Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Červený čaj, rooibos a heřmánek
Studie provedené na lidských rakovinných buňkách pěstovaných v Petriho misce naznačují příznivé účinky bylinných čajů.
Už víme, že ne všechny bylinné čaje jsou pro nás prospěšné. Víme, jak je na tom bílý, zelený a černý čaj. A co červený čaj? Kdo si myslí, že je škodlivý? Neškodný? Nebo snad prospěšný? Pijte, co hrdlo ráčí. Rooibos – další africký bylinný čaj. Co myslíte? Škodlivý? Neškodný? Prospěšný? Jde o skvělý nápoj. Rooibos však není tak skvělý jako červený čaj, který zase není tak dobrý jako zelený čaj.
Zelený čaj se navíc může chlubit i jinými látkami než antioxidanty. Obsahuje theanin, o kterém jsme se zrovna dozvěděli, že posiluje funkci gamma delta T-lymfocytů, což znamená, že zelený čaj může nejen pomoci snížit riziko rakoviny, ale dost možná také běžného nachlazení. Dokonce i heřmánek je prospěšný, a to ani nejde o tmavě zelené listy. Drobné kvítky heřmánku byly testovány proti různým lidským rakovinným buňkám. Tady je heřmánek, jak zpomaluje rakovinu prostaty, rakovinu děložního hrdla, fibrosarkom, rakovinu tlustého střeva a buňky karcinomu prsu. Jak vidíte, čím více heřmánku přidali, čím více se růst lidské rakoviny zpomalil. Nezůstávejte tedy jen u přivonění si, heřmánku si užívejte i v podobě heřmánkového čaje.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- F. Kamangar, M.M. Schantz, C.C. Abnet, R.B. Fagundes, & S.M. Dawsey. High levels of carcinogenic polycyclic aromatic hydrocarbons in mate drinks. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev, 17(5):1262-1268, 2008.
- J.F. Bukowski & S.S. Percival. L-theanine intervention enhances human gammadeltaT lymphocyte function. Nutr Rev, 66(2):96-102, 2008.
- S. Gupta & J.K. Srivastava. Antiproliferative and apoptotic effects of chamomile extract in various human cancer cells. J Agric Food Chem, 55(23):9470-9478, 2007.