Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Odkud smrtelné koronaviry jako MERS vlastně pocházejí?
Za posledních 17 let nás potkaly již tři epidemie nových smrtících koronavirů, ale odkud se tyto nemoci berou?
Psal se 30. prosinec roku 2019, předvečer Silvestra, když Dr. Li Wenliang, oftalmolog z nemocnice Wuhan Central Hospital v provincii Chu-pei v Číně poslal zprávu svým lékařským kolegům, aby je upozornil na výskyt znepokojujícího počtu případů zápalů plic. Oplátkou mu bylo zadržení za „šíření fám“. Byl předvolán Úřadem pro veřejnou bezpečnost a pokárán za „šíření falešných prohlášení, která narušovala veřejný pořádek.“
O 39 dní později, poté, co se nakazil tím stejným virem, před kterým se snažil své spolupracovníky varovat, zemřel - ve věku 33 let. V tu dobu už se onemocnění rozšířilo do tuctu dalších zemí. Má nová kniha How to Survive a Pandemic (Jak přežít pandemii) je zasvěcena památce Dr. Liho.
V jeho původní zprávě stálo: „7 případů SARS bylo potvrzeno na tržnici se živými zvířaty Chua-nan.“ SARS je akronym pro těžký akutní respirační syndrom, který se, o 17 let dříve, stal první smrtelnou globální epidemií způsobenou koronavirem. (Smutné je, že lékař, který na tuto epidemii jako první upozornil, Carlo Urbani, nemoci sám podlehl.)
Koronaviry získaly své jméno podle vzhledu pod elektronovým mikroskopem, vypadají, jako by měly korunku, corona je latinské slovo pro korunu, jenž najdeme i ve slovu korunovace. Virus má proteinové výběžky trčící z jeho povrchu. Jsem si jist, že jste již viděli grafická znázornění viru, ale toto je skutečný vzhled pod elektronovým mikroskopem. Lze vidět zmíněný prstenec výběžků. Na snímku jsou slepičí koronaviry, první objevený typ koronaviru, který způsobuje onemocnění zvané infekční bronchitida drůbeže. A zde je koronavirus COVID-19. Jeho výběžky jsou špatně viditelné, ale v kolorované verzi snímku se dají vidět lépe.
Před velkou epidemií SARS v roce 2003 jsme věděli jen o dvou koronavirech způsobujících onemocnění u lidí. A oba způsobovaly nemoc jen o trochu horší než nachlazení. Jenže koronavirus SARS se splašil a zabil téměř desetinu nakažených lidí. Smrtnost 10 %. O desetiletí později, v roce 2012, přišel další smrtící koronavirus: MERS, blízkovýchodní respirační syndrom. Tak jako SARS i MERS se rozšířil a nakazil tisíce lidí napříč desítkami států, ale tentokrát zabíjel každého třetího. Více než 30% smrtnost!
A odkud se vzal? Odkud se tyto nakažlivé nemoci berou? Podle CDC tři čtvrtiny nových nebo vynořujících se infekčních onemocnění lidí pocházejí od zvířat. Důkazem je pravděpodobně tato význačná studie rizikových faktorů pro vznik lidských onemocnění. V případě lidských virových infekcí to může být ještě větší podíl. Všechny mohou mít svůj původ u zvířat, jejich původ je zoonotický, což znamená, že se přenášejí ze zvířat na lidi.
V případě koronavirů má většina lidských koronavirů svůj původ u netopýrů. Důvodem, proč jsou netopýři tak významní hostitelé virů, je to, že v koloniích jich žije namačkáno až 200 000. Navíc mohou uletět tisíce kilometrů a po cestě chytat i šířit nové kmeny virů. Jejich jedinečný navigační smysl - echolokace, může dokonce pomáhat s přenosem mezi netopýry skrze prskání sekretů z dýchacích cest.
Ale lidé se nenakazí přímo od netopýrů. Netopýři jsou považováni za primární hostitele, „genový fond“ ve kterém se genetické fragmenty koronavirů mohou promíchat a spojit. Překonání hranice mezi druhy a infekce lidí vyžaduje hostitele prostředníka, ve kterém se koronaviry mohou nejprve adaptovat, posílit a pak proniknout do lidských populací.
V případě MERS byl tím hostitelem prostředníkem velbloud. V Saudské Arábii byl nalezen netopýr nesoucí koronavirus MERS, ale až kontakt s tělesnými tekutinami nakažených velbloudů, konkrétně jejich nosními výměšky, je považován za hlavní rizikový faktor pro nakažení člověka. Jakmile se lidé od velbloudů nakazí, MERS se může šířit i mezi lidmi.
Dle očekávání lidé chovající velbloudy popírají spojitost mezi MERS a kontaktem s velbloudy. V reakci na upozornění, aby lidé přicházející do blízkého kontaktu s velbloudy „nosili vhodné osobní ochranné pomůcky po celou dobu kontaktu“ spustili na sociálních médiích kampaň s názvem, a to si opravdu nevymýšlím, „Polibte svého velblouda.“
Ale počkat, velbloudy jsme přece domestikovali již před 3 000 lety. Co se stalo s velbloudími slinami, že se proměnily v možný polibek smrti? Archivní vzorky velbloudí krve ukazují, že v jejich tělech se MERS nacházel už desetiletí předtím, než pronikl do lidské populace. Proč se to děje teď?
V minulosti měli velbloudi přístup ven na pastviny, ale s rostoucími stády chovaných velbloudů a postupující dezertifikací krajiny z nadměrného spásání byl průmysl nucen přestavět farmy. Výsledkem jsou tisíce uzavřených velbloudích farem s velkou hustotou kusů. Intenzivní kontakt mezi jednotlivými velbloudy i pracovníky pravděpodobně přispěl k přenosu koronaviru MERS z velbloudů na lidi.
V roce 2011 bylo volné pasení velbloudů v Kataru zcela zakázáno. Tato země Blízkého východu má vůbec nejvyšší počet velbloudů na obyvatele. Příštího roku byly zaznamenány první případy MERS u člověka.
V dalším videu vám povím o vzniku koronaviru SARS a poté i o vzniku SARS-CoV-2, tedy původci COVID-19.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Green A. Li Wenliang. Lancet. 2020;395(10225):682.
- World Health Organization. Novel Coronavirus (2019-nCoV). Situation report—18. Geneva: WHO. Feb 7, 2020.
- Ksiazek TG, Erdman D, Goldsmith CS, et al. A novel coronavirus associated with severe acute respiratory syndrome. N Engl J Med. 2003;348(20):1953-66.
- Reilley B, Van herp M, Sermand D, Dentico N. SARS and Carlo Urbani. N Engl J Med. 2003;348(20):1951-2.
- Felkai P. [SARS: the beginning of the supersonic diseases era - in memoriam Carlo Urbani (1956-2003)]. Orv Hetil. 2018;159(52):2226-9.
- Hui DSC, Zumla A. Severe Acute Respiratory Syndrome: Historical, Epidemiologic, and Clinical Features. Infect Dis Clin North Am. 2019;33(4):869-89.
- Memish ZA, Perlman S, Van kerkhove MD, Zumla A. Middle East respiratory syndrome. Lancet. 2020;395(10229):1063-1077.
- Zoonotic diseases. Centers for Disease Control and Prevention.
- Taylor LH, Latham SM, Woolhouse ME. Risk factors for human disease emergence. Philos Trans R Soc Lond, B, Biol Sci. 2001;356(1411):983-9.
- Weber J, Alcorn K. Origins of HIV and the AIDS epidemic. MedGenMed. 2000;2(4):1–6.
- Corman VM, Muth D, Niemeyer D, Drosten C. Hosts and Sources of Endemic Human Coronaviruses. Adv Virus Res. 2018;100:163-188.
- Chan JF, To KK, Tse H, Jin DY, Yuen KY. Interspecies transmission and emergence of novel viruses: lessons from bats and birds. Trends Microbiol. 2013;21(10):544-55.
- Mandl JN, Schneider C, Schneider DS, Baker ML. Going to Bat(s) for Studies of Disease Tolerance. Front Immunol. 2018;9:2112.
- Zhang J, Jia W, Zhu J, et al. Insights into the cross-species evolution of 2019 novel coronavirus. J Infect. 2020.
- Memish ZA, Mishra N, Olival KJ, et al. Middle East respiratory syndrome coronavirus in bats, Saudi Arabia. Emerging Infect Dis. 2013;19(11):1819-23.
- Hemida MG, Alnaeem A. Some One Health based control strategies for the Middle East respiratory syndrome coronavirus. One Health. 2019;8:100102.
- Tanne JH, Hayasaki E, Zastrow M, Pulla P, Smith P, Rada AG. Covid-19: how doctors and healthcare systems are tackling coronavirus worldwide. BMJ. 2020;368:m1090.
- Willman M, Kobasa D, Kindrachuk J. A Comparative Analysis of Factors Influencing Two Outbreaks of Middle Eastern Respiratory Syndrome (MERS) in Saudi Arabia and South Korea. Viruses. 2019;11(12).
- Hemida MG. Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus and the One Health concept. PeerJ. 2019;7:e7556.
- Almathen F, Charruau P, Mohandesan E, et al. Ancient and modern DNA reveal dynamics of domestication and cross-continental dispersal of the dromedary. Proc Natl Acad Sci USA. 2016;113(24):6707-12.
- Müller MA, Corman VM, Jores J, et al. MERS coronavirus neutralizing antibodies in camels, Eastern Africa, 1983-1997. Emerging Infect Dis. 2014;20(12):2093-5.
- Farag E, Sikkema RS, Vinks T, et al. Drivers of MERS-CoV Emergence in Qatar. Viruses. 2018;11(1).