Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Hormony z masa a neplodnost u žen
Co se skrývá za údajnou spojitostí mezi konzumací drůbežího masa a anovulační neplodností žen?
Ve skutečnosti by obzvláště těhotné ženy měly chtít z jídelníčku maso vyřadit úplně. V první sérii mých videí Latest in Nutrition z roku 2007 jsme se dozvěděli, že maso je tak napěchované hormony, až to může u těhotných žen konzumujících maso vést k nežádoucímu ovlivnění vývoje genitálií jejich synů v děloze. Projeví se to sníženou plodností v dospělosti. Když matky během těhotenství jedí maso, „může to pozměnit děložní vývoj mužských varlat a nepříznivě ovlivnit mužovu plodnost.“
V této studii však zkoumali jen hovězí maso. My však víme, že tyto hormony najdeme ve všech druzích masa. Navíc výzkumníci sledovali plodnost pouze u nové generace. Tato studie tedy ukázala, že konzumace masa může vést k rození méně vnoučat. Jak je to s vaší vlastní plodností? Existuje přímý nežádoucí vliv konzumace masa na plodnost žen? Pravda nebo lež?
Je to pravda. A neukázala to jen tak ledajaká studie, nýbrž slavná studie Harvard Nurses Study, která sledovala 18 000 žen usilujících o otěhotnění. Sledovali je 8 let a zaznamenávali si, co jedly. Zjistili, že konzumace masa je skutečně spojena s neplodností. Přidání pouhé jedné porce masa do denního jídelníčku bylo spojeno se zvýšením rizika anovulační (absence ovulace) neplodnosti žen o 30 %. To znamená, že konzumace masa evidentně nějak narušuje ovulaci. Toto zvýšené riziko bylo způsobeno především konzumací drůbežího masa.
Pojďme si to to projít, konzumace jediné porce libovolného masa denně zvyšuje riziko neplodnosti o 30 %. Červené maso zvyšuje riziko neplodnosti o 40 %. Ovšem jediná porce kuřete, pouhá polovina kuřecího prsa denně, zvýšila riziko neplodnosti u žen o více než 50 procent. To je horší než slanina a párky! Zatímco živočišné bílkoviny byly spojeny se zvýšeným rizikem neplodnosti, konzumace bílkovin z rostlinných zdrojů měla opačný účinek; chránila a zvyšovala plodnost.
Vědci si nejsou jisti, proč tomu tak vlastně je. Domnívají se však, že by to mohlo mít něco společného s tím, jak příjem živočišných bílkovin zvyšuje hladiny růstového hormonu nazývaného IGF-1, který je spojen nejen s neplodností, ale také s rakovinou. Konzumace rostlinných bílkovin však tento nepříznivý účinek nemá.
V souhrnu dospěli k závěru, že nahrazení živočišných zdrojů bílkovin, zejména nahrazení kuřecího masa, rostlinnými zdroji bílkovin, například luštěninami, může snížit riziko neplodnosti způsobené anovulačními cykly, tedy postrádáním ovulace.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- S. H. Swan, F. Liu, J. W. Overstreet, C. Brazil, and N. E. Skakkebaek. Semen quality of fertile US males in relation to their mothers' beef consumption during pregnancy. Hum. Reprod., 22(6):1497- 1502, 2007.
- J. E. Chavarro, J. W. Rich-Edwards, B. A. Rosner, and W. C. Willett. Protein intake and ovulatory infertility. Am. J. Obstet. Gynecol., 198(2):210-1, 2008.
Image thanks to Jamiesrabbits via flickr. Image has been modified.