Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Pesticidy v marihuaně
Největší překážkou po snížení obsahu reziduí toxických pesticidů v konopí je, nikoliv nečekaně, samotný konopný průmysl.
Kalifornie byla prvním státem USA, který legalizoval lékařskou marihuanu. Když laboratoře začaly hlásit, že nalezly vysoké hladiny reziduí pesticidů, městská vláda v Los Angeles tajně získala a poté otestovala tři vzorky z lékáren a zjistila, že dva ze tří vzorků obsahovaly mimořádně vysoké množství pesticidů, až tisícinásobek zákonného limitu.
Dobře, jenže kolik se jich dostane do těla uživatele? Pouze asi 10 procent pesticidů uložených v tabáku se dostane i přes cigaretu s filtrem. To je porovnatelné s tím, když kouříte marihuanu vodní dýmkou s přídavnými filtry. Pokud však použijete obyčejný “bong”, polovina pesticidů skončí ve vašich plicích. A skleněná dýmka je ještě horší. Protože většina uživatelů k bongům nepřipojuje uhlíkové filtry, obsahující sedm a půl gramu aktivovaného uhlí, „by obecně množství pesticidů uvolněné z konopí do těla bylo znepokojivě vysoké a představovalo by to závažný problém.“ Ačkoliv nevíme přesně, jak moc škodlivé tyto chemikálie pro tělo jsou, skutečnost, že se v kouři nacházejí v takto vysokých koncentracích, by nás měla znepokojovat. „Vzhledem k výsledkům je vysoký kontakt s pesticidy kouřením marihuany značně pravděpodobný a může vést k dalším zdravotním komplikacím u konzumentů konopí,“ zvláště pokud mluvíme o lékařské marihuaně. Nemocné a zranitelné osoby by mohly utrpět o to více.
„Potenciál vystavení pesticidům a chemickým reziduím u uživatelů konopí je značný a může pro ně představovat významnou toxikologickou hrozbu, neboť neexistuje dostatečně rozvinutá soustava zákonů k jejich regulaci.“ Co s tím tedy jednotlivé státy dělají? Kolorado nedávno muselo stáhnout několik šarží marihuany z trhu, což přitáhlo velkou pozornost. Marihuana byla kontaminována škodlivými pesticidy, které skončily v několika poživatinách s marihuanou. Pěstitelé konopí evidentně občas mívají problémy se škůdci a nebojí se uchýlit ke „zbraním největšího kalibru,“ aby se pokusili ochránit svou úrodu. Výsledkem bylo ohrožení zdraví veřejnosti, přičemž „zesílená toxicita koncentrovaných výrobků z marihuany přináší obzvlášť velké znepokojení.“ „Bylo zjištěno, že hladiny pesticidů jsou asi 10x vyšší v koncentrovaných konopných výrobcích“, jako jsou oleje a vosky někdy používané k výrobě poživatin s marihuanou nebo koncentrátu ke kouření.
Studie o používání pesticidů při pěstování konopí v Oregonu zjistila podobný problém. Průzkum vzorků z regálů prodejen ve státě Washington ukázal, že 5 z 6 vzorků bylo kontaminovaných pesticidy, včetně těch potenciálně neurotoxických a karcinogenních. Mnoho vzorků obsahovalo hned několik znečišťujících látek, jejichž hladiny se vymykaly rozsahu grafu. Mezi nimi bylo také 24 různých pesticidů, insekticidů a fungicidů, přičemž ani jeden nebyl schválen pro použití na konopí. Není to však jejich vina, EPA neschválila ani jeden z nich proto, že se nadále jedná o federálně nezákonnou plodinu k pěstování. Dokonce i testovací laboratoře v Kalifornii „se začaly zdráhat veřejně propagovat své služby nebo seznam látek, jejichž přítomnost v konopí dokážou zjistit, protože se domnívaly, že tyto informace“ mohou být použity pouze jako instrukce k tomu, aby bezohlední pěstitelé začali vyhledávat a používat ještě škodlivější látky.
Dobře, tak je tedy nějak regulujte. Pokusili se o to. Hádejte, jaká největší překážka se jim postavila do cesty? Jaké to překvapení – konopný průmysl, odvětví s hodnotou v miliardách dolarů. Stejně jako to dělal před ním tabákový průmysl, i konopný průmysl se snaží oslabit předpisy týkající se pesticidů. Koloradské Ministerstvo zemědělství údajně „původně doufalo, že se mu podaří omezit přípustné pesticidy a povolit používání pouze těch nejméně rizikových,“ ale tento návrh průmysl úspěšně potlačil. Stejně jako se to povedlo tabákovému průmyslu.
„Mocný tabák“ v podstatě vydláždil cestu „Konopnému králi“. „Popírat potenciál vzniku závislost, zlehčovat jakékoliv nepříznivé zdravotní účinky a vytvořit co nejširší trh pro své výrobky co nejrychlejším způsobem. Svůj trh pak chránit prostřednictvím lobbování a podílením se na kampaních.“ Posílen ohromnými zisky, tabákový průmysl byl schopen osvobodit se od všech důležitých právních předpisů týkajících se ochrany spotřebitele. Tento příběh by nám měl posloužit jako varování, jelikož obhájci veřejného zdraví rozhodně nemají tolik miliard, které by mohli dát do hry.
Mocný tabák nejen poskytuje konopnému průmyslu mapu k cíli, on možná i čeká v ústraní na to, aby se mohl nakonec zmocnit i trhu s konopím. „V důsledku soudních sporů vedených proti tabákovému průmyslu bylo zveřejněno více než 80 milionů stran vnitřních dokumentů tabákových společností.“ Dokumenty odhalují, že „přinejmenším od roku 1970, navzdory horlivému popírání, velké nadnárodní tabákové společnosti,“ jako je Philip Morris, provádějí intriky a jsou ochotní a stále lépe připravení vstoupit na legalizovaný trh s marihuanou, kterého se pak budou moci zmocnit.
„Vzhledem k tomu, že tabákový průmysl prokázal svou schopnost a ochotu změnit své výrobky tak, aby zvýšil jejich návykovost, a nemá problém ani mlžit informace, podvádět veřejnost a zaměřovat se na zranitelné skupiny za účelem zvýšení poptávky, má tento průmysl dost síly na to, aby pořádně zamíchal kartami.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Sullivan N, Elzinga S, Raber JC. Determination of pesticide residues in cannabis smoke. J Toxicol. 2013;2013:378168.
- Subritzky T, Pettigrew S, Lenton S. Into the void: Regulating pesticide use in Colorado's commercial cannabis markets. Int J Drug Policy. 2017;42:86-96.
- Gourdet C, Giombi KC, Kosa K, Wiley J, Cates S. How four U.S. states are regulating recreational marijuana edibles. Int J Drug Policy. 2017;43:83-90.
- Russo EB. Current therapeutic cannabis controversies and clinical trial design issues. Front Pharmacol. 2016;7:309.
- Subritzky T, Lenton S, Pettigrew S. Legal cannabis industry adopting strategies of the tobacco industry. Drug Alcohol Rev. 2016;35(5):511-513.
- Krauss MJ, Sowles SJ, Sehi A, et al. Marijuana advertising exposure among current marijuana users in the U.S. Drug Alcohol Depend. 2017;174:192-200.
- McDaniel PA, Solomon G, Malone RE. The tobacco industry and pesticide regulations: case studies from tobacco industry archives. Environ Health Perspect. 2005;113(12):1659-1665.
- Richter KP, Levy S. Big marijuana--lessons from big tobacco. N Engl J Med. 2014;371(5):399-401.
- Barry RA, Hiilamo H, Glantz SA. Waiting for the opportune moment: the tobacco industry and marijuana legalization. Milbank Q. 2014;92(2):207-242.
Image credit: Andrea via Adobe Stock photos. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video