Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Může nám kyselina listová uškodit?
Nový výzkum lidského metabolismu kyseliny listové naznačuje, že bychom měli upřednostňovat přírodní zdroje folátu.
Doplňky stravy s kyselinou listovou, které jsou doporučovány všem ženám v reprodukčním věku za účelem prevence vrozených vad. Škodlivé, neškodné nebo užitečné? Jinými slovy, vitamín a všelék, nebo genetická časovaná bomba?
Osobně užívání doplňků s kyselinou listovou nedoporučuji, Doporučuji přijímat folát, který najdeme v tmavě zelené listové zelenině a v luštěninách. Jenže všichni jsou si vědomi, že nikdo nejí listovou zeleninu a luštěniny denně, vláda proto v roce 1998 začala s obohacováním potravin o kyselinu listovou. Kyselina listová však není totéž co folát. Je to nicméně levnější látka, která je v podobě pilulky stabilnější než folát. Proto se používá místo něj. Ve skutečnosti je kyselina listová syntetická chemická látka, která se v přírodě vůbec nevyskytuje. Studie na potkanech však odhalily, že v játrech existuje enzym, který ji přeměňuje v přirozenou formu.
Stále se však objevují další a další nové studie spojující užívání kyseliny listové s onemocněními, jako jsou rakovina prsu a rakovina tlustého střeva. Takže ano, snižuje riziko vrozených vad, ale může zvýšit riziko rakoviny. Ale počkejte chvíli; špenát nezvyšuje naše riziko rakoviny. Fazole a listová zelenina snižují riziko vrozených vad a rakoviny. Až to minulého roku nám to bylo velkou záhadou. Pak si vědci uvědomili, že nejsme stejní jako potkani. Je těžké dělat pokusy s lidskými ledvinami, protože lidé je obyčejně potřebují k životu. Občas se však stane, že zemře dárce ledviny a není zrovna zájemce. Vědci tak konečně byli schopni zjistit, jestli se v lidských játrech děje skutečně to stejné, co v játrech potkanů.
Ukázalo se, že ten enzym, který přeměňuje kyselinu listovou z pilulek na něco, co naše tělo dokáže využít, je u lidí asi 50x méně aktivní než u potkanů. Méně než 2 % aktivity, s jakou jsme na základě studií na zvířatech počítali. Protože je náš enzym velmi pomalý, lidé, kteří užívají pilulky s kyselinou listovou, mají v oběhu mnoho této syntetické látky, což může být vysvětlením pro ono zvýšené riziko rakoviny. Zatímco denní konzumace luštěnin a listové zeleniny nám nabízí to nejlepší z obou světů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Bailey SW, Ayling JE. The extremely slow and variable activity of dihydrofolate reductase in human liver and its implications for high folic acid intake. Proc Natl Acad Sci U S A. 2009 Sep 8;106(36):15424-9. Epub 2009 Aug 24.
- Is the nutrient content of our food falling? Arbor Clinical Nutrition Updates 2007 (Jan);270:1-3 ISSN 1446-5450