Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Přežití rakoviny prsu a příjem lignanů
Jedna polévková lžíce lněných semínek může zdvojnásobit denní produkci lignanů – fytoživin, které zjevně hrají roli v prevenci a přežití rakoviny prsu.
Rakovina prsu zpočátku roste tak pomalu, že může uplynout několik let nebo dokonce desetiletí, než jsou nádory odhaleny a diagnostikovány. Dává proto smysl, že stejné výživové faktory, které pomohly samotnému vzniku a růstu nádoru, budou podporovat jeho další rozvoj před diagnózou i po ní. Ne vždy je to pravda. Například alkohol je silně spojen s rizikem rakoviny prsu, ale jakmile už se ve vašem těle nádor plně rozvine, nemusí hrát příliš velkou roli, jestli s pitím alkoholu přestanete nebo ne.
Nicméně obecně platí, že stejná strava, která pomáhá předcházet rakovině prsu, evidentně dokáže také prodloužit přežití. To je nejspíš případ této nedávné studie z New Yorku. Na začátku studie bylo asi tisíc žen s rakovinou prsu. Na konci jich bylo méně než tisíc. Musí být velmi skličující provádět tyto studie přežití; nikdy nevíte, kdo z účastníků přežije až do konce.
Několik výzkumů naznačilo, že rostlinná strava bohatá na ovoce, zeleninu a obiloviny, stejně jako živiny nalezené v těchto potravinách, může mít příznivý vliv na přežití po prodělané rakovině prsu. Důkazy směřovaly k lignanům, fytoživinám obsaženým napříč celou rostlinnou říší. Víme, že mohou zabránit vzniku rakoviny prsu. Nyní také víme, že příjem lignanů ze stravy je spojen s delším přežitím u žen po menopauze postižených rakovinou prsu. Lignany dokonce riziko úmrtí snížily na polovinu!
Kde je tedy najdeme? Trochu jich je v červeném víně, celozrnných obilovinách, zelenině – například kapustě, mnohem více jich je v sezamových semínkách; zdaleka nejvíce pak ve lněných semínkách. Musím upravit měřítko. Prohlédněte si to. Nic se ani nepřibližuje lnu. Studie Long Island Breast Cancer Study o rakovině prsu odhadla množství lignanů u žen žijících na Long Islandu; průměrné hodnoty v každodenním jídelníčku. Ze všeho, co ženy snědly, získávaly celkem asi 6 miligramů denně. Stejné množství lignanů najdeme v pouhé čajové lžičce lněných semínek. Když do své stravy přidáte jen jednu čajovou lžičku lněných semínek, můžete zdvojnásobit váš celkový denní příjem.
Asi bych se jim vyhnul jen v posledních dvou trimestrech těhotenství, jelikož předběžné poznatky naznačují, že konzumace lněného semene může zvýšit riziko předčasného porodu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Milder IE, Arts IC, van de Putte B, Venema DP, Hollman PC. Lignan contents of Dutch plant foods: a database including lariciresinol, pinoresinol, secoisolariciresinol and matairesinol. Br J Nutr. 2005 Mar;93(3):393-402.
- Smeds AI, Eklund PC, Sjöholm RE, Willför SM, Nishibe S, Deyama T, Holmbom BR. Quantification of a broad spectrum of lignans in cereals, oilseeds, and nuts. J Agric Food Chem. 2007 Feb 21;55(4):1337-46.
- McCann SE, Thompson LU, Nie J, Dorn J, Trevisan M, Shields PG, Ambrosone CB, Edge SB, Li HF, Kasprzak C, Freudenheim JL. Dietary lignan intakes in relation to survival among women with breast cancer: the Western New York Exposures and Breast Cancer (WEB) Study. Breast Cancer Res Treat. 2010 Jul;122(1):229-35.
- Buck K, Zaineddin AK, Vrieling A, Linseisen J, Chang-Claude J. Meta-analyses of lignans and enterolignans in relation to breast cancer risk. Am J Clin Nutr. 2010 Jul;92(1):141-53.
- Fink BN, Steck SE, Wolff MS, Kabat GC, Gammon MD. Construction of a flavonoid database for assessing intake in a population-based sample of women on Long Island, New York. Nutr Cancer. 2006;56(1):57-66.
- Narod SA. Alcohol and risk of breast cancer. JAMA. 2011 Nov 2;306(17):1920-1.
- Harris HR, Bergkvist L, Wolk A. Alcohol intake and mortality among women with invasive breast cancer. Br J Cancer. 2012 Jan 3. doi: 10.1038/bjc.2011.561.
- Allred DC. Ductal carcinoma in situ: terminology, classification, and natural history. J Natl Cancer Inst Monogr. 2010;2010(41):134-8.
Images thanks to Aka, stu_spivack, Rasbak, Jitujetster, and Sanjay Acharya via Wikimedia Commons.