Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Pohlavně přenosný toxin přítomný v rybím mase
V některých rybách nalezneme neurotoxiny, které přežijí tepelnou úpravu a mohou způsobit neobvyklé potíže.
Co když si maso budeme připravovat sami? V obchodě koupíme maso, oblékneme ochranný oděv a maso vložíme přímo do vroucí vody, čímž zajistíme nulovou kontaminaci kuchyně. Pokud se však jedná o ryby, které jsou ještě kontaminovanější než kuřata, jsme mimo ohrožení? Pravda nebo lež: Z řádně připravených ryb se není možné nakazit.
Otrava jídlem bývá spojena s konzumací syrových mořských plodů. Asi 85 % ryb je znečištěno fekálními bakteriemi, díky „obsahu střev, kterým jsou ryby kontaminovány při zpracování“. Ze syrových ústřic se můžeme nakazit bakteriemi cholery, dokonce se minulý rok v USA objevil úplně nový kmen těchto patogenů. Ze sushi se můžete nakazit tasemnicí a i z dalších delikates hrozí nákaza parazity, například červy. Zde je to patrné z fotografie. V letošním roce také byly hlášeny nekrotizující infekce z ústřic, měkkýšů a jiných mořských plodů, které jsou způsobeny „masožravými“ bakteriemi. Nemocným byly okamžitě provedeny amputace končetin, přesto zemřelo 37 % obětí.
Ale co když provedete pečlivou úpravu jídla? Ryby nemají nemoc šílených krav; tu způsobuje patogen, který přežívá při teplotách dostatečně vysokých na roztavení olova. Takže jsme v bezpečí, pokud si ryby upravíme varem? Teď mluvím pouze o otravě jídlem, nemluvíme zatím o dlouhodobých dopadech plynoucích z konzumace rtutí nebo PCB. Pokud jde pouze o akutní potíže, stačí si ryby tepelně upravit? Nebo to zas tak neplatí?
Ukázalo se, že některé z nejběžnějších příčin otrav rybami nejsou vařením zcela eliminovány. 50 000 lidí se každoročně otráví neurotoxinem z tropických ryb, jako je červený kanic nebo mořský okoun; otravou trpí ti, kteří jedí ryby nebo toxické řasy. Může se jednat o nejrůznější druhy podivných reakcí; například začnete horko vnímat jako chlad a naopak. Po konzumaci ryb může dokonce dojít k přenosu toxinu pohlavní cestou, což se projevuje bolestivými příznaky v oblasti genitálií. Nemusíte tedy jíst ryby, ale i když vás milenec ujišťuje, že si ryby řádně uvařil, stejně nemusíte být v bezpečí.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- C. Strohbehn, J. Sneed, P. Paez, and J. Meyer. Hand washing frequencies and procedures used in retail food services. J. Food Prot., 71(8):1641-1650, 2008.
- S. Pao, M. R. Ettinger, M. F. Khalid, A. O. Reid, and B. L. Nerrie. Microbial quality of raw aquacultured fish fillets procured from internet and local retail markets. J. Food Prot., 71(8):1544-1549, 2008.
- J. G. Morris Jr. Cholera and other types of vibriosis: A story of human pandemics and oysters on the half shell. Clinical Infectious Diseases, 37(2):272-280, 2003.
- M. Tobin-D'Angelo, A. R. Smith, S. N. Bulens, S. Thomas, M. Hodel, H. Izumiya, E. Arakawa, M. Morita, H. Watanabe, C. Marin, M. B. Parsons, K. Greene, K. Cooper, D. Haydel, C. Bopp, P. Yu, and E. Mintz. Severe diarrhea caused by cholera toxin-producing vibrio cholerae serogroup O75 infections acquired in the southeastern United States. Clin. Infect. Dis., 47(8):1035-1040, 2008.
- Y. Nawa, C. Hatz, J. Blum, and C. D. Ericsson. Sushi delights and parasites: the risk of fishborne and foodborne parasitic zoonoses in Asia. Clinical Infectious Diseases, 41(9):1297- 1303, 2005.
- Y. H. Tsai, T. J. Huang, R. W. W. Hsu, Y. J. Weng, W. H. Hsu, K. C. Huang, and K. T. Peng. Necrotizing soft-tissue infections and primary sepsis caused by Vibrio vulnificus and Vibrio cholerae non-O1. J Trauma, 66(3):899-905, 2009.
- MMWR Morb Mortal Wkly Rep. 2009 Mar 27;58(11):283-5. Cluster of ciguatera fish poisoning--North Carolina, 2007. Centers for Disease Control and Prevention (CDC).
Image thanks to andreasnilsson1976 via Flickr.