Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vitamínové doplňky, které se vyplatí užívat
Existují dva vitamíny, které rostliny nevytvářejí, a může být nutné je užívat v doplňcích stravy.
Pokud jde o dlouhověkost, mám tu ještě jeden doplněk stravy ke zvážení: vitamín D. Kdo hlasuje pro zkrácení délky života? Kdo hlasuje pro neovlivnění délky života? Nebo snad prodloužení života?
Vitamin D se jeví jako jediný doplněk, který nám skutečně může pomoci žít déle. Než se pustíme dále, chtěl bych poznamenat, že existují dva vitamíny, kterých je prakticky nemožné přijmout ze zdravé stravy dostatek. Právě vitamín D je jedním z nich. Vitamin D vzniká převážně v tělech živočichů, včetně člověka, a to při vystavení slunečnímu svitu. Maličké množství přidávané do kravského nebo sójového mléka k dosažení optimálního zdraví nestačí.
Existují jen dva způsoby, jak si skutečně zajistit jeho dostatečný příjem. Můžete ho získat ze slunce (v závislosti na místě, kde žijete) a z doplňků stravy. Můžeme říct, že bez ohledu na to, kolik času strávíte nazí na slunci v prosinci nebo lednu, pokud budete bydlet například v hlavním městě USA, sluneční paprsky na vás budou dopadat v takovém úhlu, že si žádný vitamín D nevyrobíte. Nejnovější vědecké poznatky tak svědčí o vhodnosti doplňování vitamínu D v zimním období, pokud žijete nad úrovni Los Angeles, Dallasu či Atlanty. Platí to taktéž pro všechny, kteří na slunci netráví dostatek času.
Je čas položit si jednu bleskovou otázku. Než vám řeknu otázku, ukážu vám správnou odpověď. Tady je. Poznáváte někdo tuto molekulu? Ne? Tak jinak: Jaký další vitamín nemůžeme získat z rostlin, protože jej samy nevyrábějí? Vitamín B12. Nevyrábí jej však ani zvířata. Tvůrci vitamínu B12 jsou mikroorganismy pokrývající zemský povrch. Tyto bakterie žijí ve střevech některých zvířat konzumovaných lidmi, takže pro některé z nás mohou být právě těla těchto zvířat zdroji B12.
Je dost pravděpodobné, že jsme v minulosti získávali všechen potřebný vitamín B12 pitím z horských potoků nebo studní. V dnešní době však ošetřujeme pitnou vodu chlórem, abychom zničili bakterie v ní. Z toho důvodu už z vody nezískáváme dostatek vitamínu B12. Má to však i výhody, zároveň se pitím vody nenakazíme cholerou. To je jistě žádoucí. Studie nicméně ukazují, že v našem moderním a sterilním světe lidé dodržující rostlinnou stravu nepřijímají dostatek B12. Je to opravdu problém?
Dovolte mi, abych prošel články v lékařské literatuře, zabývající se nedostatkem vitamínu B12 jen za poslední rok. Pamatujte, že je velmi lehké získat B12 z potravin obohacených o tento vitamín nebo z doplňků stravy. Ale stejně jako se vším ostatním, ani tady nestačí slova, je zapotřebí činů. Prsty u nohou u této mladé vegetariánky zfialověly. Nedostatek může vyústit v polymorfní makulopapulární lézi. Nedostatek vitamínu B12 jí způsobil, že jí zčernaly nehty a vlasy naopak zbělely. Žena dostala B12 a jak můžete sami vidět, vlasy jí opět začaly růst normálně. Evidentně ji vitamín B12 také inspiroval k nošení rtěnky.
Kvůli nedostatku B12 v těle můžete trpět kognitivním úpadkem nebo sebevražednou depresí, podobně jako tento třiadvacetiletý celoživotní vegetarián. Tomuto osmatřicetiletému veganovi byla chybně diagnostikována paranoidní schizofrenie a byl ústavně léčen s halucinacemi a psychotickými bludy vyvolanými nedostatkem B12.
Ačkoliv zní tyto případy velmi nehezky, tito lidé ubližovali jen sami sobě. Nedoplňování vitamínu B12 během těhotenství je však neomluvitelné. Může u kojence způsobit například nekontrolovatelné křeče. Veganská miminka by si zasloužila spoustu přídavných jmen, ale „zplihlá“ mezi ně nepatří. Právě tyto případy nedbalých veganů vedly letos European Society for Pediatric Nutrition k tomuto oficiálnímu prohlášení: „Kojenci a malé děti by neměly být krmeny veganskou stravou.“ Namísto toho měli jen říct, že by se rodiče měli ujistit, že se jejich dětem dostává dostatku B12. Myslím, že dr. Spock nám dokonce řekl, abychom vychovávali naše děti bez masa a mléka.
Doporučení užívat B12 navíc pravděpodobně platí pro všechny, nejen pro ty, kteří jedí rostlinnou stravu. Nové studie o biologické dostupnosti B12 naznačují, že živočišné výrobky konec konců nejsou tak skvělé zdroje. Například méně než 4 % B12 v míchaných vejcích se skutečně vstřebá do těla, to říkají nově vzniklé studie. Vypadá to dokonce, že v moderních společnostech přijímají B12 v množství dostatečném pro optimální zdraví jen lidé konzumující obohacené potraviny či doplňky stravy.
Proto byl znovu vznesen požadavek, aby byly všechny obilné výrobky v USA obohaceny o vitamín B12, tak jako to už nyní dělají v Izraeli. To by znamenalo, že by ze zákona muselo být veškeré pečivo a těstoviny obohaceno o vitamín B12, pak bychom snad už nemuseli slýchat o podobných případech.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- K. Aroni, K. Anagnostopoulou, E. Tsagroni, & E. Ioannidis. Skin hyperpigmentation and increased angiogenesis secondary to vitamin B12 deficiency in a younf vegetarian woman. Acta Derm Venereol, 88(2):191-192, 2008.
- R. Kannan & M.G. Ng. Cutaneous lesions and vitamin B12 deficiency: an often-forgotten link. Can Fam Physician, 54(4):529-532, 2008.
- S. Niiyama & H. Mukai. Reversible cutaneous hyperpigmentation and nails with white hair due to vitamin B12 deficiency. Eur J Dermatol, 17(6):551-552, 2007.
- R. Clarke, J. Birks, E. Nexo, P.M. Ueland, J. Schneede, J. Scott, A. Molloy, & J.G. Evans. Low vitamin B-12 status and risk of cognitive decline in older adults. Am J Clin Nutr, 86(5):1384-1391, 2007.
- N.P. Rao, N.C. Kumar, B.R. Raman, P.T. Sivakumar, & R.S. Pandey. Role of vitamin B12 in depressive disorder—a case report. Gen Hosp Psychiatry, 30(2):185-186, 2008.
- S.C. Kuo; C.B. Yeh; Y.W. Yeh & N.S. Tzeng. Schizophrenia-like psychotic episode precipitated by cobalamin deficiency. Gen Hosp Psychiatry, 31(6):586-588, 2009.
- I. Erol, F. Alehan, & A. Gumus. West syndrome in an infant with vitamin B12 deficiency in the absence of macrocytic anaemia. Dev Med Child Neurol, 49(10):774-776, 2007.
- L.J. Schlapbach, B. Schutz, J.M. Nuoffer, C. Brekenfeld, G. Muller, & S. Fluri. Floppy baby with macrocyctic anemia and vegan mother. Praxis (Bern 1994), 96(35):1309-1314, 2007.
- ESPGHAN Committee on Nutrition. Complementary feeding: a commentary by the ESPGHAN Committee on Nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr, 46(1):99-110, 2008.
- F. Watanabe. Vitamin B12 sources and bioavailability. Exp Biol Med (Maywood), 232(10):1266-1274, 2007.
- I. Volkov, I. Rudoy, M. Machagna, I. Glezer, U. Ganel, A. Orenshtein, & Y. Press. Modern society and prospects of low vitamin B12 intake. Ann Nutr Metab, 51(5):468-470, 2007.