Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou pilulky na hubnutí účinné?
Studie ukazují, že mnoho lékařů přeceňuje hubnoucí účinky léků na hubnutí, nebo o to má málo informací.
Co se týče léků na hubnutí, momentálně můžeme nabídnout podivně pojmenovaný lék Qysmia nebo kombinaci fenterminu a topiramátu (fen-phen), což je lék, který může působit náhlé záchvaty. V Evropě ho opakovaně odmítli právě z bezpečnostních důvodů. Nicméně v USA je nadále v prodeji, přinejmenším v době natáčení tohoto videa. Belviq je lék podobného ražení, povolený v USA, ale v Evropě ne, a to z obavy, že může způsobit rakovinu, psychiatrické poruchy a problémy se srdeční chlopní. V USA se prodává a měsíční dávka vyjde zhruba na 4 500 Kč. Jestli vám to přijde hodně, tak co teprve lék Saxenda, ten se denně podává ve formě injekce a vyjde vás to na „pouhých“ cca 29 000 Kč měsíčně. Na výrobku je varování v černém rámečku, nejpřísnější výstraha FDA před potenciálně život ohrožujícími riziky. Zde se týká rakoviny štítné žlázy. Placení poradci a zaměstnanci firmy, která lék vyrábí, tvrdí, že větší počet nádorů prsu zjištěný u uživatelek tohoto léku může být způsoben „zlepšenými podmínkami pro zjištění nádoru,“ lék zkrátka funguje tak dobře, že po zhubnutí lze nádor v prsu snáze objevit.
Další možností je Contrave, pokud ignorujete upozornění v černém rámečku, které vás varuje před schopností tohoto léku zvyšovat výskyt sebevražedných myšlenek. A pak je tu Alli. Je to lék, který způsobuje malabsorbci (snížené vstřebávání) tuku a zároveň má i vedlejší účinky, jako je plynatost s únikem stolice. Únik tuků z těla tak díky Alli doprovází i nečekaný únik stolice. Při užívání léku tak pacient zjevně musí nosit pleny a vždy mít přehled o poloze nejbližší toalety v okolí. Takové mohou být prostředky nutné k minimalizování případných nehod v podobě úniku olejnaté fekální hmoty.
Zákon o svobodném přístupu k informacím umožnil odhalit skutečnost, že navzdory prohlášení studií sponzorovaných výrobcem, že nežádoucí účinky byly nahlášeny, došlo v jedné ze studií ke strategickému opomenutí 1 318 nežádoucích účinků. Ale co je malý únik stolice v porovnání se zničujícími dopady lidské obezity? Tak jako se vším v životě, i zde musíme zvážit přínosy a rizika.
Analýza více než stovky klinických studií léků proti obezitě (některé trvaly až 47 týdnů) zjistila, že úbytek hmotnosti způsobený léky nikdy nepřesáhl 4 kg. Tyto léky tedy stojí hodně peněz, nesou mnoho rizik, ale zbaví vás jen pár kilo. Vzhledem k tomu, že léky neřeší základní příčinu – stravu, ze které se přibírá, tak po ukončení léků reálně hrozí, že pacient všechnu váhu nabere zpátky. Museli byste proto takové léky užívat do konce života.
Lidé přitom s jejich užíváním přestávají. S použitím lékárnických dat od milionů pacientů můžeme zjistit, že většina pacientů s užíváním léku Alli přestala už po prvním balení. Většina uživatelů léků Meridia lék neužívala ani tři měsíce. Užívání léků na hubnutí je tak nepříjemné, že 98 % pacientů s nimi skončí do jednoho roku.
Studie ukazují, že mnozí lékaři mají tendenci přeceňovat množství shozených kilogramů při užívání těchto léků; nebo byli jednoduše bezradní. Jedním z důvodů může být to, že některé pokyny pro klinickou praxi velmi usilují o to, aby se pacientům předepisovaly léky k léčení obezity. To vážně doporučují předepsat léky třetině Američanů, více než 100 miliónům lidí? Asi vás nepřekvapí, když vám řeknu, že hlavní autoři pokynů měli „významné finanční zájmy nebo byli na vedoucích pozicích“ v šesti různých farmaceutických společnostech, které shodou okolností pracovaly právě na vývoji léků proti obezitě.
Naopak nezávislé expertní panely, jako je Canadian Task Force on Preventive Health Care, výslovně doporučují neužívat léky na hubnutí, a to kvůli jejich špatné pověsti, co se týče bezpečnosti a účinnosti.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Diet, drugs, devices, and surgery for weight management. Med Lett Drugs Ther. 2018;60(1548):91-98.
- Woloshin S, Schwartz LM. The new weight-loss drugs, lorcaserin and phentermine-topiramate: slim pickings?. JAMA Intern Med. 2014;174(4):615-9.
- Rodríguez JE, Campbell KM. Past, Present, and Future of Pharmacologic Therapy in Obesity. Prim Care. 2016;43(1):61-7, viii.
- Nuffer W, Trujillo JM, Megyeri J. A Comparison of New Pharmacological Agents for the Treatment of Obesity. Ann Pharmacother. 2016;50(5):376-88.
- Pi-Sunyer X, Astrup A, Fujioka K, et al. A Randomized, Controlled Trial of 3.0 mg of Liraglutide in Weight Management. N Engl J Med. 2015;373(1):11-22.
- CONTRAVE (naltrexone HCl and bupropion HCl) Extended Release Tablets [package insert]. Reference ID: 3625476. Orexigen Therapeutics, Inc; 2014.
- Igel LI, Kumar RB, Saunders KH, Aronne LJ. Practical Use of Pharmacotherapy for Obesity. Gastroenterology. 2017;152(7):1765-1779.
- Hollywood A, Ogden J. Taking Orlistat: Predicting Weight Loss over 6 Months. J Obes. 2011;2011:806896.
- Shepherd RW. No evidence for benefit of medication for obesity. Can Fam Physician. 2017;63(4):276.
- Schroll JB, Penninga EI, Gøtzsche PC. Assessment of Adverse Events in Protocols, Clinical Study Reports, and Published Papers of Trials of Orlistat: A Document Analysis. PLoS Med. 2016;13(8):e1002101.
- Hollander PA, Elbein SC, Hirsch IB, et al. Role of orlistat in the treatment of obese patients with type 2 diabetes. A 1-year randomized double-blind study. Diabetes Care. 1998;21(8):1288-94.
- Bourns L, Shiau J. Rebuttal: Should family physicians prescribe medication for obesity? YES. Can Fam Physician. 2017;63(2):e82.
- Haddock CK, Poston WS, Dill PL, Foreyt JP, Ericsson M. Pharmacotherapy for obesity: a quantitative analysis of four decades of published randomized clinical trials. Int J Obes Relat Metab Disord. 2002;26(2):262-73.
- Hemo B, Endevelt R, Porath A, Stampfer MJ, Shai I. Adherence to weight loss medications; post-marketing study from HMO pharmacy data of one million individuals. Diabetes Res Clin Pract. 2011;94(2):269-75.
- Glauser TA, Roepke N, Stevenin B, Dubois AM, Ahn SM. Physician knowledge about and perceptions of obesity management. Obes Res Clin Pract. 2015;9(6):573-83.
- Apovian CM, Aronne LJ, Bessesen DH, et al. Pharmacological management of obesity: an endocrine Society clinical practice guideline. J Clin Endocrinol Metab. 2015;100(2):342-62.
- Yeh JS, Kushner RF, Schiff GD. Obesity and Management of Weight Loss. N Engl J Med. 2016;375(12):1187-9.
- Brauer P, Gorber SC, Shaw E, et al. Recommendations for prevention of weight gain and use of behavioural and pharmacologic interventions to manage overweight and obesity in adults in primary care. CMAJ. 2015;187(3):184-195.
Image credit: lecic via adobe stock photo. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video