Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Konopím proti zánětlivému onemocněních střev
I když kouření konopí může krátkodobě pomoci při příznacích dráždivého tračníku, dlouhodobou prognózu zhoršuje.
„Lékařská marihuana: všelék nebo metla lidstva?“ Po 5 000 let je konopí používáno po celém světě pro lékařské účely. Bylo dokonce předepisováno americkými lékaři. Což je skutečnost často využívaná zastánci lékařské marihuany k ospravedlnění jejího využívání v moderní medicíně. Jenže lékařství bylo tehdy plné patentovaných nesmyslných zázračných přípravků, pouštění žilou a dalších sporných nebo přímo škodlivých metod léčby.
Skeptici kritizují hnutí za lékařské využití marihuany, jde prý jen o „lékařskou záminku pro podporu marihuany,“ naznačují, že děti s epilepsií a terminálně nemocní lidé jsou jen využíváni jako rekvizita, Trojský kůň, pro legalizaci rekreačního užití marihuany nebo k prodání bizarních tvrzení o „zázračném léku na rakovinu.“ To pak frustruje výzkumníky z oboru, kteří jen chtějí účinky vědecky zkoumat.
Co například léčebné využití konopí proti chronickým střevním zánětům mezi které patří Crohnova choroba a ulcerózní kolitida? Konvenční léčba funguje hlavně na principu potlačování imunitního systému, aby došlo k utlumení zánětu. Vzhledem k omezeným možnostem léčby a známým vedlejším účinkům těchto léků se často lidé trpící těmito nemocemi uchýlí k chirurgickému odstranění zanícených částí střev. Lze lehce pochopit, proč je tak velký zájem o alternativní léčbu.
Asi jeden z šesti pacientů s chronickým střevním zánětem užívá marihuanu a tvrdí, že mu pomáhá s příznaky. Výzkumníci se to rozhodli podrobit testu. Třináct pacientů se zánětlivým onemocněním střev dostalo 150 gramů marihuany ke kouření ve volném čase v průběhu tříměsíčního období. A cítili se výrazně lépe. Neměli však kontrolní skupinu, nemůžeme proto vědět, jestli by se jim udělalo lépe tak či tak, nebo jakou roli sehrál placebo efekt. Podobá se to některým ze studií využití konopí proti dětské epilepsii. Míra odezvy přes 30 %, frekvence záchvatů zmenšena na polovinu u třetiny dětí. Zní to skvěle, dokud si neuvědomíte, že občas stejného úžasného výsledku dosáhnete, i když dětem nebudete podávat nic, dáte jim cukrovou placebo pilulku. Proto je nezbytné provádět randomizované dvojitě zaslepené a placebem kontrolované studie. Jenže o konopí a chronických střevních zánětech jsme až do roku 2013 žádné neměli.
Dvacet jedna pacientů s Crohnovou chorobou, kterým nic nepomáhalo. Byli randomizováni ke kouření 2 jointů pravé marihuany denně nebo podobnému placebo jointu. A 90 % účastníků z marihuanové skupiny pocítilo zlepšení, zatímco v placebo skupině to bylo jen 40 %. Zde je graf se skóre symptomů pacientů. Žádná velká změna v placebo skupině během 2měsíční studie. Marihuanová skupina však utlumila své potíže na polovinu.
Jsou si vědomi, že dlouhodobé užívání konopí není bez rizik, ale ta mohou být zanedbatelná ve srovnání s možnými nežádoucími a dokonce i život ohrožujícími vedlejšími účinky některých z těch silnějších běžných léků. Studie tak byla brána jako předzvěst „velké naděje“ při poruchách trávicí soustavy.
Studie byla financována lékařskou organizací na podporu marihuany, dokonce hlavním dodavatelem v zemi. Možná tedy přenesli svá očekávání o tom, jak moc jim marihuana pomůže cítit se lépe i na subjekty (jinými slovy, živná půda pro placebo efekt). To však měli podchycené, ne? Lidé dostávající skutečnou marihuanu si vedli výrazně lépe než lidé na placebo jointech. Počkejte chvíli. Vždyť celou pointou placeba je, aby bylo zcela neodlišitelné od skutečného preparátu, aby subjekty nevěděly, ve které skupině ve skutečnosti jsou. Jenže jak toho chcete dosáhnout u psychoaktivní drogy? To nelze, v čemž je ten problém. Pokusili se jim to ztížit tím, že vybrali jen pacienty, kteří ještě nikdy nezkoušeli marihuanu. Doufali, že pak účinky nerozpoznají. Jenže většina z nich to samozřejmě poznala. Takže ve výsledku máme jen další nezaslepenou studii. Zeptali se jich na řadu subjektivních otázek typu „Jak se cítíte?“ a ti, kteří převážně věděli, že dostávají pravou drogu, řekli, že se cítí lépe.
Nebyla zaznamenána žádná změna v objektivních laboratorních hodnotách jako je CRP, ukazatel zánětu. Takže marihuana možná jen zamaskovala příznaky, aniž by nějak ovlivnila zánět ve střevě. Dalším indikátorem, že konopí možná nemá vliv na průběh samotné nemoci je to, jak rychle se jim potíže vrátily. Dva týdny po skončení studie se konopná skupina vrátila přesně do stavu, v jakém začínala. Takže to máme nulové rozdíly v objektivních ukazatelích zánětu a vzhledem k rychlému návratu potíží se zdá pravděpodobnější, že konopí jen ovlivnilo příznaky Crohnovy choroby, než že by nějak skutečně ovlivnilo onemocnění jako takové. Dobře, ale ty potíže byly hrozivé. Zmírnění bolesti je zmírnění bolesti. Z pohledu pacientů není výrazné symptomatické zlepšení a schopnost vrátit se k normálnímu životu triviální bez ohledu na to, jestli zánět přetrvává nebo ne. Pokud ovšem konopí nemůže nějak v dlouhodobém horizontu nemoc zhoršovat.
Tato průzkumová studie vydaná následujícího roku zjistila, že konopí poskytlo tu stejnou okamžitou symptomatickou úlevu, ale bylo spojeno s horší prognózou průběhu nemoci do budoucna. Pacienti s chronickým zánětem střev hlásili, že jim konopí zmírnilo bolesti, křeče a průjem, ale při užívání delším než 6 měsíců u těch s Crohnovou chorobou zjevně bylo silným prediktorem pro nutnost podstoupit operaci. Měli 5x vyšší pravděpodobnost, že časem skončí pod skalpelem.
Má to dvě možná vysvětlení. Je docela možné, že právě vážnost nemoci je vedla k užívání konopí, ne naopak. Alternativním vysvětlením je, že konopí může zhoršit prognózu a vést k více operacím a hospitalizacím.
Proto opravdu potřebujeme prospektivní klinické studie, ve kterých se budou lidé po nějaký čas sledovat a uvidí se, co z toho bylo první. Do té doby bychom asi měli považovat užívání konopí při chronických střevních zánětech za možná škodlivé. Nejen z předběžné opatrnosti. Máme totiž další studii na pacientech s hepatitidou C, ve které se zjistilo, že denní užívání konopí bylo spojeno s téměř 7násobnou pravděpodobností zhoršení jaterní fibrózy, zjizvení jater. Takže pokud konopí skutečně zhoršuje fibrózu, dalo by se tím teoreticky vysvětlit, proč uživatelé konopí s chronickými záněty střev častěji končili na operačních sálech.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Kashyap S, Kashyap K. Medical marijuana: A panacea or scourge. Lung India. 2014;31(2):145-8.
- Bostwick JM. Blurred boundaries: the therapeutics and politics of medical marijuana. Mayo Clin Proc. 2012;87(2):172-86.
- Voth EA. A peek into Pandora's box: The medical excuse marijuana controversy. J Addict Dis. 2003;22(4):27-46.
- Hall W. U.S. policy responses to calls for the medical use of cannabis. Yale J Biol Med. 2015;88(3):257-64.
- Eisenstein M. Medical marijuana: Showdown at the cannabis corral. Nature. 2015;525(7570):S15-7.
- Ahmed W, Katz S. Therapeutic use of cannabis in inflammatory bowel disease. Gastroenterol Hepatol (N Y). 2016;12(11):668-79.
- Ravikoff Allegretti J, Courtwright A, Lucci M, Korzenik JR, Levine J. Marijuana use patterns among patients with inflammatory bowel disease. Inflamm Bowel Dis. 2013;19(13):2809-14.
- Lahat A, Lang A, Ben-Horin S. Impact of cannabis treatment on the quality of life, weight and clinical disease activity in inflammatory bowel disease patients: A pilot prospective study. Digestion. 2012;85(1):1-8.
- Press CA, Knupp KG, Chapman KE. Parental reporting of response to oral cannabis extracts for treatment of refractory epilepsy. Epilepsy Behav. 2015;45:49-52.
- Ng YT, Conry JA, Drummond R, Stolle J, Weinberg MA; OV-1012 Study Investigators. Randomized, phase III study results of clobazam in Lennox-Gastaut syndrome. Neurology. 2011;77(15):1473-81.
- Naftali T, Bar-Lev Schleider L, Dotan I, Lansky EP, Sklerovsky Benjaminov F, Konikoff FM. Cannabis induces a clinical response in patients with Crohn's disease: A prospective placebo-controlled study. Clin Gastroenterol Hepatol. 2013;11(10):1276-80.e1.
- Isfort RW, Gerich ME. High hope for medical marijuana in digestive disorders. Am J Gastroenterol. 2016;111(2):159-60.
- Vu MP, Melmed GY, Targan SR. Weeding out the facts: The reality about cannabis and Crohn's disease. Clin Gastroenterol Hepatol. 2013;12(5):898-9.
- Herfarth HH, Long MD, Isaacs KL. If your physician cannot help, try cannabis: How trial design may lead to hazardous conclusions. Clin Gastroenterol Hepatol. 2014;12(5):897-8.
- Naftali T, Konikoff FM. Letter to the editor: Reply. Clin Gastroenterol Hepatol. 2014;12(5):899-900.
- Storr M, Devlin S, Kaplan GG, Panaccione R, Andrews CN. Cannabis use provides symptom relief in patients with inflammatory bowel disease but is associated with worse disease prognosis in patients with Crohn's disease. Inflamm Bowel Dis. 2014;20(3):472-80.
- Ishida JH, Peters MG, Jin C, et al. Influence of cannabis use on severity of hepatitis C disease. Clin Gastroenterol Hepatol. 2008;6(1):69-75.