Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Pomáhá severská chůze/Nordic Walking s hubnutím?
Je tzv. severská chůze s pomocí hůlek lepší než běžná chůze z hlediska vlivu na depresi, kvalitu spánku a hubnutí?
Doporučení pro cvičení při obezitě jsou označována jako „záhadný případ pokynů z oblasti veřejného zdraví, které jsou (téměř) zcela ignorovány.“ Vládní, vědecké a profesní organizace volají po nejméně 1 hodině fyzické aktivity denně pro regulaci váhy. Jenže téměř žádný obézní dospělý člověk tento cíl neplní. Dotazníky naznačují, že američtí muži a ženy sledují TV 10x delší čas než kolik věnují pohybu. Obézní Američané na tom bývají ještě hůře. Pouze 2 % vůbec dosáhnou na 30 minut fyzické aktivity denně a procento lidí aktivních více než 1 hodinu denně se blíží nule.
Proč se obézní lidé nehýbou více? Proč se na to nezeptat jich? Když byli obézní dospělí lidé dotázáni, obvykle označovali cvičení za „nepříjemné, nepohodlné a nezáživné.“ Jak se můžeme dostat ze začarovaného kruhu, ve kterém nedostatek pohybu vede k přibírání na váze, další absenci pohybu a dalšímu tloustnutí? Nejprve si musíme uvědomit, že „je normální a přirozené být fyzicky lenivý.“
„V biologii věci dávají smysl jen ve světle evoluce,“ tak zní název slavné eseje napsané uznávaným genetikem. Lenost máme v genech. Naše těla se vyvinula tak, abychom se instinktivně vyhýbali zbytečnému výdeji energie a tu si tak uchovali pro přežití a množení. V dnešní době není o energii z potravy nouze. Naše hluboce zakořeněná nečinnost však s námi zůstává. Naši starověcí předci se hýbali, jen když museli, případně pro zábavu, formou hry. Tak jako změna jídelníčků pomůže udržet zdravou váhu, jedině když se stane celoživotním návykem, tak to stejné platí i pro pohyb a cvičení. Pohyb je účinný, jen když je udržitelný. Musíme restrukturovat naše okolí tak, aby si žádalo více fyzické aktivity. Můžeme například mít pod stolem chodící pás a vymyslet způsoby, jak si udělat cvičení zábavnějším. Pohyb by pro nás měl být procházkou růžovou zahradou - možná i doslova!
Moudrá rada z lékařského časopisu vydaného v roce 1925: „Nejlepší předpis na procházku je vzít s sebou psa … a kamaráda.“ Poslech oblíbené muziky také může pomoci. Hudba je popisována jako „legální metoda“ zlepšení vrcholu výkonu, a co je ještě důležitější, také záživnosti vysoce intenzivního intervalového tréningu. Poslech oblíbené muziky během cvičení může znatelně snížit „míru vnímaného vyčerpání,“ tedy vaše vnímání náročnosti pohybové zátěže těla. Když postavíte mladé lidi s těžkou obezitou na běžecký trenažér a necháte je běhat do vyčerpání s muzikou nebo bez ní, tak se ukáže, že poslech oblíbené hudby prodlouží výdrž asi o 5 %. Připisujeme to „rozptýlení pozornosti.“ Hudba mohla pomoci už jen tím, že odvedla pozornost mysli od pocitů únavy. Pokud je tomu tak, možná by poslech mluveného slova nebo audioknihy mohl mít podobný účinek.
Jednou z metod, jak z chůze vyždímat více, je severská chůze. Severská chůze, dynamická chůze s holemi, vikingská turistika, pochází původně ze Skandinávie a jejím účelem je udržet a trénovat kondici běžkařů přes léto. Od té doby si však získala popularitu po celém světě jako fitness pro všechny. Rozšířené zapojení svalstva horního těla může zvýšit kalorický výdej o 18-22 % oproti běžné chůzi (závisí to částečně na vaší technice práce s holemi). Pro svou knihu jsem však hledal odpověď na jinou otázku: Projeví se ten kalorický výdej navíc do urychlení hubnutí?
Studie typu před a po ukazují porovnání hubnutí mezi severskou chůzí a sedavou kontrolní skupinou. A co ji raději porovnat s běžnou chůzí? Ze čtyř takových studií, které se mi podařilo najít a zabývaly se porovnáním 3x týdně 40-60 minut severské chůze nebo běžné chůze, žádná z nich nenaměřila žádný znatelný rozdíl v množství tělesného tuku po 8 týdnech. Ani po 12 týdnech. Ani 13 týdnech. Oproti běžné chůzi má severská chůze rozhodně i další přínosy, například zvýšení objemu svalů v horní části těla, zlepšení svalové výdrže a síly (ne však jako při odporovém cvičení s gumou), ale do dnešního dne nemáme důkazy o tom, že by byla lepší pro hubnutí. Proto severskou chůzi nedoporučuji ve své nové knize. Když už byla kniha připravena k tisku, byla zveřejněna tato studie: vůbec první studie kombinující severskou chůzi s dietou. Srovnání se stejnou dietou doprovázenou obyčejnou chůzí. A opět nebyl zjištěn žádný výrazný rozdíl v tělesné váze ani jinde. Byly tam náznaky, že lidé ze skupiny severské chůze si to více užívali a, konec konců, cvičení funguje, jen když ho děláte.
Existují i další přínosy. Severská chůze překonává normální chůzi z hlediska zmírňování příznaků deprese a zlepšování kvality spánku. To by nemuselo být překvapivé vzhledem k větší náročnosti právě severské chůze, která se blíží joggingu. A právě zde spatřuji prospěch chodeckých holí, mohou obsadit příčku na stupnici intenzity pro ty, kteří chtějí více než chůzi, ale ještě nejsou připraveni na tak intenzivní aktivity, jako je běh. Jedinou možnou nevýhodou jsou náklady na pořízení holí a též, jak připomíná skica „Ministerstva švihlé chůze“ z komedie Monthy Python, nedůstojnost toho, že při severské chůzi vypadáte trochu směšně.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Ekkekakis P, Vazou S, Bixby WR, Georgiadis E. The mysterious case of the public health guideline that is (almost) entirely ignored: call for a research agenda on the causes of the extreme avoidance of physical activity in obesity. Obes Rev. 2016;17(4):313-29.
- Krueger A. Are we having more fun yet? Categorizing and evaluating changes in time allocation. Brookings Pap Econ Act. 2007;2007(2):193-215.
- Tudor-Locke C, Brashear MM, Johnson WD, Katzmarzyk PT. Accelerometer profiles of physical activity and inactivity in normal weight, overweight, and obese U.S. men and women. Int J Behav Nutr Phys Act. 2010;7:60.
- Lieberman DE. Is exercise really medicine? An evolutionary perspective. Curr Sports Med Rep. 2015;14(4):313-9.
- Dobzhansky T. Nothing in biology makes sense except in the light of evolution. Am Biol Teach. 1973;35(3):125-9.
- Puterbaugh JS. The emperor’s tailors: the failure of the medical weight loss paradigm and its causal role in the obesity of America. Diabetes Obes Metab. 2009;11(6):557-70.
- Jarraya M, Chtourou H, Aloui A, et al. The effects of music on high-intensity short-term exercise in well trained athletes. Asian J Sports Med. 2012;3(4):233-8.
- Stork MJ, Kwan MY, Gibala MJ, Martin Ginis KA. Music enhances performance and perceived enjoyment of sprint interval exercise. Med Sci Sports Exerc. 2015;47(5):1052-60.
- Tanaka D, Tsukamoto H, Suga T, et al. Self-selected music-induced reduction of perceived exertion during moderate-intensity exercise does not interfere with post-exercise improvements in inhibitory control. Physiol Behav. 2018;194:170-6.
- De Bourdeaudhuij I, Crombez G, Deforche B, Vinaimont F, Debode P, Bouckaert J. Effects of distraction on treadmill running time in severely obese children and adolescents. Int J Obes Relat Metab Disord. 2002;26(8):1023-9.
- Shove E, Pantzar M. Consumers, producers and practices: understanding the Invention and reinvention of Nordic walking. J Consum Cult. 2005;5(1):43-64.
- Tschentscher M, Niederseer D, Niebauer J. Health benefits of Nordic walking: a systematic review. Am J Prev Med. 2013;44(1):76-84.
- Fujita E, Yakushi K, Takeda M, et al. Proficiency in pole handling during Nordic walking influences exercise effectiveness in middle-aged and older adults. PLoS ONE. 2018;13(11):e0208070.
- Pellegrini B, Boccia G, Zoppirolli C, et al. Muscular and metabolic responses to different Nordic walking techniques, when style matters. PLoS ONE. 2018;13(4):e0195438.
- Kawamoto R, Kohara K, Katoh T, et al. Effect of weight loss on central systolic blood pressure in elderly community-dwelling persons. Hypertens Res. 2014;37(10):933-8.
- Ossowski ZM, Skrobot W, Aschenbrenner P, Cesnaitiene VJ, Smaruj M. Effects of short-term Nordic walking training on sarcopenia-related parameters in women with low bone mass: a preliminary study. Clin Interv Aging. 2016;11:1763-1771.
- Park SD, Yu SH. The effects of Nordic and general walking on depression disorder patients' depression, sleep, and body composition. J Phys Ther Sci. 2015;27(8):2481-5.
- Song MS, Yoo YK, Choi CH, Kim NC. Effects of nordic walking on body composition, muscle strength, and lipid profile in elderly women. Asian Nurs Res (Korean Soc Nurs Sci). 2013;7(1):1-7.
- Figard-fabre H, Fabre N, Leonardi A, Schena F. Efficacy of Nordic walking in obesity management. Int J Sports Med. 2011;32(6):407-14.
- Izzicupo P, D'amico MA, Di blasio A, Napolitano G, Di baldassarre A, Ghinassi B. Nordic walking increases circulating VEGF more than traditional walking training in postmenopause. Climacteric. 2017;20(6):533-539.
- Tschentscher M, Niederseer D, Niebauer J. Health benefits of Nordic walking: a systematic review. Am J Prev Med. 2013;44(1):76-84.
- Takeshima N, Islam MM, Rogers ME, et al. Effects of nordic walking compared to conventional walking and band-based resistance exercise on fitness in older adults. J Sports Sci Med. 2013;12(3):422-30.
- Rossi AP, Muollo V, Fantin F, et al. Effects of diet combined with Nordic walking or walking programme on weight loss and arterial stiffness in postmenopausal overweight and obese women: The Walking and Aging Verona pilot study. Eur J Prev Cardiol. 2019;:2047487319877712.
- Schiffer T, Knicker A, Hoffman U, Harwig B, Hollmann W, Strüder HK. Physiological responses to nordic walking, walking and jogging. Eur J Appl Physiol. 2006;98(1):56-61.