Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Růžový džus se zelenou pěnou
Recept na domácí brusinkový koktejl, který má 25x méně kalorií a přinejmenším 8x více fytoživin.
Mnohokrát jsem už opakoval, že bobule jsou nejlepší ovoce. Proč ale nedopadly brusinky lépe než ostatní? Nejednalo se totiž o brusinkovou šťávu, ale o brusinkový nektar (25 % ovoce). Brusinky by však mohly zvítězit na celé čáře. Jak ale získat šťávu bez kukuřičného sirupu? Vyrobte si vlastní!
Potřebujeme 2 šálky vody, hrst mražených brusinek, 8 lžiček sladidla erythritolu, a pořádný mixér. Tímto způsobem nezískáte jen 100 % džus, ale dokonce 200 % džus. Nechte mě to vysvětlit. Zde vidíte množství šesti fytoživin v mražených brusinkách. Následují různé úpravy, kdy přicházíte o pevné složky ovoce, vzniklou tekutinu pasírujete a pasterizujete a zůstane vám méně než polovina fytoživin, které jste měli na počátku. I když se vám podaří sehnat 100 % brusinkový džus, je to jen 50 % nutriční síly celého plodu brusinky. Proto je lepší rozmixovat celé plody. Používám označení „moje růžová šťáva“, ale vůbec to není šťáva; je to ve skutečnosti celé ovoce. Nic nebylo odstraněno ani odfiltrováno.
Energeticky se jedná o 12 kalorií, tj. 25krát méně kalorií s minimálně 8krát vyšší hodnotou fytoživin. Pokud použiji tmavě červené zmrazené třešně a přidám šťávu z celého citronu, říkám tomu „má červená šťáva“. A jaká jediná věc je ještě zdravější než bobule? Tmavě zelená listová zelenina. Přidejme tedy ještě pár lístků čerstvé máty. Nahoře se sice vytvoří nehezky vypadající pěna, ale pod ní máme listovou zeleninu a bobule, dvě nejzdravější věci na planetě.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Mullen W, Marks SC, Crozier A. Evaluation of phenolic compounds in commercial fruit juices and fruit drinks. J Agric Food Chem. 2007 Apr 18;55(8):3148-57.
- White BL, Howard LR, Prior RL. Impact of different stages of juice processing on the anthocyanin, flavonol, and procyanidin contents of cranberries. J Agric Food Chem. 2011 May 11;59(9):4692-8.
Images thanks to Shutterstock