Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je paradox obezity mýtem nebo skutečností?
Jak si vysvětlit, že některé studie naznačují delší dožití u jedinců s nadváhou?
Martin Luther King mladší nás varoval, že lidský pokrok není automatický ani nevyhnutelný. A to stejné možná platí pro prodlužování lidského života. V 19. století bylo očekávané dožití nižší než 40 let, číslo se však po dalších 200 let postupně navyšovalo, zhruba o 2 roky za dekádu. Tak tomu bylo až donedávna. Zvyšování dlouhověkosti zesláblo nebo se dokonce obrátilo. Kvůli epidemii obezity nyní možná vychováváme první generaci Američanů, kteří budou žít kratší dobu než jejich rodiče.
Upadající trend v dlouhověkosti nejspíše zrychlí, jelikož současná mladší generace (která začínala tlustší a dříve tlustší než všechny před ní) právě dospívá. Pokud s epidemií obezity nic neuděláme, tak podle současných trendů to vypadá na „rýsující se sociální a ekonomickou katastrofu.“ Pro nadcházející dekády někteří předpovídají, že můžeme přijít o 2-5 let z očekávané délky dožití v USA. Abych to uvedl do perspektivy, zázračný lék na všechny typy rakoviny by přidal k průměrné délce amerického života jen 3,5 let. Jinými slovy, zvrácení epidemie obezity může zachránit více životů než vyléčení rakoviny.
Důkazy, že nadváha zvyšuje riziko zničujících onemocnění jako cukrovka už jsou považovány za nesporné. Překvapivě však kontroverze stále obklopuje vztah mezi tělesnou váhou a celkovou úmrtností. V roce 2013 vědci z CDC vydali metaanalýzu v Journal of the American Medical Association naznačující, že nadváha je ve skutečnosti přínosem. Ano, obezita 2. nebo 3. stupně, tedy průměrná výška 167 cm s váhou 97 kg a vyšší byla spojena s kratší délkou života. Ovšem obezita 1. stupně, 83-97 kg při stejné výšce život nezkracovala. A pouhá nadváha, 70-83 kg, dokonce vykazovala ochranný účinek ve srovnání s lidmi s normální váhou 52-70 kg. Jedinci s nadváhou s BMI 25-30, evidentně žili nejdéle.
Novináři byli u vytržení: „Nadváha vám může prodloužit život.“ „Máte obavy ze svého jídelníčku? Nedělejte si starosti, oplácaní žijí DÉLE.“ „Kila navíc mohou znamenat nižší pravděpodobnost úmrtí.“ Není překvapením, že studie zažehla ohnivou bouři kontroverze v komunitě veřejného zdraví. Studie byla označena za směšnou, chybnou, zavádějící. Rektor fakulty výživy na Harvardu odložil pokerovou tvář a nazval studii „skutečnou hromadou odpadků.“ Měl obavy, že by potravinářský průmysl studii zneužil stejným způsobem, jako ropný průmysl zneužívá kontroverze okolo změny klimatu.
Obhájci veřejného zdraví však nemohou zavrhnout důkazy jen proto, že se jim nehodí. Věda je věda. Jak by však nadváha mohla zvyšovat riziko nemocí ohrožujících na životě a současně nám umožňovat žít déle? Stal se z toho tzv. paradox obezity. Klíč k hádance zřejmě leží mezi dvěma hlavními zdroji zkreslení. Prvním je matoucí faktor - kuřáctví.
Nikotin v tabáku může způsobit hubnutí. Pokud jste štíhlejší, protože kouříte, pak není divu, že budete žít kratší život i se štíhlým pasem. Pochybení kvůli neodstranění vlivu kouření ve studiích, majících údajně ukázat paradox obezity, vede k tomu, že jsou rizika obezity silně podceňována.
Druhým významným zdrojem zkreslení je reverzní kauzalita. Není to spíše tak, že nižší váha nevede k nemocem ohrožujícím na životě, ale že život ohrožující nemoci vedou k hubnutí na nižší váhu? Potíže, jako jsou skryté nádory, chronické onemocnění srdce a ledvin, alkoholismus a deprese, to všechno způsobuje neúmyslný úbytek váhy už měsíce nebo i roky před diagnózou. V této zemi je nadváha normou. Lidí, kteří jsou neobvykle štíhlí, jinými slovy mají ideální váhu, o sebe sice mohou pečovat, ale mohou být silnými kuřáky, seniory a mít chatrné zdraví, nebo být vážně nemocní a kvůli tomu hubnout.
Abychom paradox obezity podrobili konečnému testu, vzniklo uskupení Global BMI Mortality Collaboration hodnotící data od více než 10 miliónů lidí ze stovek studií provedených v desítkách různých zemí. Jde o vůbec největší vyhodnocení vztahu mezi BMI a úmrtností v historii. Aby eliminovali možnost zkreslení, vyloučili kuřáky a lidi s potvrzeným chronickým onemocněním. Pak vyřadili i prvních pět let sledování z analýzy, aby se pokusili vyloučit i ty, jejichž neodhalené nemoci vedly k úbytkům na váze před blížící se smrtí. Výsledky byl jednoznačné: nadváha a všechny stupně obezity byly spojeny se značně zvýšeným rizikem předčasného úmrtí. Takže odstranění zmíněných zkreslení vedlo k odstranění celého paradoxu obezity. Jinými slovy, paradox obezity je evidentně jen a pouze mýtus.
A skutečně, když otestujete vliv záměrného hubnutí, tak to lidem život prodlužuje. Máme i studie s bariatrickými operacemi, třeba studii SOS, které ukazují, že hubnutí snižuje dlouhodobou úmrtnost. Randomizování lidí k hubnutí pomocí úpravy životosprávy ukazuje stejné výsledky. Zeštíhlení o 5,5 kg pomocí zdravé stravy a cvičení je spojeno s poklesem celkové úmrtnosti o 15 %. Sám pohyb může prodloužit život dokonce i bez hubnutí, ovšem podobný přínos pro dlouhověkost se ukazuje i při hubnutí jen pomocí úprav v jídelníčku.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Ludwig DS. Lifespan weighed down by diet. JAMA. 2016;315(21):2269-70.
- Mathers JC. Obesity and mortality: is childhood obesity shortening life expectancy? Maturitas. 2015;81(1):1-2.
- Olshansky SJ, Passaro DJ, Hershow RC, et al. A potential decline in life expectancy in the United States in the 21st century. N Engl J Med. 2005;352(11):1138-45.
- Mann CC. Public health. Provocative study says obesity may reduce U.S. life expectancy. Science. 2005;307(5716):1716-7.
- Tobias DK, Hu FB. Does being overweight really reduce mortality? Obesity (Silver Spring). 2013;21(9):1746-9.
- Flegal KM, Kit BK, Orpana H, Graubard BI. Association of all-cause mortality with overweight and obesity using standard body mass index categories: a systematic review and meta-analysis. JAMA. 2013;309(1):71-82.
- Overweight people 'live longer' study claims. NHS. January 2, 2013.
- Macrae F. Dreading your diet? Don't worry... plump people live LONGER than their skinnier counterparts (but only if they're a few pounds overweight). DailyMail. January 1, 2013.
- Beck M. A few extra pounds won’t kill you-really. Wall Street Journal. January 1, 2013.
- Hughes V. The big fat truth. Nature. May 22, 2013.
- Flegal KM, Ioannidis JPA. The Obesity Paradox: A Misleading Term That Should Be Abandoned. Obesity (Silver Spring). 2018;26(4):629-30.
- Stokes A, Preston SH. Smoking and reverse causation create an obesity paradox in cardiovascular disease. Obesity (Silver Spring). 2015;23(12):2485-90.
- Hennekens CH, Andreotti F. Leading avoidable cause of premature deaths worldwide: case for obesity. Am J Med. 2013;126(2):97-8.
- Willett WC, Dietz WH, Colditz GA. Guidelines for healthy weight. N Engl J Med. 1999;341(6):427-34.
- Hales CM, Carroll MD, Fryar CD, Ogden CL. Prevalence of Obesity Among Adults and Youth: United States, 2015-2016. NCHS Data Brief No. 288. October 2017.
- Willett WC, Hu FB, Thun M. Overweight, obesity, and all-cause mortality. JAMA. 2013;309(16):1681.
- Berrigan D, Troiano RP, Graubard BI. BMI and mortality: the limits of epidemiological evidence. Lancet. 2016;388(10046):734-6.
- Global BMI Mortality Collaboration, Di Angelantonio E, Bhupathiraju SN, et al. Body-mass index and all-cause mortality: individual-participant-data meta-analysis of 239 prospective studies in four continents. Lancet. 2016;388(10046):776-86.
- Obesity paradox? Just a myth. Harv Heart Lett. 2014;24(8):8.
- Pontiroli AE, Morabito A. Long-term prevention of mortality in morbid obesity through bariatric surgery. A systematic review and meta-analysis of trials performed with gastric banding and gastric bypass. Ann Surg. 2011;253(3):484-7.
- Kritchevsky SB, Beavers KM, Miller ME, et al. Intentional weight loss and all-cause mortality: a meta-analysis of randomized clinical trials. PLoS ONE. 2015;10(3):e0121993.
- Barry VW, Caputo JL, Kang M. The joint association of fitness and fatness on cardiovascular disease mortality: a meta-analysis. Prog Cardiovasc Dis. 2018;61(2):136-41.
- Shea MK, Houston DK, Nicklas BJ, et al. The effect of randomization to weight loss on total mortality in older overweight and obese adults: the ADAPT Study. J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2010;65(5):519-25.