Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Ovlivnitelné rizikové faktory a komorbidity pro vážný průběh COVID-19
Známe kroky, které můžete nyní podniknout, abyste snížili své riziko vážného průběhu nemoci nebo úmrtí na toto onemocnění.
Závažnost COVID-19 se velmi liší v závislosti na vstupním zdravotním stavu. Lidé s vysokým krevním tlakem mají dvakrát větší pravděpodobnost vážného průběhu onemocnění a lidé s kardiovaskulárním onemocněním až třikrát větší. A co více, lidé s jednou z těchto nemocí 4x častěji končí na JIP. Lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí, např. emfyzémem, mají riziko největší - 6x častěji mívají závažný průběh COVID-19 a takřka 18x častěji musí být přijati na jednotku intenzivní péče.
Víme, že vystavení znečištěnému ovzduší může zvýšit náchylnost vůči virovým infekcím dýchacích cest, a to se může týkat i COVID-19, jelikož vyšší míra znečištění se zdá korelovat s úmrtností při pandemii. Stejně jako znečištění ovzduší může mít vliv na průběh COVID-19, tak i výskyt COVID-19 ovlivňuje znečištění ovzduší. Zde jsou satelitní snímky z NASA. Takto vypadaly hladiny oxidu dusičitého před, a takto po izolaci. Takto vypadalo znečištění v epicentru pandemie, provincii Wuhan, ve stejném období roku minulý rok. A takto po úderu pandemie. Jste připraveni na dávku paradoxu? Snížení znečištění při karanténě bylo tak velké, že pandemie COVID-19 mohla paradoxně snížit celkový počet úmrtí tím, že výrazně snížila množství úmrtí způsobené znečištěným ovzduším, zabránila až 30 000 úmrtním měsíčně jen v Číně. Jinými slovy, kvalita vzduchu v Číně byla tak špatná, že COVID-19 nakonec životy zachraňoval, zhruba tak 1 000 životů denně!
Historie kouření je rizikovým faktorem progrese onemocnění, ale překvapivě aktivní kuřáctví může, ale nemusí být. Tento zdánlivý paradox může poskytnout nápovědu k tomu, proč jsou lidé s vyšším tlakem více ohroženi.
Je jednoduché si představit, proč lidé se srdečním onemocněním mají vyšší riziko úmrtí na COVID-19. Dokonce i bez přímého poškození srdce mohou na něj infekce v plicích vyvíjet obrovskou zátěž. Až 30 % pacientů hospitalizovaných s běžným zápalem plic prodělá také kardiovaskulární komplikace. Asi 1 z 35 utrpí srdeční zástavu a ti, kteří ne, mají stále 4x vyšší riziko srdečního infarktu nebo mrtvice během 30 dní od propuštění z nemocnice. Dobře, ale proč je i vysoký krevní tlak rizikovým faktorem závažnosti COVID-19?
Za určitých podmínek lidé hospitalizovaní s běžným zápalem plic a hypertenzí na tom mohou být lépe. Výzkumníci spekulují, že to může být protizánětlivými účinky třídy léčiv na vysoký krevní tlak, zvané inhibitory ACE, například lisinopril, který je jen v USA ročně předepsán více než stomilionkrát. Jde o velmi běžná léčiva. Je to tak, lidé užívající tyto léky mají nejen nižší riziko úmrtí na zápal plic, ale také zápal plic tak často nedostávají. Paradoxem je, že ten stejný důvod, proč lidé s hypertenzí mohou být chráněni před běžným zápalem plic, může zároveň vysvětlovat, proč mají lidé s hypertenzí horší průběh COVID-19.
Inhibitory ACE mohou působit protizánětlivě, ale také mohou zesilovat expresi ACE2, což je, pokud si pamatujete, enzym, na který se virus COVID-19 přichytává svými výběžky v našich plicích a pak buňky infikuje a šíří se dále. Možná je tedy příčinou větších potíží pacientů s hypertenzí to, že mnoho z nich užívá tuto třídu léčiv, která může zvyšovat jejich náchylnost vůči invazi viru.
Exprese ACE2 je zvýšená u některých z těchto komorbidit, ale spojitost s lékem musí být ještě potvrzena. Pro potvrzení spojitosti naléhavě potřebujeme více důkazů, které by (ne)prokázaly souvislost mezi léky na vysoký krevní tlak a COVID-19. Do té doby vašemu lékaři může pomoci toto schéma k nalezení odpovědi. Měli bychom tedy inhibitory ACE užívat? U pacientů, kteří léky berou kvůli srdečnímu selhání nebo silné a nekontrolované hypertenzi, je to určitě na místě. Když jsou JIP přeplněné, rozhodně není vhodná doba na mrtvici. Nicméně většina lidí užívá tyto léky k léčbě dobře zvládané, středně závažné hypertenze. A u těchto pacientů by lékaři měli zvážit dočasné vysazení léků, pokud mají zároveň vysoké riziko onemocnění COVID-19. Dokud nebudeme vědět více. Jako vždy i tady platí, že byste nikdy neměli sami přestat s užíváním léků bez porady s lékařem, který vám je předepsal.
Ti z vás, kteří mě sledují i na sociálních médiích, vědí, že jsem už na začátku lidem doporučil přestat užívat ibuprofen, pokud to není nutné. Jde totiž o další lék, který možná posiluje expresi ACE2. Ačkoliv obavy zůstávají v teoretické rovině, žádný lék není zcela neškodný. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) jako ibuprofen poškozují výstelku trávicího ústrojí až u 80 % uživatelů. Takže léky by se neměly užívat neuváženě. A co více, užívání NSAID, ibuprofenu, se silně nedoporučuje při infekcích dolních cest dýchacích, jelikož je spojováno s vyšším rizikem komplikací u dětí i dospělých se zápalem plic. Horečka může být při onemocnění COVID-19 dokonce přínosná a pravděpodobně by neměla být žádnými prostředky rutinně snižována. Pokud máte horečku, udělá se vám lépe jednoduchým přikládáním chladivých obkladů na obličej a zároveň tím nesnížíte svou zvýšenou vnitřní teplotu, která vám může pomáhat v boji s infekcí. Navzdory tomu všemu by lidé, kterým byly předepsány nízké dávky aspirinu, naopak s užíváním měli pokračovat.
Vraťme se zpátky k tomu kuřáctví. Spojitost s ACE2 může pomoci osvětlit nekonzistentní vliv na průběh COVID-19 u současných a odnaučených kuřáků. Nikotin dokáže tlumit ACE2. I když přestat kouřit je vždy dobrý nápad, vysvětluje se tím, proč aktivní kuřáci mohou i nemusí mít zvýšené riziko progrese COVID-19.
Vyléčení cukrovky 2. typu může pomoci, protože lidé s cukrovkou mohou mít horší průběh. To stejné platilo pro předchozí smrtící koronavirové nákazy, SARS a MERS - Blízkovýchodní respirační syndrom.
V tomto ohledu nám virus vytrvale zdůrazňuje, kde leží naše světová Achillova šlacha - v metabolické dysfunkci. Ukazuje však i na příležitost, jak viru můžeme úder vrátit. Tento boj nevyhrajeme jen s dezinfekcí, gelem na ruce nebo protizánětlivými léky. Boj můžeme vyhrát pouze, když se skutečně zavážeme zlepšit metabolické zdraví všech obyvatel. Začít můžeme tím nejdostupnějším, co nám důkazy říkají: úpravou stravy a životního stylu. Jinými slovy, konzumací čerstvých, nezpracovaných potravin bohatých na vlákninu. Taková strava může utlumit nadměrnou prozánětlivou imunitní reakci, která se zjevně dostavuje u pacientů s COVID-19, kteří mají cukrovku a nadváhu. Tato strava se musí stát hlavním bodem zájmu u všech klinických doporučeních pacientům a pokynů pro zdravotnictví během pandemie.
Samotný nadbytek tuku je zřejmě rizikovým faktorem, nezávisle na cukrovce. Lidé s těžkou obezitou - vážící nad 97 kg při průměrné americké výšce 167 cm - mají 7x vyšší riziko, že skončí na plicním ventilátoru. Ovšem už nadváha dokáže ohrozit. Lidé s BMI 28 a vyšším (okolo 79 kg při průměrné výšce) zřejmě mají skoro 6x vyšší riziko, že budou mít vážný průběh onemocnění COVID-19. Takže s BMI 28 a více máte riziko více než pětinásobné. Průměrné BMI v USA je přitom více než 29. Není tedy řeč jen o obezitě, stačí mít nadváhu, být vlastně ještě štíhlejší než průměrný Američan, a už máte mnohem vyšší riziko. Nadměrné riziko při nadbytku tělesného tuku může plynout z většího systémového zánětu, tuku pokrývajícího srdce nebo restrikce dýchaní způsobené nadměrným množstvím tukové tkáně v oblasti horní části těla. I kdybychom odhlédli od nadváhy, tak naneštěstí většina dospělých Američanů nad 50 let věku trpí komorbiditou, která je může ohrožovat, například srdečním onemocněním, onemocněním plic, cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo rakovinou.
Vím, že se teď zabývám spíše nakažlivými onemocněními než medicínou životního stylu, ale nemohu to nechat bez poznámky. Hlavní komorbidity předurčující nás k vážnému průběhu COVID-19 a úmrtí na něj, tj. obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka 2. typu a srdeční onemocnění, jsou potíže, které jde zmírnit nebo i vyléčit dostatečně zdravou stravou založenou na celistvých rostlinných potravinách. S ohledem na pozitivní vliv výživy je nyní více než kdy jindy hlavní prioritou zajistit širší přístup ke zdravým potravinám. Jedinci by měli dbát na správné stravovací návyky, aby snížili svou náchylnost vůči COVID-19 a riziko dlouhodobých komplikací.
Ne všechny rizikové faktory můžeme ovlivnit. Pokročilý věk je také klíčovým rizikovým faktorem progrese a úmrtí na COVID-19. Ačkoliv nemoc zasahuje všechny, od několikadenních novorozenců až po seniory 90+, tak většina pacientů, konkrétně 90 %, dle jedné z rozsáhlých případových zpráv, má mezi 30 a 79 lety. Závažný průběh se však disproporční vyskytuje převážně u starších jedinců. V Číně byl průměrný věk pacientů přijatých na JIP 62 let, zatímco pacientům nevyžadujícím JIP bylo v průměru 46 let. V USA dokonce i lidé nad 65 let bez jiných onemocnění nebo dalších rizikových faktorů bývají hospitalizováni nebo končí na JIP přibližně 3x častěji než pacienti ve věku 19-64 let.
Ačkoliv média se hodně přiživovala na příbězích mladých a zdravých jedinců prožívajících vážné nebo dokonce smrtící následky, tak lidé pod 65 let bez jakékoliv další nemoci zvyšující jejich riziko představují pouze 1 % úmrtí na COVID-19. Jižní Korea má k dispozici jeden z nejlepších souborů dat, jelikož prováděla velmi rozsáhlé testování. Jak můžete vidět, z potvrzených případů zemřel jen 1 z 1000 mezi 30-40 lety. Pokud jste zdraví třicátníci, čtyřicátníci, vaše riziko úmrtí na COVID-19 je jenom 1 : 1 000. Pokud jste však padesátníci, už se to blíží 1 : 200. Šedesátníci mají pravděpodobnost úmrtí 1 : 50. Sedmdesátníci už 1 : 14 a takřka 1 z 5 osmdesátníků stojí COVID-19 život.
Ačkoliv relativní nedostatek testování dělá americká data méně spolehlivá, tak na základě prvních několika tisíců amerických případů lze říci, že úmrtí dle věkových kategoriích odpovídají uvedenému. Viz zde. Povšimněte si těch procent. Nakazí se mnohem více mladších lidí, takže při pohledu na absolutní čísla lze vidět, že velké množství lidí ve věku kolem 20, 30, 40 a 50 let je hospitalizováno a posláno na JIP. Mnoho mladších lidí a lidí středního věku nemocí trpí, ovšem zranitelnost našich seniorů při pandemii lze názorně ilustrovat na případu prvního rozsáhlého výskytu COVID-19 v USA v domově pro seniory ve státě Washington. Ze zhruba 130 rezidentů se jich nakazilo 101 a třetina z nich zemřela.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Yang J, Zheng Y, Gou X, et al. Prevalence of comorbidities in the novel Wuhan coronavirus (COVID-19) infection: a systematic review and meta-analysis. Int J Infect Dis. 2020;94:91-5.
- Cowling BJ, Lim WW. They’ve Contained the Coronavirus. Here’s How. The New York Times. March 13, 2020.
- Jain V, Yuan J-M. Systematic review and meta-analysis of predictive symptoms and comorbidities for severe COVID-19 infection. medRxiv.org. March 16, 2020.
- Ciencewicki J, Jaspers I. Air pollution and respiratory viral infection. Inhal Toxicol. 2007;19(14):1135-46.
- Martelletti L, Martelletti P. Air Pollution and the Novel Covid-19 Disease: a Putative Disease Risk Factor. SN Compr Clin Med. 2020:1-5.
- Ogen Y. Assessing nitrogen dioxide (NO) levels as a contributing factor to coronavirus (COVID-19) fatality. Sci Total Environ. 2020;726:138605.
- Dutheil F, Baker JS, Navel V. COVID-19 as a factor influencing air pollution?. Environ Pollut. 2020;263(Pt A):114466.
- Airborne Nitrogen Dioxide Plummets Over China. The Earth Observatory.
- He G, Pan Y, Tanaka T. COVID-19, City Lockdowns, and Air Pollution: Evidence from China. medRxiv.org. April 21, 2020.
- Liu W, Tao ZW, Lei W, et al. Analysis of factors associated with disease outcomes in hospitalized patients with 2019 novel coronavirus disease. Chin Med J. 2020;133(9):1032-8
- Lippi G, Henry BM. Active smoking is not associated with severity of coronavirus disease 2019 (COVID-19). Eur J Intern Med. 2020;75:107-8.
- Hawryluk M. Mysterious Heart Damage, Not Just Lung Troubles, Befalling COVID-19 Patients. Kaiser Health News. April 6, 2020.
- Corrales-medina VF, Musher DM, Wells GA, Chirinos JA, Chen L, Fine MJ. Cardiac complications in patients with community-acquired pneumonia: incidence, timing, risk factors, and association with short-term mortality. Circulation. 2012;125(6):773-81.
- Moriyama M, Hugentobler WJ, Iwasaki A. Seasonality of Respiratory Viral Infections. Annu Rev Virol. 2020.
- Marrie TJ, Shariatzadeh MR. Community-acquired pneumonia requiring admission to an intensive care unit: a descriptive study. Medicine (Baltimore). 2007;86(2):103-11.
- Corrales-medina VF, Alvarez KN, Weissfeld LA, et al. Association between hospitalization for pneumonia and subsequent risk of cardiovascular disease. JAMA. 2015;313(3):264-74.
- Cilli A, Erdem H, Karakurt Z, et al. Community-acquired pneumonia in patients with chronic obstructive pulmonary disease requiring admission to the intensive care unit: risk factors for mortality. J Crit Care. 2013;28(6):975-9.
- Aitken M, Kleinrock M. Medicine use and spending in the U.S.: a review of 2017 and outlook to 2022. Parsippany (NJ): IQVIA Institute for Human Data Science. April 19, 2018.
- Caldeira D, Alarcão J, Vaz-carneiro A, Costa J. Risk of pneumonia associated with use of angiotensin converting enzyme inhibitors and angiotensin receptor blockers: systematic review and meta-analysis. BMJ. 2012;345:e4260.
- Cure E, Cumhur cure M. Angiotensin-converting enzyme inhibitors and angiotensin receptor blockers may be harmful in patients with diabetes during COVID-19 pandemic. Diabetes Metab Syndr. 2020;14(4):349-50.
- Pinto BGG, Oliveira AER, Singh Y, Jimenez L, Goncalves ANA, Ogava RLT, Creighton R, Peron JPS, Nakaya HI. ACE2 expression is increased in the lungs of patients with comorbidities associated with severe COVID-19. medRxiv.org. March 27, 2020.
- Kuster GM, Pfister O, Burkard T, et al. SARS-CoV2: should inhibitors of the renin-angiotensin system be withdrawn in patients with COVID-19?. Eur Heart J. 2020.
- Yang S, Meng G. More evidence is urgently needed to confirm the relation between angiotensin-converting enzyme inhibitors and COVID-19. J Mol Cell Cardiol. 2020;141:110-11.
- Aronson JK, Ferner RE. Drugs and the renin-angiotensin system in covid-19. BMJ. 2020;369:m1313.
- NutritionFacts.org on Instagram. March 17, 2020.
- Fang L, Karakiulakis G, Roth M. Are patients with hypertension and diabetes mellitus at increased risk for COVID-19 infection?. Lancet Respir Med. 2020;8(4):e21.
- Bhatt AP, Gunasekara DB, Speer J, et al. Nonsteroidal Anti-Inflammatory Drug-Induced Leaky Gut Modeled Using Polarized Monolayers of Primary Human Intestinal Epithelial Cells. ACS Infect Dis. 2018;4(1):46‐52.
- Byington CL, Spencer LY, Johnson TA, et al. An epidemiological investigation of a sustained high rate of pediatric parapneumonic empyema: risk factors and microbiological associations. Clin Infect Dis. 2002;34(4):434-40.
- Voiriot G, Dury S, Parrot A, Mayaud C, Fartoukh M. Nonsteroidal antiinflammatory drugs may affect the presentation and course of community-acquired pneumonia. Chest. 2011;139(2):387-94.
- Park S, Brassey J, Heneghan C, Mahtani K. Managing fever in adults with possible or confirmed COVID-19 in primary care. Oxford: Centre for Evidence-Based Medicine. March 19, 2020.
- Little P. Non-steroidal anti-inflammatory drugs and covid-19. BMJ. 2020;368:m1185.
- Zhao Q, Meng M, Kumar R, et al. The impact of COPD and smoking history on the severity of Covid-19: A systemic review and meta-analysis. J Med Virol. 2020.
- Oakes JM, Fuchs RM, Gardner JD, Lazartigues E, Yue X. Nicotine and the renin-angiotensin system. Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol. 2018;315(5):R895-R906.
- Singh AK, Gupta R, Ghosh A, Misra A. Diabetes in COVID-19: Prevalence, pathophysiology, prognosis and practical considerations. Diabetes Metab Syndr. 2020;14(4):303-10.
- Booth CM, Matukas LM, Tomlinson GA, et al. Clinical features and short-term outcomes of 144 patients with SARS in the greater Toronto area. JAMA. 2003;289(21):2801-9.
- Garbati MA, Fagbo SF, Fang VJ, et al. A Comparative Study of Clinical Presentation and Risk Factors for Adverse Outcome in Patients Hospitalised with Acute Respiratory Disease Due to MERS Coronavirus or Other Causes. PLoS ONE. 2016;11(11):e0165978.
- Means C. Mechanisms of increased morbidity and mortality of SARS-CoV-2 infection in individuals with diabetes: what this means for an effective management strategy. Metabolism. 2020;108:154254.
- Huang R, Zhu L, Xue L, et al. Clinical findings of patients with coronavirus disease 2019 in Jiangsu province, China: A retrospective, multi-center study. PLoS Negl Trop Dis. 2020;14(5):e0008280.
- Simonnet A, Chetboun M, Poissy J, et al. High prevalence of obesity in severe acute respiratory syndrome coronavirus-2 (SARS-CoV-2) requiring invasive mechanical ventilation. Obesity (Silver Spring). 2020.
- Fryar CD, Kruszon-moran D, Gu Q, Ogden CL. Mean Body Weight, Height, Waist Circumference, and Body Mass Index Among Adults: United States, 1999-2000 Through 2015-2016. Natl Health Stat Report. 2018;(122):1-16.
- Muscogiuri G, Pugliese G, Barrea L, Savastano S, Colao A. Obesity: The "Achilles heel" for COVID-19? Metabolism. 2020;108:154251.
- Zhao L. Obesity accompanying COVID-19: the role of epicardial fat. Obesity (Silver Spring). 2020.
- Huang JF, Wang XB, Zheng KI, et al. Obesity hypoventilation syndrome and severe COVID-19. Metabolism. 2020;108:154249.
- Adams ML, Katz DL, Grandpre J. Population based estimates of comorbidities affecting risk for complications from COVID-19 in the US. medRxiv.org. April 2, 2020.
- Chen Y, Gong X, Wang L, Guo J. Effects of hypertension, diabetes and coronary heart disease on COVID-19 diseases severity: a systematic review and meta-analysis. medRxiv.org. March 30, 2020.
- Katz DL. Plant-Based Diets for Reversing Disease and Saving the Planet: Past, Present, and Future. Adv Nutr. 2019;10(Suppl_4):S304-7.
- Butler MJ, Barrientos RM. The impact of nutrition on COVID-19 susceptibility and long-term consequences. Brain Behav Immun. 2020.
- Coronavirus Pandemic (COVID-19) - Statistics and Research. Our World in Data. May 5, 2020.
- Fang Z, Yi F, Wu K, Lai K, Sun X, Zhong N, Liu Z. Clinical characteristics of coronavirus pneumonia 2019 (COVID-19): an updated systematic review. medRxiv.org. March 12, 2020.
- Wu Z, Mcgoogan JM. Characteristics of and Important Lessons From the Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) Outbreak in China: Summary of a Report of 72 314 Cases From the Chinese Center for Disease Control and Prevention. JAMA. 2020.
- Preliminary Estimates of the Prevalence of Selected Underlying Health Conditions Among Patients with Coronavirus Disease 2019 — United States, February 12–March 28, 2020. MMWR Morb Mortal Wkly Rep. 2020;69:382-6.
- Ioannidis JPA, Axfors C, Contopoulos-Ioannidis DG. Population-level COVID-19 mortality risk for non-elderly individuals overall and for non-elderly individuals without underlying diseases in pandemic epicenters. medRxiv.org. May 5, 2020.
- The updates on COVID-19 in Korea as of 30 March | Press Release. Korea Centers for Disease Control and Prevention. March 30, 2020.
- Severe Outcomes Among Patients with Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) - United States, February 12-March 16, 2020. MMWR Morb Mortal Wkly Rep. 2020;69(12):343-6.
- Tanne JH, Hayasaki E, Zastrow M, Pulla P, Smith P, Rada AG. Covid-19: how doctors and healthcare systems are tackling coronavirus worldwide. BMJ. 2020;368:m1090.
- Mcmichael TM, Currie DW, Clark S, et al. Epidemiology of Covid-19 in a Long-Term Care Facility in King County, Washington. N Engl J Med. 2020.