Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Výživová teorie Alzheimerovy choroby
Provokativní teorie zveřejněná v časopise Journal of the American College of Nutrition se snaží vysvětlit prudký nárůst výskytu Alzheimerovy choroby.
Jedna z velkých lékařských záhad, která dosud zůstává nevyřešena, je příčina stojící za výrazným vzestupem případů Alzheimerovy choroby. Za sto let jsme v podstatě z nulového výskytu Alzheimerovy choroby dospěli do stavu, kdy jde o sedmou nejčastější příčinu úmrtí v USA. V současné době tato nemoc postihuje pět milionů Američanů. V loňském roce byla zveřejněna provokativní teorie v časopise Journal of the American College of Nutrition. Alzheimerova choroba se stala epidemií. Každý desátý z nás ve věku 60-69 let a každý pátý z nás ve věku 70-79 let ji má. Ve věku 80-89 let se Alzheimerova choroba rozvine takřka u každého třetího.
Někteří říkají, že je to jen tím, že naše populace neustále stárne. Jenže pokud se podíváte do historie a prověříte údaje z doby před zhruba 100 lety, neexistovaly žádné důkazy o výskytu Alzheimerovy choroby – bez ohledu na věk. A dokonce i dnes nemoc představuje závažný problém jen ve vyspělých zemích. Například v Indii a v Africe jsou starší lidé před touto chorobou chráněni.
Když se podíváme na epidemiologii, měli bychom být šokováni. Umožnili jsme něčemu z našeho životního prostředí, aby to okrádalo o mysl naše starší občany, a to za vysokou cenu. Jako lidstvo bychom měli být pobouření, vyděšení, měli bychom zoufale hledat, co za tím vlastně stojí. Měli bychom hledat příčinu tohoto přívalu onemocnění. Ale místo toho vědecká komunita evidentně jen pasivně umožňuje, aby se to dělo. V této oblasti velký výzkum neprobíhá. Upřímně, většina úsilí je zaměřena na vývoj nových léků, které se snaží nemoc léčit, namísto toho, abychom se zabývali tím, jak nemoci předejít.
Vzhledem k souvislostem mezi konzumací masa a demencí někteří vědci přišli s teorií prionů; možná je Alzheimerova choroba nějaká lidská podoba nemoci šílených krav. Určitě jíme hovězího masa stále více, ale tento nový výzkumník je k tomu skeptický, věří, že skutečnou příčinou je něco jiného v našem rozvinutém životním prostředí; konkrétně toxicita přijímané mědi. Zajímavé je, že by to mohlo vysvětlit spojení mezi masem a Alzheimerovou chorobou, protože konzumace masa může přispět k toxicitě z mědi. Pamatujete i na tu dodávku amerického masa, kterou Mexiko odmítlo? Bylo to právě z důvodu kontaminace mědí.
Tento výzkumník viní z nárůstu případů tohoto onemocnění tři věci, které rozvinuté země během posledních zhruba padesáti let udělaly: začaly využívat měděné trubky pro rozvody pitné vody, jejich obyvatelé začali užívat mnoho doplňků stravy – například multivitamíny s mědí – a začali jíst příliš mnoho masa. Výzkumník proto navrhuje, abychom testovali vodu na obsah mědi, zahodili veškeré doplňky stravy s mědí a také, co se týče stravy a Alzheimerovy choroby, máme jako třetí krok udělat to, že snížíme příjem masa. Měď z masa se totiž mnohem více vstřebává. Takže obviňování masa může být skutečně opodstatněné, nicméně podle této nové teorie to není způsobené priony; škůdcem v mase může být měď.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org