Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou pilulky na hubnutí bezpečné?
Pouze dva z dvanácti výrobců doplňků stravy na hubnutí uváděli na etiketách pravdivé údaje.
Podle národního průzkumu jedna třetina lidí, která se usilovně pokoušela o hubnutí, zkusila užívat doplňky stravy na hubnutí. Za tyto výrobky Američané ročně utratí miliardy dolarů. Největší omyl je si myslet, že volně prodejné látky potlačující chuť k jídlu, bylinné produkty a doplňky stravy k hubnutí, musely být schváleny pro svou bezpečnost nějakou vládní agenturou, například FDA ještě před uvedením na trh, případně alespoň opatřeny nějakým varovným štítkem o potenciálních vedlejších účincích. Téměř polovina tázaných si dokonce myslela, že musí mít prokázanou nějakou účinnost. Nic z toho není pravda.
Food and Drug Administration (FDA) odhaduje, že doplňky stravy obecně způsobují 50 000 nepříznivých účinků ročně, nejčastěji jde o poškození jater a ledvin. Léky na předpis samozřejmě nekončí jen u nežádoucích účinků, každý rok dokonce zabijí více než 100 000 Američanů. Přinejmenším však u nich máme alespoň teoreticky možnost porovnat rizika a přínosy díky požadavkům na jejich testování a monitorování, což obvykle zahrnuje testy na tisícovkách jednotlivců.
Když výrobce doplňku stravy obsahující efedrin, Metabolife 356, nechal přípravek otestovat – pouze na 35 lidech – byly odhaleny jen mírné vedlejší účinky, jako je sucho v ústech, nespavost či bolesti hlavy. Nicméně jakmile byl přípravek uveden na trh, bylo nahlášeno takřka 15 000 nežádoucích účinků, než byl nakonec stažen z trhu. Mezi vedlejšími účinky byly i srdeční infarkty, mrtvice, záchvaty a dokonce úmrtí.
Vzhledem k nedostatečnému vládnímu dohledu nemáme žádnou záruku, že to, co se píše na obalu, v lahvičce vůbec najdeme. Inspektoři z FDA zjistili, že 70 % výrobců doplňků stravy porušilo takzvané Good Manufacturing Practices (správné výrobní postupy), které jsou považovány za minimální standard kvality. Mezi ně patří například základní hygiena a identifikace složek. Ne 7 %, porušení se našlo u 70 % z nich.
DNA testování bylinných doplňků po celé Severní Americe odhalilo, že přítomnost většiny ingrediencí ve výrobcích nelze potvrdit. V 68 procentech testovaných doplňků hlavní uvedená složka zcela chyběla a byla nahrazena něčím jiným. Například doplněk z třezalky tečkované ve skutečnosti neobsahoval nic než senu, projímavou bylinu, která může zapříčinit tvorbu análních puchýřů. Pouze 2 z 12 výrobců doplňků stravy měli výrobky, které byly přesně označeny.
Tento problém se neomezuje pouze na nedůvěryhodné prodejce z temných zákoutí internetu. Generální prokurátor státu New York zadal testování DNA u 78 lahví komerčně dostupných bylinných doplňků stravy prodávaných v obchodech Walgreens, Walmart, Target a GNC. Čtyři z pěti lahví neobsahovaly žádnou z bylin uvedených na etiketě. Místo toho tobolky často vedle levných plnidel obsahovaly třeba rýžový prášek „a pokojové rostliny.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Pillitteri JL, Shiffman S, Rohay JM, Harkins AM, Burton SL, Wadden TA. Use of dietary supplements for weight loss in the United States: results of a national survey. Obesity (Silver Spring). 2008;16(4):790-6.
- Austin SB, Yu K, Liu SH, Dong F, Tefft N. Household expenditures on dietary supplements sold for weight loss, muscle building, and sexual function: Disproportionate burden by gender and income. Prev Med Rep. 2017;6:236-241.
- Marcus DM. Dietary supplements: What's in a name? What's in the bottle?. Drug Test Anal. 2016;8(3-4):410-2.
- Starfield B. Is US health really the best in the world?. JAMA. 2000;284(4):483-5.
- Center for Drug Evaluation and Research. Drug approval process. U.S. Food and Drug Administration.
- Boozer CN, Nasser JA, Heymsfield SB, Wang V, Chen G, Solomon JL. An herbal supplement containing Ma Huang-Guarana for weight loss: a randomized, double-blind trial. Int J Obes Relat Metab Disord. 2001;25(3):316-24.
- Crosse M. Dietary Supplements Containing Ephedra: Health Risks and FDA's Oversight. 2003;202:512-7119.
- Long J. FDA GMP inspectors cite 70% of dietary supplement firms. Natural Products INSIDER. Published May 20, 2013.
- Vilanova-sanchez A, Gasior AC, Toocheck N, et al. Are Senna based laxatives safe when used as long term treatment for constipation in children?. J Pediatr Surg. 2018;53(4):722-727.
- O’Connor A. New York attorney general targets supplements at major retailers. The New York Times. Published February 3, 2015.
- Newmaster SG, Grguric M, Shanmughanandhan D, Ramalingam S, Ragupathy S. DNA barcoding detects contamination and substitution in North American herbal products. BMC Med. 2013;11:222.
Image credit: Jsmileycreek via creativecommons. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video