Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Posílení protirakovinné obranyschopnosti lesní terapií
Návštěva lesa může navýšit počty i aktivitu buněk přirozených zabijáků, které slouží tělu k boji s rakovinnými buňkami.
Již jsem vám ukázal, že pobyt v přírodě může přinášet subjektivní psychologické přínosy. Měli jsme však nedostatek dat o změnách objektivních, měřitelných parametrů. Byl jsem proto nadšený, když jsem našel tento dokument o účincích na hladiny stresového hormonu kortizolu ve slinách účastníků „lesní terapie,“ což je jednoduše návštěva lesa a obklopení se stromy.
Hladina kortizolu ve slinách je považována za ukazatel úrovně stresu. Po procházce v lese, ve srovnání s procházkou ve městě, nebo pouhém pobytu v lese vs. ve městě, byly hladiny kortizolu ve slinách značně nižší. Počkat, to stejné bylo naměřeno i před návštěvou lesa. Cože? Návštěva lesa byla spojena s výrazně nižším kortizolem ve slinách před i po, ve srovnání s městskou krajinou. Takže to vypadá, že už pomyšlení na plánovanou návštěvu lesa pomáhá od stresu. Při srovnávání účinků návštěvy lesa a města může placebo efekt z očekávání hrát důležitější roli v ovlivňování hladin stresu než samotný zážitek z pobytu v lese. Už jsem chtěl objektivní přínosy zavrhnout, že jde jen o mlhavý psychologický účinek, ale pak jsem si přečetl toto. Studie o účincích lesní terapie na funkci imunity ukázaly, že návštěva lesa dokáže vyvolat znatelný nárůst počtu a aktivity buněk přirozených zabijáků, které jsou jedním ze způsobů, jakými se naše tělo brání před rakovinou. Tím si získali mou pozornost.
Vše to začalo touto studií. Dvanáct mužů se odebralo na prodloužený víkend s vycházkami do lesa a téměř všichni (11 z 12) vykazovali vyšší aktivitu buněk přirozených zabijáků právě po výletě. A ne jen o trochu, šlo o 50% zvýšení oproti stavu před. Jenže samotný pohyb může ovlivnit funkci imunity. Účastníci však nechodili více než obvykle. Pouze své denní kilometry prochodili v lese. Jenže zároveň vyjeli někam na výlet, což přidalo do hry další proměnné. A co tak randomizovat lidi k výpravě do města nebo do lesa. Pokud by měl les nějaký zvláštní účinek, jak dlouho by přetrval? Musíme se v lese procházet denně? Než to všechno zjistíme, co se takhle nejprve podívat, jestli les působí i na ženy.
Stejný princip; stejné výsledky: značné posílení aktivity buněk přirozených zabijáků díky procházce v lese. Tentokrát účastnice přišly znovu po týdnu a hodnoty byly přeměřeny. A stále vysoké. Klesly až za měsíc. Jednou za týden by mělo stačit. Výlet však byl několikadenní. Kdo má čas na to trávit v lese pokaždé celý víkend? Co takhle malý denní výlet? Už z nadpisu je to všem jasné. Tadáá! Stejný účinek! Stejný velký posun naměřený den po výletě, posun oproti stavu před. A účinek přetrval stejně dlouho. Aktivita buněk přirozených zabijáků stále posílená i po týdnu. Naznačuje to, že když lidé navštíví lesopark na předměstí, byť jen jednou týdně na pár hodin, může se jim podařit udržet si zvýšenou imunitu proti rakovině.
Jenže já stále nejsem přesvědčen. Jak můžeme přínos spojovat s lesem samotným, když máme jen naměřené hodnoty před a po? Abychom zjistili, jestli s tím má co do činění příroda, potřebujeme kontrolní skupinu, která se vydá na stejný typ výletu, ale na jiné místo. A takovou studii také máme. Ukázalo se, že návštěva lesa, nikoliv však města, zvyšuje aktivitu lidských buněk přirozených zabijáků. Zde jsou hodnoty z lesního výletu, tak jako předtím. Při procházce po městě se nic nestalo. Na konci výletu do lesa 80 % subjektů dosáhlo posílení aktivity buněk, ale u návštěvníků města jen 1 z 10.
Oba výlety byly shodné z hlediska fyzické aktivity, příjmu alkoholu a spánku - což jsou další věci, které ovlivňují imunitu. Takže tady to máme. Potvrzení o posílení imunity, ale pouze po výletě do lesa. „Značí to, že lesní terapie skutečně posiluje aktivitu buněk přirozených zabijáků.“ A co více, vědci zjistili, že zvýšená aktivita přetrvala až 30 dní po výletě. Podívejte se na to. Stále zvýšená po týdnu, a lehce dokonce i po měsíci. „Naznačuje nám to, že když si lidé vždy jednou za měsíc vyjdou do lesa, mohou si udržovat zvýšenou aktivitu buněk přirozených zabijáků.“
Teď, když už víme, že je účinek skutečný, nám zbývá odpovědět na to, co za ním stojí. Co přesně je na lese schopno zvýšit aktivitu imunity? A lze to dostat do tablet, jak by se jistě zeptaly farmaceutické firmy? To zjistíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Mygind L, Kjeldsted E, Hartmeyer RD, Mygind E, Bølling M, Bentsen P. Immersive Nature-Experiences as Health Promotion Interventions for Healthy, Vulnerable, and Sick Populations? A Systematic Review and Appraisal of Controlled Studies. Front Psychol. 2019;10:943.
- Antonelli M, Barbieri G, Donelli D. Effects of forest bathing (shinrin-yoku) on levels of cortisol as a stress biomarker: a systematic review and meta-analysis. Int J Biometeorol. 2019;63(8):1117-34.
- Li Q, Morimoto K, Nakadai A, et al. Forest bathing enhances human natural killer activity and expression of anti-cancer proteins. Int J Immunopathol Pharmacol. 2007;20(2 Suppl 2):3-8.
- Li Q. Effect of forest bathing trips on human immune function. Environ Health Prev Med. 2010;15(1):9-17.
- Li Q, Morimoto K, Kobayashi M, et al. A forest bathing trip increases human natural killer activity and expression of anti-cancer proteins in female subjects. J Biol Regul Homeost Agents. 2008;22(1):45-55.
- Li Q, Kobayashi M, Inagaki H, et al. A day trip to a forest park increases human natural killer activity and the expression of anti-cancer proteins in male subjects. J Biol Regul Homeost Agents. 2010;24(2):157-65.
- Li Q, Morimoto K, Kobayashi M, et al. Visiting a forest, but not a city, increases human natural killer activity and expression of anti-cancer proteins. Int J Immunopathol Pharmacol. 2008;21(1):117-27.