Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší potraviny při periodontálním onemocnění a zánětu dásní
Co by se stalo, kdybyste si přestali čisti zuby, ale jedli byste zdravější stravu?
Co se stany, když dáte lidem za úkol přestat si čistit zuby? Zubní plak se začne na zubech hromadit a během několika dní se dásně zanítí. V tu chvíli to ještě nelze vidět okem, ale pokud provedete biopsii z okraje dásní, uvidíte, že se zánět začíná pomalu šířit. Během několika týdnů se zánět dásní stane jasně patrným. Dásně mohou zčervenat, natéct, a snadno krvácejí. A pokud s tím nic neuděláte, může to skončit periodontálním onemocněním. V tu chvíli je už zánět rozšířený níže až do závěsného aparátu zubu – kosti a vazů. To pak vede ke ztrátě zubu. Dobře tedy, ale jak jsme potom přežívali tisíce let bez čištění zubů kartáčkem? Zubní onemocnění dnes postihuje lidi po celém světě. Jenže tisíce let před vynálezem zubního kartáčku měli dle nálezů lebek lidé někdy přímo dokonalé zuby. Na to byste asi odpověděli: „To asi proto, že šlo o období tisíce let předtím, než jsme vynalezli cukrovinky.“ Jestli je to skutečně tím, to se dozvíme jedině skutečným testováním.
Dobře. Kde však seženeme lidi, kteří si nejen nečistí zuby, ale také nejí zpracované nezdravé potraviny? Jsou k tomu potřeba hlídači. S pomocí nich to jde. Zde je řeč o jedné televizní reality show zaměřené na přežití v divočině. V této konkrétní byli účastníci nuceni žít v podmínkách odpovídajících době kamenné. Žádné zubní kartáčky ani pasta, žádná zubní nit, párátka nebo jakékoliv další pomůcky k ústní hygieně po dobu jednoho měsíce. Mohli používat třeba nějakou větvičku, každopádně jim nikdo neradil, žili na vlastní pěst. Zároveň však nejedli žádné sladkosti. Soutěž byla zasazena do doby 4 000 let před naším letopočtem. Jedli tedy hodně celozrnných obilovin, jako doplněk měli sůl a dále jedli byliny, med, mléko a maso. Mohli také vyrazit na sběr ovoce nebo zkusit něco ulovit. Jak to tedy dopadlo?
Bez ústní hygieny se jim na zubech nahromadil zubní plak, ale jejich dásně byly zdravější. Využit byl test BOP, tedy test krvácení (dásní) při sondování. Test zjišťuje, jestli po rýpnutí speciálním dentálním nástrojem dásně krvácejí nebo ne. Měří se tak stupeň gingvitidy (zánětu dásní). Téměř u všech zúčastněných se stav dásní zlepšil. Zde jsou snímky před a po. Ano, zubního plaku je tam značné množství, ale dásně jsou zdravější. Jak je to možné? Mnoho z bakterií, které častěji způsobují onemocnění, totiž zjevně zmizelo. Výzkumníci nadnesli, že by to mohlo být absencí rafinovaných cukrů. Jenže účastníci jedli med, nešlo tedy o stravu bez cukru. To sice ano, ale v každém případě jedli hodně celozrnných obilovin a drobného bobulovitého ovoce bohatého na antioxidanty, které mají protizánětlivé vlastnosti. Možná to tedy bylo kombinací obou prvků. Pomohlo jim omezení příjmu cukrů společně se zvýšenou konzumací velmi zdravých potravin. Takže všechny ty experimentální studie, ve kterých si lidé přestávají čistit zuby a jejich dásně se pak nevyhnutelně zanítí, mohou mít vypovídající hodnotu pouze pro lidi, kteří jedí spoustu zpracovaných potravin bohatých na přidané cukry – a protizánětlivých rostlinných potravin jedí naopak málo.
Jakou roli hraje výživa v periodontálním zdraví? Gingivitida (zánět dásní) může vést k periodontitidě (zánět ozubice), zánětlivému onemocnění tkání kotvících zuby. Pokud není léčená, může vést k postupné ztrátě kosti, která drží zuby na svém místě. Do rozvoje periodontálního onemocnění může být z části zapojen i oxidativní stres. Takže potřebujeme nejen snížit příjem zánět podporujících potravin, jako jsou rafinované sacharidy a nasycené tuky, ale možná by nám také pomohlo, kdybychom vyhledávali potraviny bohaté na antioxidanty.
Existuje tedy například souvislost mezi příjmem vitamínů C a periodontitidou? Zřejmě ano. Zvýšené riziko periodontitidy je spojeno s nižším příjmem vitamínu C. Nemůžeme si však být jisti, dokud to neotestujeme. Testem chceme zjistit, jaký vliv má nedostatek a doplňování vitamínu C na zdraví ozubice. Účastníky pokusu v podstatě zamkli, aby mohli ovlivňovat a měřit množství přijatého vitaminu C. Zjistili, že závažnost zánětu dásní byla nepřímo úměrná příjmu vitamínu C. Pokud denně přijímali množství odpovídající jednomu pomeranči, tak se stav jejich dásní zlepšil. Když byl příjem vitamínu C snížen na 5 mg denně, tak se stav zhoršil. Když dostávali množství odpovídající 10 pomerančům, stav dásní se zlepšil. Když se množství snížilo na ekvivalent 5 pomerančů, stav dásní se znovu zhoršil. Je to docela přesvědčivé. Pět miligramů denně však již přináší riziko kurdějí. A my víme, že dásně tehdy začnou krvácet. Když máte kurděje, zuby vám mohou vypadat. Neznamená to však, že když si dáte velikou dávku, musí to být lepší.
A skutečně, 1 500 mg vitamínu C denně už zjevně neposkytovalo další přínosy v prevenci zánětu dásní. Ani 2 000 mg denně lidem trpícím periodontitidou nepomohlo. Možná není vitamín C dostatečně silným antioxidantem? Dobře, co tedy lykopen? Lykopen je červený pigment přítomný v rajčatech, který má silné antioxidační vlastnosti. Fungovalo to! Jenže lykopen byl podáván injekčně pomocí stříkačky přímo do kapsy mezi zubem a dásní. Funguje to, když lykopen prostě sníme? Pojďme to zjistit.
Randomizovaná, placebem kontrolovaná klinická studie o účinnosti lykopenu při léčbě zánětu dásní. Dva týdny na doplňku s lykopenem odpovídajícímu necelému 1 rajčeti denně nebo pouhé placebo po dobu 2 týdnů. Obě skupiny byly také standardně léčeny. To také pomohlo, v placebo skupině se zánět zlepšil o 10-20 %. Ve skupině užívající lykopen však během jediného týdne došlo ke zlepšení o 30 %. Množství lykopenu přitom odpovídalo pouhé jedné čajové lžičce rajčatového protlaku denně. Je to tedy zcela proveditelné. Dobře, takže rajčata mohou pomoci s léčbou zánětu dásní. A co periodontitida (zánět ozubice)?
Randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie. Opět byli všichni léčeni pomocí zubní hygieny. První skupina k tomu navíc dostávala lykopen v množství odpovídající 1 rajčeti denně po dobu 2 měsíců. Druhá dostala placebo. Došlo k významnému zlepšení zánětu dásní způsobeného plakem a zmírnění krvácení. Naměřená hloubka kapsy se však nezměnila a stejně tak ani poškození závěsného aparátu. Rozdíl můžete vidět. Podívejte se, o kolik lépe dásně vypadají. Výzkumníci dospěli k závěru, že doplňování lykopenu zřejmě dokáže umocnit léčebné procesy v zanícených dásních. Jenže vyžadovalo by to 1 rajče denně. Co zkusit lykopen odpovídající pouhé polovině rajčete denně, respektive třem čtvrtinám čajové lžičky rajčatového protlaku? Nefungovalo to, žádný účinek. Vypadá to, že je nutno sníst 1 celé rajče.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Payne WA, Page RC, Ogilvie AL, Hall WB. Histopathologic features of the initial and early stages of experimental gingivitis in man. J Periodont Res. 1975;10(2):51-64.
- Stoy PJ. Dental disease and civilization. Ulster Med J. 1951;20(2):144-158.
- Baumgartner S, Imfeld T, Schicht O, Rath C, Persson RE, Persson GR. The impact of the stone age diet on gingival conditions in the absence of oral hygiene. J Periodontol. 2009;80(5):759-768.
- Najeeb S, Zafar MS, Khurshid Z, Zohaib S, Almas K. The Role of Nutrition in Periodontal Health: An Update. Nutrients. 2016;8(9).
- Raindi D. Nutrition and Periodontal Disease. Dent Update. 2016;43(1):66-68, 71-72.
- Lee JH, Shin MS, Kim EJ, Ahn YB, Kim HD. The association of dietary vitamin C intake with periodontitis among Korean adults: Results from KNHANES Ⅳ. PLoS ONE. 2017;12(5):e0177074.
- Leggott PJ, Robertson PB, Rothman DL, Murray PA, Jacob RA. The effect of controlled ascorbic acid depletion and supplementation on periodontal health. J Periodontol. 1986;57(8):480-485.
- Abou Sulaiman AE, Shehadeh RM. Assessment of total antioxidant capacity and the use of vitamin C in the treatment of non-smokers with chronic periodontitis. J Periodontol. 2010;81(11):1547-1554.
- Chandra RV, Sandhya YP, Nagarajan S, Reddy BH, Naveen A, Murthy KR. Efficacy of lycopene as a locally delivered gel in the treatment of chronic periodontitis: smokers vs nonsmokers. Quintessence Int. 2012;43(5):401-411.
- Chandra RV, Prabhuji ML, Roopa DA, Ravirajan S, Kishore HC. Efficacy of lycopene in the treatment of gingivitis: a randomised, placebo-controlled clinical trial. Oral Health Prev Dent. 2007;5(4):327-336.
- Arora N, Avula H, Avula JK. The adjunctive use of systemic antioxidant therapy (lycopene) in nonsurgical treatment of chronic periodontitis: a short-term evaluation. Quintessence Int. 2013;44(6):395-405.
- Belludi SA, Verma S, Banthia R, et al. Effect of lycopene in the treatment of periodontal disease: a clinical study. J Contemp Dent Pract. 2013;14(6):1054-1059.
- Vogel RI, Lamster IB, Wechsler SA, Macedo B, Hartley LJ, Macedo JA. The effects of megadoses of ascorbic acid on PMN chemotaxis and experimental gingivitis. J Periodontol. 1986;57(8):472-479.
Image credit: beatrize via Pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.