Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Co jíst, abychom předešli mozkové mrtvici
Více než 90 % rizika mrtvic je připsatelných ovlivnitelným rizikovým faktorům.
Mozkové mrtvice jsou jednou z hlavních příčin úmrtí a zdravotního postižení ve světě. Zároveň i nejčastější příčinou záchvatů u seniorů a druhou nejčastější příčinou demence. Jsou také častou příčinou závažné deprese. Ve zkratce - mrtvice je tíživá, ale nikoliv nevyhnutelná porucha mozku.
Podle studie Global Burden of Disease Study, největší studie rizikových faktorů lidských onemocnění v historii, financované nadací Billa a Melindy Gates, lze více než 90 % mrtvic přičíst ovlivnitelným rizikovým faktorům. Některé jsou však lehčeji ovlivnitelné než jiné. Například asi 10 % zdravých let života ztracených kvůli mrtvici může jít na vrub znečištění okolního vzduchu. Takže ano, technicky je tento faktor ovlivnitelný. Můžete se odstěhovat z města na místo s čistším vzduchem, ale jednodušší je asi přestat kouřit. Kouření je zodpovědné za 18 % úmrtí a postižení mrtvicí, skoro stejně jako strava s nadbytkem soli. Strava s nadbytkem soli je z hlediska rizika infarktu stejná jako kouření. Není však tak zlá, jako nedostatečný příjem ovoce a zeleniny. Existují i další faktory, například sedavý způsob života, který však není tak zlý, jako nedostatečná konzumace celozrnných obilovin. Z 89 % úmrtí a postižení mrtvicí, které lze přičíst ovlivnitelným faktorům, je zřejmě polovina způsobena prostou nedostatečnou konzumací ovoce a zeleniny.
Příjem ovoce a zeleniny je spojen s nižším rizikem zhruba tuctu různých onemocnění, a mrtvice je na žebříčku vysoko. Zdá se, že existuje lineární, množstvím podmíněný vztah mezi příjmem a rizikem, nepřímá úměrnost: čím více ovoce a zeleniny člověk jí, tím nižší má riziko mrtvice. Údaje naznačují, že riziko mrtvice klesá o 32 % za každých 200 gramů ovoce navíc, (tj. např. jedno velké jablko), a o 11 % za stejné množství zeleniny. Obzvláště účinné jsou citrusové plody, jablka, hrušky a tmavě zelená listová zelenina, jednu lze i pít: zelené čajové lístky. Pití 3 šálků zeleného čaje denně je spojeno se snížením rizika mrtvice o 18 %.
Nicméně spojitost se nemusí rovnat příčinné souvislosti. Byla někdy zelenina testována v randomizovaných kontrolovaných studiích? Ano. Česnek je tak silný, že ho lze v práškové podobě plnit do kapslí nebo lisovat do tablet, díky čemuž je možné porovnání placebem. Česnek poráží placebo v prevenci progrese CIMT, zesilování stěn hlavních krčních tepen vedoucích do mozku. Jde o klíčový předpovědní faktor rizika mozkové mrtvice. V placebo skupině se nadále zhoršoval, ale v česnekové nikoliv. Česneková skupina užívala jen čtvrt čajové lžičky sušeného česneku denně. Takové množství by vás denně stálo 25 haléřů a ještě byste si pochutnali.
Dobře, ale byla někdy provedena intervenční studie, ve které vědci skutečně pozorovali lidi po delší čas, aby zjistili, jestli potravina snižuje riziko mrtvice? Ano, studie ořechů. Studie PREDIMED ukázala, že 28 g ořechů denně, což já sám doporučuji ve své Denní Dvanáctce, snižuje riziko mrtvice takřka na polovinu. PREDIMED? Není to ta studie, co byla stažena? PREDIMED je jedna z nejvlivnějších randomizovaných studií vůbec, přesto byla v roce 2018 stažena, aby byla později znovu zveřejněna, ale až po nezbytných úpravách kvůli odchylkám v randomizačních postupech. Původní dokument byl sice stažen, ale i po opakované analýze vyšly výsledky stejně. Pokles rizika mrtvice o 46 % ve skupině na ořeších. Snížili své desetileté riziko mrtvice z 6 na 3 %.
Dobrou zprávou je, že riziko mrtvice může být výrazně sníženo aktivním životním stylem, nekuřáctvím a zdravou stravou. Nyní nám už zbývá jen vzdělat a přesvědčit lidi o přínosech, které lze očekávat od osvojení si zdravého života a stravy.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Galimanis A, Mono ML, Arnold M, Nedeltchev K, Mattle HP. Lifestyle and stroke risk: a review. Curr Opin Neurol. 2009;22(1):60-8.
- Hachinski V, Azarpazhooh MR. Stroke is a burdensome but preventable brain disorder. Lancet Neurol. 2016;15(9):892-893.
- Feigin VL, Roth GA, Naghavi M, et al. Global burden of stroke and risk factors in 188 countries, during 1990-2013: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2013. Lancet Neurol. 2016;15(9):913-924.
- Angelino D, Godos J, Ghelfi F, et al. Fruit and vegetable consumption and health outcomes: an umbrella review of observational studies. Int J Food Sci Nutr. 2019;70(6):652-667.
- Hu D, Huang J, Wang Y, Zhang D, Qu Y. Fruits and vegetables consumption and risk of stroke: a meta-analysis of prospective cohort studies. Stroke. 2014;45(6):1613-9.
- Iacoviello L, Bonaccio M, Cairella G, et al. Diet and primary prevention of stroke: Systematic review and dietary recommendations by the ad hoc Working Group of the Italian Society of Human Nutrition. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2018;28(4):309-334.
- Yi M, Wu X, Zhuang W, et al. Tea Consumption and Health Outcomes: Umbrella Review of Meta-Analyses of Observational Studies in Humans. Mol Nutr Food Res. 2019;63(16):e1900389.
- Mahdavi-roshan M, Zahedmehr A, Mohammad-zadeh A, et al. Effect of garlic powder tablet on carotid intima-media thickness in patients with coronary artery disease: a preliminary randomized controlled trial. Nutr Health. 2013;22(2):143-55.
- Agarwal A, Ioannidis JPA. PREDIMED trial of Mediterranean diet: retracted, republished, still trusted?. BMJ. 2019;364:l341.
- Estruch R, Ros E, Salas-salvadó J, et al. Primary Prevention of Cardiovascular Disease with a Mediterranean Diet Supplemented with Extra-Virgin Olive Oil or Nuts. N Engl J Med. 2018;378(25):e34.