Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Proč mají vegetariáni vyšší riziko mrtvice – je to omega-3?
Snižuje konzumace ryb nebo užívání doplňků stravy s rybím olejem riziko mrtvice?
V posledním videu jsme začali zkoumat: „Co by mohlo vysvětlit vyšší riziko mrtvice u vegetariánů?“ - jak se zjistilo v EPIC Oxford Study. Nižší riziko srdečního onemocnění a nižší riziko kardiovaskulárního onemocnění celkově, ale vyšší riziko prodělání mrtvice. Už jsme zkoumali hladiny vitamínu D jakožto možný mechanismus, ale to se ukázalo nesprávné. A co omega-3 mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, rybí tuky jako EPA a DHA, kterých mají dle očekávání vegetariáni a vegani výrazně méně? Zhruba o 30 % méně u vegetariánů a zhruba o polovinu méně u veganů.
Nicméně podle nejpodrobnějšího systematického vyhodnocení vlivu omega-3 tuků na kardiovaskulární zdraví, jaké bylo dosud provedeno, nemají žádný přínos v prevenci mrtvic - dle 28 randomizovaných a kontrolovaných studií. Byly tam dokonce důkazy, že rybí olej vůbec nepomáhá se srdečním onemocněním ani úmrtností celkově. Může to být tím, že ačkoliv omega-3 mohou být nápomocné, v rybách se nachází také rtuť, která zdraví zhoršuje. To je neustálá výzva, které čelí odborníci z oblasti veřejného zdraví, správně zvážit přínosy společně s riziky plynoucími z kontaminace.
Například příjem PCB ze stravy se může pojit se zvýšeným rizikem mrtvice. V této studii například nesouvisela s rizikem mrtvice ani konzumace ryb, ani příjem PCB. Nicméně při stejném příjmu ryb bylo vystavení PCB ze stravy spojeno se zvýšeným rizikem mrtvice. Takže PCB jakožto škodliviny mohou maskovat přínosy příjmu ryb. Kdybychom měli stroj času a mohli se vrátit do období před průmyslovou revolucí, našli bychom tam ryby ještě v nekontaminovaném stavu a v takovém případě by nás mohly chránit před mrtvicí. Když se však podíváme na data, tak na to, aby se konzumace ryb jevila skutečně prospěšná, by museli pescetariáni, tedy lidé, kteří z masa jedí pouze ryby, dopadnout takto. Mají přeci přínosy z ryb, ale vyhnou se rizikům z masa. Jenže tak to není, dopadli takto. Zdá se tedy, že ani omega-3 pro nás nejsou odpovědí. Pojďme se blíže podívat na to, co vegetariáni vlastně skutečně jedli.
Když jde o schopnost rostlinné stravy pomoci v prevenci srdečně-cévních onemocnění, nejsou si všechny rostlinné potraviny zdaleka rovny. Zjednodušeně můžeme říci, že existují dva typy vegetariánů; ti, kteří to dělají pro své zdraví a ti, kteří to dělají z etických důvodů - kvůli globálnímu oteplování/zvířatům. A tyto dva typy se obvykle stravují odlišně. Například vegani pro zdraví většinou jedí více ovoce a méně sladkostí. Ti, kteří to dělají pro zdraví, se obvykle necpou veganskými koblihami.
V USA jsou hlavními motivacemi pro snížení spotřeby masa zdraví a finance. Americká rodina ze střední příjmové třídy 4x pravděpodobněji sníží spotřebu masa ze zdravotních důvodů než z environmentálních nebo etických důvodů. Nicméně ve Velké Británii, kde byla studie o mrtvicích prováděna, je nejčastějším důvodem pro vegetariánství či veganství etika.
Víme, že převážně rostlinná strava s důrazem na vyšší příjem rostlinných potravin a nižší příjem živočišných potravin, je spojena s nižším výskytem srdečně-cévního onemocnění a nižším rizikem úmrtí na všechny příčiny. Platí to však jen pro zdravé rostlinné potraviny. Když budete jíst bílý toustový chléb, jablečné koláče a pít limonádu, moc si tím neprospějete. Pro všechny typy rostlinného stravování platí, že při výběru konkrétních rostlinných potravin musíme dbát velké pozornosti. Měli bychom upřednostnit celozrnné obiloviny před rafinovanými, jíst celé ovoce. Nejíst trans tuky a přidané cukry. Mohlo tedy problémem být jen to, že britští vegetariáni jedli více lupínků? To zjistíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Tong TYN, Appleby PN, Bradbury KE, et al. Risks of ischaemic heart disease and stroke in meat eaters, fish eaters, and vegetarians over 18 years of follow-up: results from the prospective EPIC-Oxford study. BMJ. 2019;366:l4897.
- Rosell MS, Lloyd-wright Z, Appleby PN, Sanders TA, Allen NE, Key TJ. Long-chain n-3 polyunsaturated fatty acids in plasma in British meat-eating, vegetarian, and vegan men. Am J Clin Nutr. 2005;82(2):327-34.
- Abdelhamid AS, Brown TJ, Brainard JS, et al. Omega-3 fatty acids for the primary and secondary prevention of cardiovascular disease. Cochrane Database Syst Rev. 2018;7:CD003177.
- Moreira ELG, Farina M. An unsolved puzzle: the complex interplay between methylmercury and fish oil-derived fatty acids within the cardiovascular system. Toxicol Res. 2014;3:300-10.
- Bergkvist C, Kippler M, Larsson SC, et al. Dietary exposure to polychlorinated biphenyls is associated with increased risk of stroke in women. J Intern Med. 2014;276(3):248-59.
- Jacobs DR, Ruzzin J, Lee DH. Environmental pollutants: downgrading the fish food stock affects chronic disease risk. J Intern Med. 2014;276(3):240-2.
- Hemler EC, Hu FB. Plant-Based Diets for Cardiovascular Disease Prevention: All Plant Foods Are Not Created Equal. Curr Atheroscler Rep. 2019;21(5):18.
- Jabs J, Devine CM, Sobal J. Model of the process of adopting vegetarian diets: health vegetarians and ethical vegetarians. J Nutr Educ Behav. 1998;30(4):196-202.
- Radnitz C, Beezhold B, Dimatteo J. Investigation of lifestyle choices of individuals following a vegan diet for health and ethical reasons. Appetite. 2015;90:31-6.
- Neff RA, Edwards D, Palmer A, Ramsing R, Righter A, Wolfson J. Reducing meat consumption in the USA: a nationally representative survey of attitudes and behaviours. Public Health Nutr. 2018;21(10):1835-1844.
- Almost half of UK vegans made the change in the last year, according to new data. Vegan Trade Journal. Published November 19, 2018.
- Kim H, Caulfield LE, Garcia-larsen V, Steffen LM, Coresh J, Rebholz CM. Plant-Based Diets Are Associated With a Lower Risk of Incident Cardiovascular Disease, Cardiovascular Disease Mortality, and All-Cause Mortality in a General Population of Middle-Aged Adults. J Am Heart Assoc. 2019;8(16):e012865.
- Satija A, Hu FB. Plant-based diets and cardiovascular health. Trends Cardiovasc Med. 2018;28(7):437-441.