Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou hliníkové hrnce, láhve a alobal bezpečné?
Uživatelům hliníkového nádobí bylo změřeno poškození DNA.
Posledních několik desetiletí se vedou diskuze o toxicitě hliníku pro lidi. Dosud nemáme zcela jasnou odpověď. Lidé vystavení hliníku při práci, například v hliníkových hutích, trpí oxidativním stresem, volnými radikály schopnými poškodit DNA. Ale co běžné používání hliníkového nádobí a náčiní? Články jako tento, naznačující existenci nepodchyceného zdravotního rizika pro veřejnost, byly omezeny na rozvojové země, ve kterých se nádobí vyrábí v neoficiálních dílnách odléváním hliníku získaného ze šrotu, ve kterém lze najít i olověné baterie. Tak se jim do jídla dostává tak velké množství olova, jak naměřili.
Pak byla zveřejněna tato studie naznačující, že i samotný hliník může být zdraví škodlivý. Největším zdrojem hliníku jsou nezdravé potraviny obsahující přídatné látky s hliníkem, jako ty přidávané do některých sýrů, kypřících prášků, směsí na pečení, mraženého těsta a směsí na palačinky. Až 20 % denního příjmu hliníku však může pocházet z kuchyňského hliníkového náčiní, například pánví, hrnců, konvic a plechů. Aby vědci zjistili, jestli to může způsobit problémy, odebrali vzorek krve lidem užívajícím hliníkové nádobí a lidem neužívajícím takové nádobí. Zjistili, že uživatelé hliníkového nádobí mají nejen dvakrát vyšší hladiny hliníku v krvi, ale také více poškození tuků a proteinů volnými radikály. Celková antioxidační kapacita jejich krevního řečiště byla navíc snížená. Není tedy překvapením, že utrpěli mnohem více poškození DNA. Lidé s nejvyššími hladinami hliníku v krvi skutečně měli výrazně větší poškození DNA. To také není překvapivé, jelikož hliník je prooxidačním činidlem.
Zkoumaní lidé nepoužívali hliníkové nádobí jen občas, používali ho každý den k přípravě a ukládání kyselých jídel jako jsou jogurty a rajčatová omáčka - kyselost zvyšuje uvolňování hliníku. Pouhý týden používání kempingového nádobí, které se vyrábí z hliníku pro jeho nízkou váhu, za předpokladu přípravy kyselých potravin, třeba marinování chycené ryby v citrónové šťávě, může vést k výraznému překročení tolerovatelného týdenního příjmu hliníku, zejména u dětí. Jednou za čas to moc neublíží, ale napovídá nám to, že nemusí být dobrý nápad denně vařit s hliníkovým nádobím.
A co hliníkové láhve na pití? Jsou hezké a lehké, ale děti pijící z nich 2 šálky čaje nebo ovocné šťávy denně mohou překročit tolerovatelný limit pro příjem hliníku. Z opatrnosti bezpečnostní úřady, jako je např. German Federal Institute for Risk Asessment, raději doporučují, aby se konzumenti vyvarovali používání hliníkových hrnců a nádobí při přípravě kyselých nebo slaných potravin, jako je jablečné pyré, rebarbora, rajčatové pyré nebo solení sledi, za účelem vystříhání se zbytečného požívání hliníku.
A co alobal? Balení jídla do alobalu a následné pečení je běžnou kuchyňskou praktikou. Máme obavu, že by to mohlo potenciálně představovat nebezpečný zdroj hliníku v lidské stravě. Po podrobení testu se ukázalo, že z alobalu hliník do jídla uniká, ale v množství tak malém, že by to ohrozilo spíše jen malé děti nebo jedince trpící oslabením funkce ledvin.
A co balení jídla do alobalu pro uchování v lednici? Pozorujeme pouze zanedbatelné zvýšení obsahu hliníku, pokud tedy jídlo nepřijde do kontaktu zároveň s alobalem i dalším určitým druhem kovu, například nerezovou ocelí, která je tvořena převážně železem. Vznikne tak jakási baterie a výsledkem mohou být obrovské koncentrace hliníku v jídle. Zde jsou například hladiny hliníku v šunce naměřené před a po jednom dni zabalení v alobalu. Vezměte však tu stejnou šunku, den ji nechejte v alobalu a položenou na ocelovém podnose a hladiny hliníku v šunce prudce vystřelí.
A ještě jedna věc. Asi jste si všimli, že alobal mívá lesklou a matnou stranu? Která je horší? Když se rybí filé peklo a grilovalo zabaleno v lesklé i matné straně, nebyl naměřen žádný výrazný rozdíl v uvolňování hliníku.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Ertl K, Goessler W. Aluminium in foodstuff and the influence of aluminium foil used for food preparation or short time storage. Food Addit Contam Part B Surveill. 2018;11(2):153-159.
- Samir AM, Rashed LA. Effects of occupational exposure to aluminium on some oxidative stress and DNA damage parameters. Hum Exp Toxicol. 2018;37(9):901-908.
- Weidenhamer JD, Fitzpatrick MP, Biro AM, et al. Metal exposures from aluminum cookware: An unrecognized public health risk in developing countries. Sci Total Environ. 2017;579:805-813.
- Celik H, Celik N, Kocyigit A, Dikilitas M. The relationship between plasma aluminum content, lymphocyte DNA damage, and oxidative status in persons using aluminum containers and utensils daily. Clin Biochem. 2012;45(18):1629-33.
- Stahl T, Falk S, Rohrbeck A, et al. Migration of aluminum from food contact materials to food-a health risk for consumers? Part III of III: migration of aluminum to food from camping dishes and utensils made of aluminum. Environ Sci Eur. 2017;29(1):17.
- Stahl T, Falk S, Rohrbeck A, et al. Migration of aluminum from food contact materials to food-a health risk for consumers? Part II of III: migration of aluminum from drinking bottles and moka pots made of aluminum to beverages. Environ Sci Eur. 2017;29(1):18.
- Dordevic D, Buchtova H, Jancikova S, et al. Aluminum contamination of food during culinary preparation: Case study with aluminum foil and consumers' preferences. Food Sci Nutr. 2019;7(10):3349-3360.
- Ranau R, Oehlenschläger J, Steinhart H. Aluminium levels of fish fillets baked and grilled in aluminium foil. Food Chem. 2001;73(1):1-6.