Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Dopady masa z laboratoře na lidské zdraví: chemická bezpečnost
Více než 95 % expozice člověka průmyslovým škodlivinám, jako jsou dioxiny a PCB, pochází z ryb, jiného masa a mléčných výrobků. U laboratorně pěstovaného masa je tato expozice eliminována.
Přímým pěstováním svaloviny bez přidružených orgánů, jako jsou střeva, by se mohl výrazně snížit výskyt nemocí přenášených potravinami, stejně jako expozice antibiotikům, pesticidům, arsenu, dioxinům a hormonům, které jsou spojeny s konvenčně pěstovaným masem. V současné době je FDA schváleno sedm hormonálních léků, které zvyšují produkci mléka a masa. V Evropské unii existuje úplný zákaz jejich používání. Ale i bez injekčně podávaných hormonů živočišné produkty přirozeně obsahují hormony, protože pocházejí ze zvířat. Například vejce přispívají k příjmu estrogenů z potravy více než hovězí maso, ať už je zvíře ošetřeno dalšími hormony, nebo ne. Vejce koneckonců pocházejí přímo z vaječníků slepic - samozřejmě, že v nich hormony plavou. Pokud však pěstujete pouze svalovinu nebo přímo bílkoviny vaječného bílku, nemusíte do krmiva zahrnovat reprodukční orgány ani nadledvinky, ani žádné související hormony.
Dalším problémem je chemická bezpečnost masa vyráběného v současných produkčních systémech. V potravinovém řetězci se hromadí chemické toxické látky a průmyslové škodliviny, jako jsou pesticidy, PCB, těžké kovy a zpomalovače hoření. U pěstovaného masa však žádný potravinový řetězec neexistuje. Můžete si vypěstovat tolik tuňáka, kolik chcete, s nulovým obsahem rtuti.
Když Světová zdravotnická organizace určila, že zpracované maso je známý lidský karcinogen a nezpracované maso pravděpodobný lidský karcinogen, nemluvila ani o karcinogenních látkách znečišťujících životní prostředí. Když vědci testovali maloobchodní maso na přítomnost 33 chemických látek s vypočteným karcinogenním potenciálem, jako jsou polycyklické aromatické uhlovodíky, organochlorové pesticidy jako DDT a PCB podobné dioxinům, došli k závěru, že pro snížení rizika rakoviny se doporučuje omezit příjem hovězího, vepřového nebo kuřecího masa na maximálně pět porcí měsíčně.
Proč pěstovat maso od základu, když si můžete koupit bio? Protože konzumace bio masa překvapivě nesnižuje karcinogenní potenciál spojený s příjmem těchto průmyslových škodlivin. V posledních letech byla provedena řada překvapivých studií, které porovnávaly přítomnost environmentálních kontaminantů v bio a konvenčním mase, přičemž bio bylo někdy kontaminováno více, a to nejen hovězí maso. Vyšší hodnoty byly zjištěny i ve vepřovém a drůbežím mase.
Pokud se podíváme na mikropolutanty a rezidua chemických látek v bio a konvenčním mase, několik environmentálních kontaminantů - dioxiny, PCB, olovo, arsen - bylo naměřeno v signifikantně vyšších hladinách v bio vzorcích. Zelená barva je ekologická, modrá konvenční, ačkoli vaření pomáhá odčerpat část tuku, v němž se PCB koncentrují.
Zdá se však, že mořské plody jsou výjimkou, například vaření v páře obecně zvyšuje hladinu kontaminantů, zvyšuje expozici kontaminantům a koncentruje hladinu rtuti až o 47 procent. Lepší je, když se toxické látky vůbec nehromadí.
Ano, více než 95 procent expozice člověka průmyslovým škodlivinám, jako jsou dioxiny a PCB, pochází z potravin, jako je maso, tučné ryby a mléčné výrobky. Ale neobjevují se tam jen tak zázračně. Jediný způsob, jakým kuřecí, rybí a jiné maso vede k expozici člověka, je ten, že se celoživotně hromadí v našem znečištěném světě ze spaloven, elektráren a kalů z kanalizace a tak dále a tak dále. Na rozdíl od konvenční produkce masa by sklizeň bez porážky neznamenala jen žádná nakažená zvířata, ale také žádná kontaminovaná zvířata. Z hlediska znečištění by to bylo jako návrat strojem času před průmyslovou revoluci.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Bhat ZF, Fayaz H. Prospectus of cultured meat—advancing meat alternatives. J Food Sci Technol. 2011;48(2):125-40.
- Nachman KE, Smith TJ. Hormone Use in Food Animal Production: Assessing Potential Dietary Exposures and Breast Cancer Risk. Curr Environ Health Rep. 2015;2(1):1-14.
- Stephany RW. Hormones in meat: different approaches in the EU and in the USA. APMIS Suppl. 2001;(103):S357-64.
- Bhat ZF, Morton JD, Mason SL, Bekhit AEDA, Bhat HF. Technological, Regulatory, and Ethical Aspects of In Vitro Meat: A Future Slaughter‐Free Harvest. Compr Rev. 2019;18(4):1192-1208.
- Domingo JL, Nadal M. Carcinogenicity of consumption of red and processed meat: What about environmental contaminants?. Environ Res. 2016;145:109-15.
- Hernández ÁR, Boada LD, Almeida-González M, et al. An estimation of the carcinogenic risk associated with the intake of multiple relevant carcinogens found in meat and charcuterie products. Sci Total Environ. 2015;514:33-41.
- Hernández ÁR, Boada LD, Mendoza Z, et al. Consumption of organic meat does not diminish the carcinogenic potential associated with the intake of persistent organic pollutants (POPs). Environ Sci Pollut Res Int. 2017;24(5):4261-73.
- González N, Marquès M, Nadal M, Domingo JL. Occurrence of environmental pollutants in foodstuffs: A review of organic vs. conventional food. Food Chem Toxicol. 2019;125:370-5.
- Dervilly-Pinel G, Guérin T, Minvielle B, et al. Micropollutants and chemical residues in organic and conventional meat. Food Chem. 2017;232:218-228.
- Tressou J, Ben Abdallah N, Planche C, et al. Exposure assessment for dioxin-like PCBs intake from organic and conventional meat integrating cooking and digestion effects. Food Chem Toxicol. 2017;110:251-61.
- Barbosa V, Maulvault AL, Alves RN, et al. Effects of steaming on contaminants of emerging concern levels in seafood. Food Chem Toxicol. 2018;118:490-504.
- Berghuis SA, Roze E. Prenatal exposure to PCBs and neurological and sexual/pubertal development from birth to adolescence. Curr Probl Pediatr Adolesc Health Care. 2019;49(6):133-59.