Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Změny v mozkových vlnách pomocí stravy
Neurologický podklad lidské slabosti pro čajovník čínský?
Čaj – černý čaj, zelený čaj, bílý čaj – se vyrábí z čajovníku. Tím se liší od bylinného čaje, který se definuje jako zalití jakékoliv jiné existující rostliny horkou vodou. Na planetě je 287 655 různých rostlin, které jsou nám známy. Proč je tato rostlina nejoblíbenějším nápojem na světě?
Není to kvůli kofeinu; káva obsahuje kofeinu více, ale větší množství lidí pije čaj než kávu. Asi to není kvůli chuti; většina lidí by z hlediska chuti patrně preferovala mátu peprnou nebo nějaký ovocný čaj. Existuje tolik druhů rostlin, ale proč pijeme doslova miliardy šálků denně této jediné rostliny? No, možná jsme na to přišli. Ukazuje se, že tato rostlina obsahuje něco, co se v přírodě v podstatě vyskytuje jen na dvou místech – tady a v namodralé houbě zvané hřib hnědý, který má rourky na místo žaber. Vědci si mysleli, že tohle může chutnat lépe s lívanci, a tak tu jedinečnou látku nazvali theanin.
Co to dělá, že jsou na tom závislé miliardy lidí? Nebyli jsme si zcela jisti, až do loňského roku. Když připojíte lidi k EEG, abyste změřili aktivitu jejich mozkových vln, zjistíte, že lidské bytosti mají v podstatě čtyři duševní stavy – dva během spánku a dva v bdělém stavu. Delta vlny, kdy celý váš mozek velmi pomalu elektricky pulzuje v rytmu asi jedné vlny za sekundu, což se děje jen v hlubokém spánku. Pak jsou tu spánkové theta vlny – když sníte – mají přibližně pět cyklů za sekundu. Dva bdělé stavy jsou alfa a beta. Stav alfa je uvolněný, vědomý, pozorný; jako když zavřeme oči a meditujeme. Ve stavu beta zažíváme vyšší stimulaci, je to stav spěchu a shonu, ve kterém většina z nás prožívá své životy. Alfa je to, čeho chceme dosáhnout; bdělí a soustředění, ale klidní. Jak se tam dostaneme?
Třeba když odpočíváte na pěkném, klidném místě, po asi 90 minutách můžete začít vidět významnou aktivitu alfa, což je toto žluté a červené. Lidé, kteří praktikují meditaci jako buddhističtí mniši, tohoto stavu dokáží dosáhnout dříve, a udržují si ho i při otevřených očích. Můžete tedy každý den po několik let meditovat – nebo jen pít čaj. To je množství theaninu, které se dostane do vašeho mozku po vypití asi dvou šálků čaje.
Pozorně se na to podívejte, porovnejte, a zjistěte, zda najdete nějaký rozdíl. Proto lidé pijí čaj z čajovníku. Existují však vedlejší účinky toho, že si na denní bázi tak dramaticky měníme mozek? Pokud jste sledovali mé přednášky z předchozích let, víte, že vedlejší účinky denního popíjení čaje zahrnují takové věci jako nižší riziko rakoviny prsu a podstatně delší délku života.
A tady jsou nové vedlejší účinky, které jsme odhalili během posledních 12 měsíců. Pití čaje z čajovníku snižuje riziko rakoviny vaječníků na polovinu. Na polovinu snižuje riziko vzniku karcinomu endometria. Může snížit náš cholesterol, hladinu cukru v krvi i naši váhu. Chrání naše játra. A ochraňuje náš mozek. Pijte zelený čaj každý den.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A. C. Nobre, A. Rao, and G. N. Owen. L-theanine, a natural constituent in tea, and its effect on mental state. Asia Pac J Clin Nutr, 17(suppl - 1):167-168, 2008.
- Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2008 Mar;17(3):712-6. Coffee, Tea, Colas, and Risk of Epithelial Ovarian Cancer. Song YJ, Kristal AR, Wicklund KG, Cushing-Haugen KL, Rossing MA.
- S. E. McCann, M. Yeh, K. Rodabaugh, and K. B. Moysich. Higher regular coffee and tea consumption is associated with reduced endometrial cancer risk. Int. J. Cancer, 124(7):1650-1653, 2009.
- M. B. de Santana, M. G. Mandarino, J. R. Cardoso, I. Dichi, J. B. Dichi, A. E. I. Camargo, B. A. Fabris, R. J. Rodrigues, E. C. S. Fatel, S. L. Nixdorf, A. N. C. Sim~ao, R. Cecchini, and D. S. Barbosa. Association between soy and green tea (Camellia Sinensis) diminishes hypercholesterolemia and increases total plasma antioxidant potential in dyslipidemic subjects. Nutrition, 24(6):562-568, 2008
- K. Maruyama, H. Iso, S. Sasaki, and Y. Fukino. The Association between Concentrations of Green Tea and Blood Glucose Levels. J Clin Biochem Nutr, 44(1):41-45, 2009.
- K. C. Maki, M. S. Reeves, M. Farmer, K. Yasunaga, N. Matsuo, Y. Katsuragi, M. Komikado, I. Tokimitsu, D. Wilder, F. Jones, et al. Green Tea Catechin Consumption Enhances Exercise-Induced Abdominal Fat Loss in Overweight and Obese Adults. Journal of Nutrition, 139(2):264, 2009.
- S. I. Lee, H. J. Kim, and Y. C. Boo. Effect of green tea and (-)-epigallocatechin gallate on ethanol-induced toxicity in HepG2 cells. Phytother Res, 22(5):669-674, 2008.
- T. P. Ng, L. Feng, M. Niti, E. H. Kua, and K. B. Yap. Tea consumption and cognitive impairment and decline in older Chinese adults. American Journal of Clinical Nutrition, 88(1):224, 2008.
Image of Barry Kerzin thanks to Middlemarch Films