Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Účinky marihuany na přibírání a hustotu kostí
Jsou zřejmé nepříznivé důsledky hojného užívání marihuany na kosti pouze odrazem toho, že její uživatelé bývají hubení?
Už desítky let je uznáváno, že kouření cigaret může mít výrazný dopad na zdraví kostí a zvyšovat celoživotní riziko zlomeniny krčku o polovinu. Zdá se také, že nepříznivě ovlivňuje hojení kostí. Chirurgové se dokonce ptají, jestli kuřáky mohou diskriminovat, když mají tak vysoký výskyt komplikací při hojení kostí a rány. A co kouření marihuany?
Přibývá důkazů naznačujících, že sloučeniny přítomné v konopí hrají důležitou roli v regulaci kostní hmoty a ztrát kostní hmoty. Dobře, ale působí příznivě, nebo škodlivě? Výsledky výzkumu konopných sloučenin a minerální hustoty kostí u hlodavců jsou nekonzistentní. Některé studie ukazují větší tvorbu kostí a jiné zase zvýšené odbourávání kostí. Některé studie nezjistily žádný účinek. Taková odlišnost výsledků může být zčásti způsobena rozdíly mezi různými druhy myší, ale jestliže nelze výsledky přenést ani z jedné myši na druhou, jak by pak mohly být přeneseny na lidi?
Co kdybychom místo toho prostě měřili minerální hustotu kostí u lidí? Vědci otestovali tisíce dospělých a zeptali se jich na užívání marihuany. Nebyla nalezena žádná souvislost mezi těmito údaji - to je úleva. V této studii však byli jako „silní“ uživatelé marihuany označeni lidé užívající konopí jen pět a více dní za poslední měsíc. Nic nad tuto hranici je už nezajímalo. Teoreticky tak mohl být někdo, kdo vykouřil za celý život 5 jointů, označen za „silného uživatele marihuany“.
A co takhle 5 000 užití marihuany za celý život? To už je silný uživatel, desítky let pravidelného užívání. V takovém případě bylo silné užívání marihuany spojeno s nižší minerální hustotou kostí i zvýšeným rizikem zlomenin kostí. Riziko zlomenin bylo asi dvojnásobné, pravděpodobně kvůli nižší hustotě kostí v oblasti krčku a páteře. Nicméně silní uživatelé konopí byli v průměru také štíhlejší a štíhlejší lidé mají lehčí kosti.
Riziko zlomeniny krčku klesá s přibývající váhou. Téměř polovina žen s podváhou má osteoporózu, ale mezi obézními ženami je to jen 1 %, což dává smysl. Obezita nutí tělo k vytváření silnějších kostí, které potřebuje k nošení nadbytečných kilogramů. Proto je cvičení se zátěží tak důležité, je nutno zatěžovat kostru. Co nepoužíváme, o to přijdeme. Proto astronauté ve vesmíru ztrácejí asi procento své kostní hmoty za měsíc. Jejich těla nejsou hloupá, proč by měla plýtvat energií na stavbu silných kostí, když je nebudeme nijak zatěžovat?
Možná je tedy jediným důvodem, proč mají silní kuřáci marihuany křehčí kosti jejich v průměru o 7 kg lehčí tělo? Počkat, uživatelé jsou štíhlejší? A co ty šílené chutě k jídlu? Nižší BMI u silných uživatelů konopí se může zdát zvláštní vzhledem ke stimulaci apetitu konopím, ale není to poprvé, kdy si toho někdo všiml.
Pop kultura „líčí uživatele marihuany jako zpomalenou, letargickou a neproduktivní subkulturu lidí s nutkavou touhou po jídle". Je pravda, že marihuana dokáže zvýšit příjem potravy. Jediná dávka může zvýšit chuť k jídlu. Očekávali byste proto nárůst výskytu obezity ve státech legalizujících marihuanu, ale to se nestalo, spíše došlo ke zpomalení nárůstu obezity po legalizaci léčebné marihuany. V ostatních státech přitom výskyt nadále roste.
Příčinou štíhlejší postavy u kuřáků marihuany může být její vliv na metabolismus. Už téměř 40 let víme, že během 15 minut od zapálení si se rychlost metabolismu zvýší asi o 25 % a zůstane stejná nejméně jednu hodinu. To by mohlo hrát roli.
Je tedy důvodem, proč je časté užívání konopí spojeno s nižší minerální hustotou kostí a vyšším rizikem zlomenin, jejich nižší váha? Ne, není. Dokonce i po zohlednění BMI časté užívání konopí zůstává nezávislým předpovědním faktorem křehčích kostí.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Law MR, Hackshaw AK. A meta-analysis of cigarette smoking, bone mineral density and risk of hip fracture: recognition of a major effect. BMJ. 1997;315(7112):841-846.
- Patel RA, Wilson RF, Patel PA, Palmer RM. The effect of smoking on bone healing: A systematic review. Bone Joint Res. 2013;2(6):102-111.
- Kim JH, Patel S. Is it worth discriminating against patients who smoke? a systematic literature review on the effects of tobacco use in foot and ankle surgery. J Foot Ankle Surg. 2017;56(3):594-599.
- Bourne D, Plinke W, Hooker ER, Nielson CM. Cannabis use and bone mineral density: NHANES 2007-2010. Arch Osteoporos. 2017;12(1):29.
- Idris AI, Ralston SH. Cannabinoids and bone: friend or foe? Calcif Tissue Int. 2010;87(4):285-297.
- Sophocleous A, Robertson R, Ferreira NB, Mckenzie J, Fraser WD, Ralston SH. Heavy cannabis use is associated with low bone mineral density and an increased risk of fractures. Am J Med. 2017;130(2):214-221.
- Iwaniec UT, Turner RT. Influence of body weight on bone mass, architecture and turnover. J Endocrinol. 2016;230(3):R115-R130. Iwaniec UT, Turner RT. Influence of body weight on bone mass, architecture and turnover. J Endocrinol. 2016;230(3):R115-R130.
- Lang T, LeBlanc A, Evans H, Lu Y, Genant H, Yu A. Cortical and trabecular bone mineral loss from the spine and hip in long-duration spaceflight. J Bone Miner Res. 2004;19(6):1006-1012.
- Beulaygue IC, French MT. Got munchies? Estimating the relationship between marijuana use and body mass index. J Ment Health Policy Econ. 2016;19(3):123-140.
- Mohs ME, Watson RR, Leonard-Green T. Nutritional effects of marijuana, heroin, cocaine, and nicotine. J Am Diet Assoc. 1990;90(9):1261-1267.
- Sabia JJ, Swigert J, Young T. The effect of medical marijuana laws on body weight. Health Econ. 2017;26(1):6-34.
- Zwillich CW, Doekel R, Hammill S, Weil JV. The effects of smoked marijuana on metabolism and respiratory control. Am Rev Respir Dis. 1978;118(5):885-891.
Image credit: Pxhere. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.