rakoviny plic, více rakoviny úst a rakoviny hlasivek. Vypadá to však, že je to jen tím, že také častěji kouří tabák. Když tabák vyloučíme z rovnice, žádné zvýšení rizika nezjistíme.
Stejné je to u rakoviny hlavy a krku. Jedna studie zjistila zvýšené riziko, ale pět studií nezaznamenalo žádnou spojitost a jedna studie zjistila snížené riziko. Takže je sice pravda, že pravidelné užívání může způsobit poškození dýchacích cest, které může vést k chronické bronchitidě, ale nemáme žádný důkaz o dlouhodobém poškození plic, jako je například emfyzém. Navzdory přítomnosti karcinogenních látek jsme nezjistili žádné zjevné zvýšení rizika rakoviny plic, i když důkazy jsou smíšené, pokud jde o riziko velmi častého a dlouhodobého užívání. A to může být podstata problematiky.
Pokud jde o vystavení kouři, dokonce ani desetiletým každodenním kouřením jointů na tom nebudete o nic hůř, než kdybyste 6 měsíců denně kouřili celý balíček cigaret. Co se týče rizika rakoviny plic, ve většině studií by vás jakožto půlročního kuřáka cigaret klidně mohli zařadit mezi lidi, kteří nikdy nekouřili. Může trvat i několik let, než se kouření cigaret projeví výrazným nárůstem rizika rakoviny plic. Takže by to bylo podobné jako kouřit 1 joint denně po dobu celé dospělosti. Není divu, že nemůžeme najít spojení mezi rakovinou plic a příležitostným kouřením marihuany. Existuje však i jiné vysvětlení. Možná jsou protinádorové účinky rostliny schopné působit proti rakovinotvorným účinkům karcinogenů obsažených v kouři. Počkat, protinádorové účinky?
Ano, je to tak, původní doklady o protinádorovém účinku pocházejí z roku 1975. Šlo o potlačení růstu rakovinných buněk plic. THC prokázal schopnost potlačit jejich růst v Petriho misce. Tyto poznatky vedly k odvážným tvrzením o léčbě rakoviny, které se vyrojily na internetu. Autoři z výsledků tohoto předklinického výzkumu, tedy z pokusů v Petriho miskách a ve zkumavkách, vyvozovali, že budou výsledky na lidech stejné, aniž by to mělo jakoukoliv oporu ve faktech. Dle tohoto posudku z roku 2016 nebyla marihuana klinicky studována v léčbě zhoubného bujení u lidí. To však není tak docela pravda. Již byla provedena jedna předběžná studie na smrtelně nemocných pacientech s rakovinou mozku. Příště si řekneme, co zjistili.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Schwartz R. Legalize marijuana without the smoke. CMAJ. 2017;189(4):E137-E138.
- Wei B, Alwis KU, Li Z, et al. Urinary concentrations of PAH and VOC metabolites in marijuana users. Environ Int. 2016;88:1-8.
- Institute of Medicine (US) and National Research Council (US) National Cancer Policy Board. State programs can reduce tobacco use. Washington, DC: National Academies Press (US); 2000.
- Tashkin DP. Effects of marijuana smoking on the lung. Ann Am Thorac Soc. 2013;10(3):239-247.
- Bloor RN, Wang TS, Spanel P, Smith D. Ammonia release from heated 'street' cannabis leaf and its potential toxic effects on cannabis users. Addiction. 2008;103(10):1671-1677.
- Hoffmann D, Brunnemann KD, Gori GB, Wynder EL. On the carcinogenicity of marijuana smoke. In: Runeckles V.C. (eds) Recent Advances in Phytochemistry. Boston, MA: Springer; 1975;63-81.
- Hashibe M, Morgenstern H, Cui Y, et al. Marijuana use and the risk of lung and upper aerodigestive tract cancers: results of a population-based case-control study. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2006;15(10):1829-1834.
- Huang YH, Zhang ZF, Tashkin DP, Feng B, Straif K, Hashibe M. An epidemiologic review of marijuana and cancer: an update. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2015;24(1):15-31.
- Munson AE, Harris LS, Friedman MA, Dewey WL, Carchman RA. Antineoplastic activity of cannabinoids. J Natl Cancer Inst. 1975;55(3):597-602.
- Maida V, Daeninck PJ. A user's guide to cannabinoid therapies in oncology. Curr Oncol. 2016;23(6):398-406.
- Guzmán M, Duarte MJ, Blázquez C, et al. A pilot clinical study of Delta9-tetrahydrocannabinol in patients with recurrent glioblastoma multiforme. Br J Cancer. 2006;95(2):197-203.
Image credit: TechPhotoGal via Pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.