Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak vyléčit srdeční selhání stravou
Celé jedno vydání odborného kardiologického časopisu bylo zasvěceno rostlinné stravě a zkoumání vědou podložené role stravování při reverzi městnavého srdečního selhání.
Naděje nám svitla na časy, kdy jsou celá vydání odborných časopisů o kardiologii nejen zaměřena na výživu, ale přímo na rostlinnou stravu. Dr. Williams, bývalý prezident American College of Cardiology začíná citátem připisovaným Schopenhauerovi: „Každá pravda vždy prochází třemi stadii. Nejprve je zesměšňována, V druhém je agresivně vyvracena. Ve třetím je přijata jako samozřejmost.“ A pravda o přínosnosti rostlinného stravování, rostlinné výživy, stále narůstá. Důkazy máme, problémem je nečinnost, kultura, zvyky a široce rozšířený marketing nezdravých jídel. „Našim cílem se musí stát dostat data z lékařské komunity k veřejnosti, kde skutečně může měnit životy.“ Těmito třemi slovy by se dalo shrnout mé životní poslání: dostat data ven. Na základě toho, co už známe z dostupné lékařské literatury, představuje rostlinná strava jasně tu nejdůležitější, ale nejméně využívanou příležitost ke zvrácení obezity a cukrovkou vyvolanou epidemii morbidity a mortality, tedy onemocnění a úmrtí.
Ve vydání časopisu se píše o typickém případu vyléčení srdeční nemoci. 77letá žena se srdečním onemocněním tak vážným, že neobešla více než půl bloku a nevyšla více než půl patra schodů. Měla silné nánosy ve všech třech hlavních tepnách a byla ji doporučena operace - srdeční bypass. Žena si však vybrala raději přechod na celistvou rostlinnou stravu, zahrnující všemožnou zeleninu, ovoce, celozrnné obiloviny, brambory, luštěniny a ořechy. Přestože tvrdila, že se už předtím snažila jíst zdravě, tak už po jednom měsíci na rostlinné stravě byla téměř bez potíží. A zapomeňte na obcházení bloků, žena dokázala chodit na páse i 50 minut bez tlaku na hrudi nebo lapání po dechu. Její cholesterol poklesl takřka na polovinu - z 5,6 mmol/l na 3,1 mmol/l a LDL cholesterol dostala pod 1,5 mmol/l. Ale poté, o několik měsíců později, ji asi začalo chybět kuře a ryby i nízkotučné mléčné výrobky. Vrátila se ke svým starým návykům. Během několika týdnů bez jakékoliv změny léků se jí opět vrátila bolest na hrudi a nakonec přistoupila k rozříznutí hrudního koše a operaci. Po operaci dále jedla stravu, která se podílela na její nemoci a nemoc proto dále postupovala.
Další případ má šťastnější konec. Začátek byl stejný: 60letý muž se silnou bolestí na hrudi po obejití poloviny bloku. Muž se rozhodl převzít odpovědnost za své zdraví a osud a přešel na stravu z celistvých rostlinných potravin - ze své „zdravé“ stravy s kuřaty bez kůže, rybami a nízkotučnými mléčnými výrobky dusícími jeho srdce. Během pár týdnů došlo ke stejně úžasné proměně. Z člověka neschopného ujít více než 1,6 km až po joggování dlouhé 6,4 km - a zcela bez příznaků a potíží. Léky vysazeny, operace netřeba, šťastný život před sebou.
Případové zprávy jsou samozřejmě jen oslavované jednotlivé případy. Potřebujeme randomizované, kontrolované studie k potvrzení, že srdeční onemocnění lze vyléčit pouhou úpravou životosprávy. Hádejte co? Jednu máme, zveřejněna byla už před 30 lety. Angiograficky potvrdila vyléčení srdečního onemocnění u 82 % pacientů, otevřela jim tepny bez léků a operací. Ty případové zprávy jsou jen k připomenutí, že stovky nebo tisíce Američanů nadále zbytečně každý rok umírají na něco, o čem už desetiletí víme, že lze vyléčit.
Konvenční uplatnění případových zpráv je prezentovat nové výsledky v naději, že to někoho inspiruje k provedení dalších studií. Například případová zpráva, kdy rostlinná strava vyřešila městnavé srdeční selhání. Takže nejen ischemická choroba srdeční, ale oslabení samotného srdečního svalu tak, že nedokázal pumpovat dost krve, vytlačoval jen 35 % krve z hlavní srdeční komory s každým úderem, zatímco normálně srdce vypumpuje alespoň polovinu. A přesně to se podařilo po šesti týdnech od přechodu na celistvou rostlinnou stravu. Pacient to upřednostnil před otevřením hrudníku a operací. První hlášení o zlepšení srdečního selhání následující po osvojení rostlinné stravy, ne však poslední.
Žena, 54 let, obézní, diabetička 2. typu s oteklými kotníky v důsledku selhávání srdce. Z kuřat a ryb přešla na celistvé rostlinné potraviny. Začala jíst zdravě a zhubnula 22 kg, zbavila se své cukrovky - normalizovala krevní cukr, a to na běžné stravě bez užívání léků na cukrovku. Funkce jejího srdce se taktéž vrátila do normálu, z propastné ejekční frakce jen 25 % zpátky na normální. Nejde o randomizovanou, kontrolovanou studii, takže můžeme říci jen to, že její zlepšení souvisela s jejím osvojením si celistvé rostlinné stravy. Vzhledem k četnosti srdečního selhání, které je vedoucí příčinou úmrtí a jehož obvyklým průběhem je postupné zhoršování nemoci a současným důkazům, by rostlinná strava měla být součástí péče při selhávání srdce. A podívejte, už předtím jsme věděli, že dokáže vyléčit ischemickou chorobu srdeční a tak by každý přínos proti srdečnímu selhání byl jen bonus.
Nyní nám chybí jen dobré strategie pro praktiky zdravotní péče, aby podporovali pacienty v rostlinném stravování. Zde jsou skvělé návrhy, nad kterými bychom se měli zamyslet. Lékaři například mohou použít lékařské recepty od Plantrician Project a předepsat 1-2 dobré weby.
Je jistě pravda, že mnoho lidí bude odolávat velkým změnám ve stravě, ale stejně tak je pravda, že miliony inteligentních lidí, motivovaných udržet si své zdraví, nyní činí polovičatá opatření, která jim mohou přinést jen drobné výsledky. Například volba libovějších mas, nízkotučných mléčných výrobků. Většina těchto lidí nemá čas nebo trénink k tomu, aby si sami zjistili, co o tom říká věda. Nezaslouží si snad upřímnou, přímou radu, když jsou jejich životy ohroženy? Ti, kteří si přejí tyto rady ignorovat, nebo je uvést do praxe jen zčásti, mají svobodnou volbu tak učinit. Chcete kouřit cigarety nebo skákat bungie jumping? Vaše tělo, vaše volba. Každý se může rozhodovat sám za sebe o tom, co bude jíst, a jak bude žít. Měli bychom však rozhodnutí činit vědomě, vzdělat se o předvídatelných důsledcích svých činů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Williams KA. Introduction to the "A plant-based diet and cardiovascular disease" special issue. J Geriatr Cardiol. 2017;14(5):316.
- Massera D, Graf L, Barba S, Ostfeld R. Angina rapidly improved with a plant-based diet and returned after resuming a Western diet. J Geriatr Cardiol. 2016;13(4):364-6.
- Massera D, Zaman T, Farren GE, Ostfeld RJ. A Whole-Food Plant-Based Diet Reversed Angina without Medications or Procedures. Case Rep Cardiol. 2015;2015:978906.
- Ornish D, Brown SE, Scherwitz LW, et al. Can lifestyle changes reverse coronary heart disease? The Lifestyle Heart Trial. Lancet. 1990;336(8708):129-33.
- Choi EY, Allen K, Mcdonnough M, Massera D, Ostfeld RJ. A plant-based diet and heart failure: case report and literature review. J Geriatr Cardiol. 2017;14(5):375-378.
- Allen KE, Gumber D, Ostfeld RJ. Heart Failure and a Plant-Based Diet. A Case-Report and Literature Review. Front Nutr. 2019;6:82.
- Karlsen MC, Pollard KJ. Strategies for practitioners to support patients in plant-based eating. J Geriatr Cardiol. 2017;14(5):338-341.
- Plant-Based Nutrition Quick Start Guide and Rx Pad. The Plantrician Project.
- Mccarty MF. Vegan proteins may reduce risk of cancer, obesity, and cardiovascular disease by promoting increased glucagon activity. Med Hypotheses. 1999;53(6):459-85.