Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nesprávná interpretace výsledků studie
Všechno záleží na tom, jak je definována „velmi vysoká“ spotřeba zeleniny.
Osobně vás všechny žádám, abyste za účelem prevence rakoviny jedli hodně ovoce a zeleniny. Jak to však všechno může souznít s touto studií zveřejněnou loni v létě? Ženy s diagnózou rakoviny prsu byly požádány, aby jedly stravu s velmi vysokým obsahem ovoce a zeleniny. Účelem bylo zjistit, jestli jim to prodlouží život. A ony o nic déle nežily, proto ty nadpisy v médiích typu: „Strava s vysokým obsahem ovoce a zeleniny neposkytuje výrazný užitek…“ a „Porce ovoce a zeleniny navíc nepomohly…“
Vždy se můžete spolehnout na britské bulvární deníky: „Ovoce proti rakovině – propadák“ a „Zelenina proti rakovině pohořela“. Než však vyházíte z lednice své zásoby ovoce a zeleniny, podívejme se, co vlastně tím „velmi vysokým“ příjmem bylo.
Na začátku, ještě před zahájením studie, dotyčné ženy jedly 3,5 porcí ovoce denně. Co se stalo poté, po třech letech trvání poradenství v oblasti výživy, kurzů vaření a poskytování informačních letáčků, které měly za cíl zvýšit spotřebu ovoce a zeleniny? Ženy začínaly na 3,5 porcích a skončily s „velmi vysokým“ příjmem 3,4 porcí. Spotřeba ovoce klesla. Není divu, že ženy nežily o nic déle!
Je pravda, že jedly o pár kousků zeleniny více, ale dohromady to za ty tři roky znamenalo jen na nárůst zhruba o 1,8 porce. To je tedy velmi žalostná představa konvenční medicíny o stravě „velmi bohaté“ na ovoce a zeleninu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- W. Kalt, J. B. Blumberg, J. E. McDonald, M. R. Vinqvist-Tymchuk, S. A. E. Fillmore, B. A. Graf, J. M. O'Leary, and P. E. Milbury. Identication of anthocyanins in the liver, eye, and brain of blueberry-fed pigs. J. Agric. Food. Chem., 56(3):705-712, 2008.
- JAMA. 2007 Jul 18;298(3):289-98. Influence of a diet very high in vegetables, fruit, and fiber and low in fat on prognosis following treatment for breast cancer: the Women's Healthy Eating and Living (WHEL) randomized trial. Pierce JP, Natarajan L, Caan BJ, Parker BA, Greenberg ER, Flatt SW, Rock CL, Kealey S, Al-Delaimy WK, Bardwell WA, Carlson RW, Emond JA, Faerber S, Gold EB, Hajek RA, Hollenbach K, Jones LA, Karanja N, Madlensky L, Marshall J, Newman VA, Ritenbaugh C, Thomson CA, Wasserman L, Stefanick ML.
Image thanks to U.S. Department of Agriculture via Flickr.