Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Dokáže konopí vyléčit rakovinu?
Pár studií na miších ukazuje jakousi schopnost konopí pomoci s rakovinou, jenže jiné studie ukazují opak. Co zjistila doposud jediná klinickí studie na lidech?
Konopí a rakovina: skutečnost nebo sen šarlatánů? Mezi metodami alternativní léčby rakoviny si konopí vysloužilo obzvláště zpolitizovanou pozici. Někteří mu provolávají slávu a mají ho za utlačovaný všelék, jiní ho odsuzují jako nebezpečnou drogu. Na samém konci spektra jsou ti, kteří trvají na tom, že jim konopí pomohlo vyléčit rakovinu. „Příslib a dokonce i medializace mohou dosáhnout obrovských rozměrů, tvrzení o schopnosti konopí léčit rakovinu se mohou šířit napříč kyberprostorem závratnou rychlostí.“
Problémem je, že někdy pacient může mít rakovinu, která je léčitelná konvenčními terapiemi. Můžete například vyříznout nádor, ještě než se stačí rozšířit dále. Pacient však tuto léčbu vynechá ve prospěch něčeho, co shledává být přínosným na základě internetových svědectví.
Ano, sloučeniny z konopí, třeba THC, dokáží zmenšit rozměry nádorů mozku, ale u myší. Umí také potlačit růst rakovinných buněk v Petriho misce. Jenže, jak se ukazuje, myši ani potkani nejsou lidé. A to co platí in vitro, nemusí nutně platit v klinické medicíně u člověka. Proč to ale stejně nezkusit? Protože existují i důkazy, že sloučeniny z konopí mohou naopak podpořit růst rakoviny. THC potlačuje přirozenou protirakovinnou imunitu, vyvolává dělení rakovinných buněk a posiluje růst rakoviny prsu a metastázy potlačením protinádorové imunitní odezvy. No ano, jenže to jsou nádory prsních žláz u myší. Nemůžeme vědět, jak by to dopadlo u lidí… Dokud to neotestujeme. Jenže kvůli nepříznivé legislativě bylo dosud provedeno jen málo studií na lidech. Ale naštěstí po letech hlubokého zmrazení výzkumu, dostupnosti financování a materiálu souvisejícího s výzkumem konopí začíná tato bariéra tát. Jak vůbec začít?
Jestliže se předpokládá, že účinné sloučeniny z konopí, tedy kanabinoidy, mají teoretický protinádorový účinek, který tkví v kanabinoidních receptorech, dávalo by smysl vyzkoušet je na rakovině mozku. V mozku je totiž těchto receptorů nejvíce. Odtud tedy bude dobré začít. Jedním z nejničivějších typů rakoviny je glioblastom, rychle se rozvíjející typ zhoubného nádoru mozku. Tato rakovina se proto stala předmětem prvního testování.
Sloučeniny z konopí někdy u laboratorních zvířat potlačují růst nádorů. Avšak protinádorové účinky nebyly až doposud testovány na lidech. Takže tady to máme, první klinická studie rakoviny a THC. Konkrétně šlo o předběžnou studii na devíti pacientech s vracejícím se glioblastomem. Nádor byl tedy již dříve vyříznut, pacient prošel ozařováním, ale rakovina se vrátila a nádor roste. Výzkumníci vstřikovali THC přímo do nádoru. V podstatě to bylo prováděno tak, že pacient šel znovu na operační sál. Ze středu nádoru byl kus odebrán a dovnitř byl zasunut katetr, jehož druhý konec trčel z hlavy pacienta. Poté mohli THC pomocí stříkačky nakapat rovnou do tkáně nádoru. THC byl již testován na vzorcích z pitev a ukázalo se, že je schopen zabít část rakovinných buněk v Petriho misce. Co se tedy stalo, když byl THC testován na samotných pacientech? Všichni pacienti během několika měsíců zemřeli.
U několika pacientů to po několik týdnů vypadalo, že léčba zabrala, jenže poté nádor opět převzal vedení, navzdory opakovanému podávání THC. Tyto snímky ukazují nejvýraznější případ. Zde vidíte, jak vypadal nádor před započetím léčby. Takto se zmenšil během 4 týdnů. Pacientem byl pětatřicetiletý muž. Celá rodina musela být radostí bez sebe. Jenže nádor se vrátil a byl ještě horší. Navzdory dalším dávkám THC se rakovina stále zhoršovala, až muže zabila. Bez kontrolní skupiny nemají výsledky dostatečnou vypovídající hodnotu.
Jednalo se však o první klinickou studii THC a rakoviny. Zároveň jde také o jedinou provedenou studii, přestože byla zveřejněna před více než deseti lety. Nicméně dobrou zprávou je, že v současné době probíhá více než 15 studií. Asi nejzajímavější z nich je studie fáze 2 prováděná v Izraeli. Opět zkoumají pokročilou rakovinu, která se zhoršuje i přes léčbu všemi možnými standardními způsoby. Než budeme znát výsledky, tak pokud podstupujete standardní léčbu, jako je třeba chemoterapie, přinejmenším už víme, že vám konopí může pomoci s některými vedlejšími účinky této léčby.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Cathcart P, De Giorgio A, Stebbing J. Cannabis and cancer: reality or pipe dream?. Lancet Oncol. 2015;16(13):1291-1292.
- Ware MA. Cannabis and cancer: toward a new understanding. Curr Oncol. 2016;23(2):S5-S6.
- Abrams DI. Integrating cannabis into clinical cancer care. Curr Oncol. 2016;23(2):S8-S14.
- Torres S, Lorente M, Rodríguez-Fornés F, et al. A combined preclinical therapy of cannabinoids and temozolomide against glioma. Mol Cancer Ther. 2011;10(1):90-103.
- Martini N. Potion of poison? Cannabis oil. J Prim Health Care. 2016;8(2):182-183.
- Zhu LX, Sharma S, Stolina M, et al. Delta-9-tetrahydrocannabinol inhibits antitumor immunity by a CB2 receptor-mediated, cytokine-dependent pathway. J Immunol. 2000;165(1):373-380.
- Hart S, Fischer OM, Ullrich A. Cannabinoids induce cancer cell proliferation via tumor necrosis factor alpha-converting enzyme (TACE/ADAM17)-mediated transactivation of the epidermal growth factor receptor. Cancer Res. 2004;64(6):1943-1950.
- McKallip RJ, Nagarkatti M, Nagarkatti PS. Delta-9-tetrahydrocannabinol enhances breast cancer growth and metastasis by suppression of the antitumor immune response. J Immunol. 2005;174(6):3281-3289.
- Guzmán M, Duarte MJ, Blázquez C, et al. A pilot clinical study of Delta9-tetrahydrocannabinol in patients with recurrent glioblastoma multiforme. Br J Cancer. 2006;95(2):197-203.
- Birdsall SM, Birdsall TC, Tims LA. The use of medical marijuana in cancer. Curr Oncol Rep. 2016;18(7):40.
- Smith LA, Azariah F, Lavender VT, Stoner NS, Bettiol S. Cannabinoids for nausea and vomiting in adults with cancer receiving chemotherapy. Cochrane Database Syst Rev. 2015;(11):CD009464.
Image credit: O’Dea via Wikimedai. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.