Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Které potraviny jsou nejlepší?
Vědecké zhodnocení odborných recenzí o zdravotních účincích živočišných a rostlinných potravin.
Co kdybychom si namísto prohlížení jednotlivých studií, nebo jednotlivých recenzí prohlédli recenzi všech recenzí? Ve svém posledním videu jsem s vámi probral nápoje. Většina recenzí našla nějaké účinky, ať dobré nebo špatné. Káva, čaj, víno a mléko měly alespoň nějaké přínosy, ale slazené nápoje jako limonády ne. Jak jsem vám již do hloubky vysvětlil, tento přístup není zcela dokonalý. Nezohledňuje věci jako konflikty zájmů u studií financovaných průmyslem, přesto může nabídnout zajímavý pohled z ptačí perspektivy na to, co se píše v lékařské literatuře. A co nám data říkají o různých skupinách potravin?
Všimněte si, že první věcí, kterou autoři udělali, bylo rozdělení potravin na rostlinné a živočišné. Podívejme se na výsledky nejprve zeširoka. Většina studií nezpracovaných rostlinných potravin ukázala buď příznivé, nebo přinejmenším neutrální účinky, zatímco většina výzkumu živočišných potravin ukázala nepříznivé, nebo přinejlepším neutrální účinky.
Teď výsledky dále rozebereme. Rostlinné potraviny vykazovaly konzistentně dobré výsledky, což se odráží v konečném čísle, ale živočišné potraviny se lišily. Nebýt mléka a ryb, přehouply by se zcela do neutrální nebo škodlivé zóny.
O vlivu financování studií mléčným průmyslem jsem mluvil již minule, stejně jako o substitučním efektu. Lidé pijící mléko budou s menší pravděpodobností pít limonádu, což je nápoj s ještě horší pověstí. Takže ochranné účinky mohou být jen relativní a neplynou z konzumovaného mléka, ale spíše z toho, že mlékem nahradíme něco ještě horšího. To by také mohlo dobře vysvětlit výsledky u konzumace ryb. Ostatně prototypická volba je mezi kuřetem a rybou, ne kuřetem a cizrnou.
Ani jedna recenze nenašla jediný ochranný účinek konzumace drůbeže. Dokonce i limonádový průmysl přišel s 14 % příznivých účinků, ale navzdory financování z National Chicken Council a American Egg Board získala vejce a kuřata velkou nulu.
Navíc, tak jako u mléka a vápníku, u ryb máme zase jinou zdravou složku: omega-3 mastné kyseliny s dlouhým řetězcem. Ne však pro zdraví srdce. V nejrozsáhlejším systematickém přezkumu účinků omega-3 mastných kyselin na kardiovaskulární zdraví se ukázalo, že zvýšený příjem rybího oleje měl malé nebo žádné účinky na zdraví srdce a cév. Spíše se dá říci, že ochranné účinky nabízí rostlinné omega-3 z lněného semínka a vlašských ořechů. Nicméně omega-3 s dlouhým řetězcem jsou důležité pro zdraví mozku. Naštěstí, tak jako existují bezrizikové nemléčné zdroje vápníku, existují i neznečištěné zdroje omega-3 s dlouhým řetězcem, dokonce i EPA a DHA.
Z výsledků plyne, že když jde o nemoci související se stravou, například obezitu, cukrovku 2. typu, zdraví kostí, kardiovaskulární onemocnění, a rakovinu, živočišné potraviny neuspějí. Ani když spojíte účinky všech, budete ignorovat vliv financování průmyslem a vezmete nominální hodnotu všech studií, tak vám 9 z 10 kompilací studií ukáže, že celistvé rostlinné potraviny jsou přinejhorším neškodné, zatímco 8 z 10 ukáže, že živočišné potraviny našemu zdraví neprospívají.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Fardet A, Boirie Y. Associations between food and beverage groups and major diet-related chronic diseases: an exhaustive review of pooled/meta-analyses and systematic reviews. Nutr Rev. 2014;72(12):741-62.
- Abdelhamid AS, Brown TJ, Brainard JS, et al. Omega-3 fatty acids for the primary and secondary prevention of cardiovascular disease. Cochrane Database Syst Rev. 2018;7:CD003177.
- Gonzales JF, Barnard ND, Jenkins DJ, et al. Applying the precautionary principle to nutrition and cancer. J Am Coll Nutr. 2014;33(3):239-46.
Video production by Glass Entertainment. Motion graphics by Avocado Video.