Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zápach čerstvé mrtvoly
Sloučeniny vznikající při rozkladu masa mohou způsobit běžnou formu otravy rybami a mořskými plody.
Existuje celá řada velmi vzácných rybích toxinů, které mohou způsobit rozpad našich svalů. Muž snědl lososa, šel si lehnout do postele, a když se opět probudil, sotva se udržel na nohou a ani nedokázal udržet šálek kávy.
Neschopnost chodit je jedna věc, ale nemoci udržet šálek kávy? Klíčový bod? V rybách je spousta toxinů a tepelná úprava je nezničí. Nikdo, kdo to má v hlavě v pořádku, asi nebude jíst jedovatého čtverzubce. Stalo se však, že taková ryba byla mylně označena za mořského ďase a způsobila nedávno v Chicagu dva případy otravy tetrodotoxinem.
Pak je tu riziko otravy zkaženou rybou. Žena si v restauraci dala makrelu a zhroutila se. Když se ryby začnou kazit, mohou se z nich uvolňovat toxiny, dokonce i tehdy, kdy ryba stále ještě chutná a voní normálně. Požití takové ryby je nejběžnější příčinou otravy jídlem z ryb. Když se tkáň rozkládá, uvolňuje chemikálie, které mohou mít toxický účinek, mezi takové patří putrescin a kadaverin. Ty utvářejí „zápach čerstvé mrtvoly“, pomocí kterého vycvičení psi hledají těla.
A tyto látky nevznikají jen v rybách. Při rozkladu všech mrtvol dochází k uvolňování sloučenin typických pro rozklad masa, včetně sperminu, což je látka, která stojí také za typickým pachem spermatu. Výsledek každopádně záleží na tom, jaký druh bakterií se zapojí do hnilobného procesu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- R. L. Langley and W. H. Bobbitt III. Haff disease after eating salmon. Southern medical journal, 100(11):1147, 2007.
- N. J. Cohen, J. R. Deeds, E. S. Wong, R. H. Hanner, H. F. Yancy, K. D. White, T. M.Thompson, M. Wahl, T. D. Pham, F. M. Guichard, I. Huh, C. Austin, G. Dizikes, and S. I. Gerber. Public health response to puffer fish (Tetrodotoxin) poisoning from mislabeled product. J. Food Prot., 72(4):810-817, 2009.
- P. S. Borade, C. C. Ballary, and D. K. C. Lee. A fishy cause of sudden near fatal hypotension. Resuscitation, 72(1):158-160, 2007.
- I. A. Bulushi, S. Poole, H. C. Deeth, and G. A. Dykes. Biogenic amines in fish: Roles in intoxication, spoilage, and nitrosamine formation-a review. Crit Rev Food Sci Nutr, 49(4):369-377, 2009.
Image thanks to naotakem via Flickr.