Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nemocnice těží z nezdravého jídla
Proč je nemocniční strava tak nezdravá?
Natvrdo řečeno, kardiovaskulární nemoci si vyžádají jeden americký život každých 39 vteřin. A většina úmrtí na srdeční infarkt je náhlá. Náhlá srdeční smrt je prvním projevem ischemické choroby srdeční u většiny pacientů, zejména u žen. Pro mnoho z těchto obětí náhlé smrti je prvním náznakem přítomnosti srdečního onemocnění až vlastní smrt. Nemají vůbec tušení, že srdeční onemocnění měli! Proto je prevence mnohem důležitější než léčba. Mrtvé totiž léčit nelze.
Proto však prevence náhlé srdeční smrti zůstává pro naše zdravotnictví tak velkou výzvou, protože většina lidí ani neví, že jsou ohroženi. My však už přes padesát let víme, od prvních pitev mladých voják padlých v korejské válce, že ischemická choroba srdeční začíná už v mládí, dokonce už u dětí. Takže to, co jsme dosud dělali a děláme, jednoduše nepřináší zlepšení nutná k radikálnímu zlepšení kardiovaskulárního zdraví v USA.
Dobrou zprávou je, že nízkorizikový životní styl - nekuřáctví, dost pohybu, zdravá strava a zdravá váha - náš může dokázat zbavit většiny rizika náhlé srdeční smrti. Značně jsme zaspali zavedení silných programů kardiovaskulární prevence ve školách, domovech a na pracovištích. Co začít v našich nemocnicích?
Velký podíl dotazovaných nemocnic nabízí v areálu rychlé občerstvení, Krispy Kreme (koblihy) jasně vede. Skvělý marketing vzhledem k tomu, že dotazované rodiny z nemocnic s McDonaldem si 2x častěji mysleli, že je zdravý. Konec konců, umožnili mu otevřít pobočku v nemocnici. A co jídlo podávané v nemocničních jídelnách? Je o hodně lepší? Bylo analyzováno 384 pokrmů z 14 dětských nemocnic v Kalifornii a jenom 7 % z nich by se dalo označit za zdravé jídlo. Dokonce i v případě, kdy si někdo omylem vybere ten vzácný zdravý pokrm, tak v 81 % stravovacích zařízeních v dětských nemocnicích na něj budou číhat laskominy k impulzním nákupům, zmrzlina, sušenky a bonbóny u pokladny. 38 % zařízení mělo cedule výslovně vyzývající k nezdravé stravě. Proč by to někdo dělal?
Když se zeptáte vedoucích nemocničních jídelen na otázku, proč se neřídí výživovými standardy, proč pro ně není výživnost prioritou, dostanete vždy stejnou odpověď, jako při dotazu kdekoliv jinde: tlak na generování zisku. Zvýšený důraz je kladen na ziskovost nemocničních stravovacích zařízení, čím větší ziskovost, tím lépe. Je to jako metafora k našemu systému péče o nemocné obecně, zdravý přístup zaměřený na léčbu příčiny je zastiňován pilulkami a procedurami, které přinášejí nejvíce peněz.
Co jiného lze očekávat od privátního sektoru? Státní nemocnice si však nevedou o mnoho lépe. Analýza nemocnic pro veterány z roku 2019 ukázala, že všechny tyto nemocnice mají automaty na limonády, bonbóny a nezdravé jídlo, což je v přímém rozporu s vlastními vládními doporučeními pro zdravou stravu. Paradoxně tak návštěva nemocnice může teoreticky podporovat zhoršování zdraví. Vyvstává proto otázka, proč je vůbec možno ve veteránských nemocnicích mít automaty na laskominy? Měníme zdraví našich veteránů za finanční prospěch?
Možná je načase zakázat prodej nezdravého jídla v prostorech nemocnic. Je děsivé při ranních vizitách potkávat pacienty hltající lupínky, bonbóny a limonády - tedy ty stejné potraviny, které se mohly u některých podílet na hospitalizaci. Je zvrhlé mít frančízy rychlého občerstvení v areálu. Legitimizuje se tím přijetí a konzumace těchto pokrmů na denní bázi. Epidemie obezity představuje krizi veřejného zdraví, jeho skandálem pak je, že legitimizuje nezdravé jídlo. Samotné nemocnice se staly rizikovým faktorem onemocnění souvisejících se stravou. Možná je na čase přestat v nemocnicích prodávat nemoci. Jakou informaci si studenti medicíny odnesou z lekce o obezitě, když dostanou pizzu a limonádu? Potřebujeme do zdravotnictví dostat více Hippokrata a méně hypokritů (pokrytců).
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Arnett DK. Wicked problems and worthy pursuits: resolving to meet American Heart Association 2020 Impact Goals. Circulation. 2012;125(21):2554-6.
- Chiuve SE, Fung TT, Rexrode KM, et al. Adherence to a low-risk, healthy lifestyle and risk of sudden cardiac death among women. JAMA. 2011;306(1):62-9.
- Alpert JS. Failing grades in the adoption of healthy lifestyle choices. Am J Med. 2009;122(6):493-4.
- Lesser LI, Hunnes DE, Reyes P, et al. Assessment of food offerings and marketing strategies in the food-service venues at California Children's Hospitals. Acad Pediatr. 2012;12(1):62-7.
- Lederer A, Toner C, Krepp EM, Curtis CJ. Understanding hospital cafeterias: results from cafeteria manager interviews. J Public Health Manag Pract. 2014;20(1 Suppl 1):S50-3.
- Silverman MR, Gregoire MB, Lafferty LJ, Dowling RA. Current and future practices in hospital foodservice. J Am Diet Assoc. 2000;100(1):76-80.
- Roberts PE. Renovation and addition turn hospital cafeteria into bigger profit center. Health Facil Manage. 1991;4(2):12-3.
- Champ CE, Iarrobino NA, Haskins CP. Hospitals lead by poor example: An assessment of snacks, soda, and junk food availability in Veterans Affairs hospitals. Nutrition. 2019;60:70-73.
- Malhotra A. It's time to ban junk food on hospital premises. BMJ. 2013;346:f3932.
- Nagata JM, Chamberlain LJ, Robinson TN. More Hippocrates, less hypocrisy: eliminate sugar-sweetened beverages from residency lunches. Acad Med. 2015;90(2):127-8.