Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zlepšování nálady stravou
Domnělá role, jakou kyselina arachidonová hraje v zánětu mozku, může pomoci vysvětlit, jak dokáže vyloučení vyřazení kuřecího masa, ryb a vajec ze stravy zlepšit potíže jako poruchy nálad, deprese, úzkosti a stres už během dvou týdnů.
V jednom z mých loňských videí jsem referoval o tom, že muži i ženy živící se vegetariánskou stravou dosáhli výrazně lepších výsledků na stupnici deprese, úzkosti a stresu. Proč byli v této studii vegetariáni výrazně méně depresivní, úzkostní a vystresovaní než dokonce i zdraví jedlíci masa?
Příznivý vliv na náladu pozorovaný při vegetariánské stravě může pomoci vysvětlit zanedbatelný příjem kyseliny arachidonové. Jak jsem již zmínil minulý rok, kyselina arachidonová v naší stravě produkuje zánětlivé sloučeniny, které mohou způsobit zánět mozku. Všežravci konzumují 9krát více kyseliny arachidonové než vegetariáni, což není překvapující, vzhledem k tomu, že kyselina arachidonová se v rostlinách nevyskytuje. Proto mají vegetariáni a vegani v krevním oběhu výrazně nižší hladiny kyseliny arachidonové. Dokonce to můžete měřit i ze slin. Ve slinách vegetariánů byly zjištěny významně nižší hladiny kyseliny arachidonové. Byla to průlomová studie, ale byla to také jen průřezová studie, tedy jeden okamžik v čase. Aby prokázali příčinu a následek, museli provést intervenční studii. A tak to udělali!
Bylo to prezentováno na konferenci American Public Health Association. Konzumenti masa byli rozděleni do tří skupin. Kontrolní skupina měla i nadále pravidelný příjem masa. Druhá skupina jedla ryby, ale žádné jiné maso, a třetí skupině podávali vegetariánskou stravu bez vajec. Celá studie trvala pouze dva týdny, ale co myslíte, že vědci zjistili? Pokud zánět v mozku primárně způsobují nasycené tuky, pak by se měla zlepšit nálada jak u vegetariánské, tak i rybí skupiny. Pokud je na vině kyselina arachidonová, pak by se měla cítit mnohem lépe pouze vegetariánská skupina. Toto v modré je množství kyseliny arachidonové zkonzumované za jeden den na konci studie. Jedlíci ryb ovšem jedli mnohem více omega-3 s dlouhým řetězcem, EPA a DHA, takže možná byli chráněni, i když v rybách přijímali všechnu tu kyselinu arachidonovou. Anebo nikdo vůbec žádnou změnu nálady v tak krátkém čase nezaznamená – pouhé dva týdny. Někdy trvá měsíce, než nastoupí efekt léků. Zjistili následující.
Pokud jde o výhody z hlediska psychiky, vegetariánská skupina bez vajíček se výrazně zlepšila, což představovalo větší snížení skóre deprese, úzkosti a stresu a zlepšení v testu profilu stavů nálady; jde o test měřící poruchy nálady. Ačkoli skupina na rybách bez drůbeže dopadla o něco lépe než kontrolní skupina, rozdíl nebyl statisticky významný. Závěr: Úplné omezení masitých pokrmů u lidí živících se jinak nevegetariánsky, významně snížilo variabilitu nálady.
Naše výsledky naznačují, že vegetariánská strava může u omnivorů snížit variabilitu nálady. Zdá se, že konzumace méně masa může všežravcům pomoci pozitivně ovlivnit náladu, což je obzvláště důležité u těch, kteří jsou k poruchám nálady náchylní.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Beezhold BL, Johnston CS, Daigle DR. Vegetarian diets are associated with healthy mood states: a cross-sectional study in Seventh Day Adventist adults. Nutr J. 2010 Jun 1;9:26.
- Esposito G, Giovacchini G, Liow JS, Bhattacharjee AK, Greenstein D, Schapiro M, Hallett M, Herscovitch P, Eckelman WC, Carson RE, Rapoport SI. Imaging Neuroinflammation in Alzheimer's Disease with Radiolabeled Arachidonic Acid and PET. J Nucl Med. 2008 Sep;49(9):1414-21.
- Fisher M, Levine PH, Weiner B, Ockene IS, Johnson B, Johnson MH, Natale AM, Vaudreuil CH, Hoogasian J. The effect of vegetarian diets on plasma lipid and platelet levels. Arch Intern Med. 1986 Jun;146(6):1193-7.
- Actis AB, Perovic NR, Defagó D, Beccacece C, Eynard AR. Fatty acid profile of human saliva: a possible indicator of dietary fat intake. Arch Oral Biol. 2005 Jan;50(1):1-6.
- Beezhold BL, Johnston CS, Daigle DR. Preliminary evidence that vegetarian diet improves mood. American Public Health Association annual conference, November 7-11, 2009. Philadelphia, PA.
With kind appreciation to Dr. Beezhold for sharing her poster and paper.