Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Účinnost a vedlejší účinky prášku z moringy
Proč nedoporučuji moringu?
„Je zřejmé, že navzdory široce rozšířené ‚víře‘ ve zdravotní přínosy moringy je zájem mezinárodní biomedicínské komunity o léčebný potenciál této rostliny spíše vlažný.“ „Jsou velmi zdráhaví prozkoumávat její výživový a léčebný potenciál... Jiné ‚superpotraviny‘ jako česnek a zelený čaj se těší většímu odbornému přijetí“; ty však mají také více vědecké podpory. Máme tisíce studií česneku na lidech a více než deset tisíc se zeleným čajem. S moringou jen několik stovek.
Nejslibnější se zdají být účinky moringy na regulaci krevního cukru. Když lidé sní pět sušenek, krevní cukry jim vystřelí zhruba takto. Když přidáte do sušenkového těsta asi 2 čajové lžičky moringy, tak i se stejným množstvím cukru a sacharidů je nárůst krevního cukru znatelně utlumený.
Vypití jednoho nebo dvou šálků čaje z moringových listů před podáním cukru „potlačilo zvýšení krevního cukru ve všech případech při porovnání s těmi, kteří dostali jen čistou vodu“. Zde je nárůst po cukru bez moringy a zde je reakce na stejné množství cukru 30 minut po vypití moringového čaje. Není divu, že je moringa používána v tradiční medicíně pro léčbu cukrovky. Jestli však pacientům skutečně pomůže, to můžeme zjistit jedině testem.
Diabetikům denně podávali 3/4 lžičky moringového prášku po dobu 12 týdnů. Došlo ke znatelnému zlepšení v ukazatelích zánětu i k dlouhodobé regulaci cukru v krvi. Studii však nazývají kvaziexperimentem, protože neměla žádnou kontrolní skupinu. Výzkumníci jen změřili krevní cukr před a po. My však víme, že pouhá přítomnost ve výživové studii může některé lidi přimět vědomě nebo nevědomě začít jíst zdravěji, nevíme proto, jaký vliv měla moringa samotná. Dokonce ani v moringových studiích s kontrolní skupinou není jasné, jestli byly subjekty rozděleny náhodně. A v této studii výzkumníci nespecifikovali ani to, kolik moringy lidé dostávali. Kolik asi může mít jedna tableta? Žádné znatelné zlepšení v této studii. Možná jim jen nedali dost? V této studii podávali polévkovou lžíci denně a naměřili nejen výrazné snížení krevních cukrů nalačno, ale také výrazné snížení LDL cholesterolu. Dvě čajové lžičky denně zjevně nepomohly, je tedy zapotřebí celá polévková lžíce? Zřejmě ne, jelikož jedna randomizovaná a placebem kontrolovaná studie nakonec ukázala, že užívání polévkové lžíce moringy denně nijak nepomáhá regulovat krevní cukr u diabetiků s cukrovkou 2. typu.
Takže tedy máme jen pár studií ukazujících nějaký potenciál, ale většina přínos moringy neprokázala. Proč prostě nevyzkoušet užívání moringy na sobě? To je legitimní přístup v případě odporujících si dat a jde-li o bezpečné, jednoduché řešení bez nežádoucích účinků. Je však moringa bezpečná? Během těhotenství patrně ne, jelikož 80 % ženského obyvatelstva v určitých částech světa moringu používá k ukončení nechtěných těhotenství. Její účinnost pro tento účel byla potvrzena, přinejmenším u potkanů. Ovšem kojícím ženám moringa může zvýšit tvorbu mléka až o půl šálku, jak vyplývá z „šesti randomizovaných placebem kontrolovaných zaslepených klinických studií“.
Samotný fakt, že moringa je „po dlouhou dobu užívána v lidovém léčitelství“ nijak neprokazuje bezpečnost konzumace této rostliny. Spousta silně toxických látek, například rtuť a olovo, byla používána v tradičním léčitelství různě po světě. Alespoň lze říci, že „vědecká komunita neobdržela žádná hlášení o silných škodlivých účincích moringy“, nebo přesněji, „žádné nežádoucí účinky nebyly dosud hlášeny z žádné z dosud provedených studií na lidech“. Jinými slovy, nebyly hlášeny žádné škodlivé účinky... až do této chvíle.
„Stevensův-Johnsonův syndrom propukl po konzumaci listů moringy“: Stevensův-Johnsonův syndrom je pravděpodobně nejobávanějším vedlejším účinkem léčiv, vzácný, ale potenciálně smrtící stav projevující se typicky „odlupováním epidermis“. Jinými slovy, může vám začít odpadávat kůže. Čtrnáct hodin po konzumaci moringy muži vyskákala vyrážka. To stejné se mu stalo o tři měsíce dříve, tedy po poslední konzumaci moringy. „Objevily se rozsáhlé léze, vytvořily se puchýře na obličeji, ústech, hrudi, břichu a genitáliích.“
„Tato případová zpráva naznačuje, že konzumace moringy není vhodná pro jedince se zvýšeným rizikem, že se u nich rozvine Stevensův-Johnsonův syndrom.“ Ačkoliv stát se to může komukoliv, HIV je rizikovým faktorem.
Můj pohled na moringu je takový, že důkazy o přínosnosti nejsou dost přesvědčivé na to, aby ospravedlnily internetové nákupy takové speciality, když má člověk na dosah v místním obchodě zdravou zeleninu. Například brokolici, která dosud nebyla zapletena do žádných genitálních vyrážek.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Mbikay M. Therapeutic Potential of Moringa oleifera Leaves in Chronic Hyperglycemia and Dyslipidemia: A Review. Front Pharmacol. 2012;3:24.
- Alegbeleye OO. How Functional Is Moringa oleifera? A Review of Its Nutritive, Medicinal, and Socioeconomic Potential. Food Nutr Bull. 2018;39(1):149-70.
- Ahmad J, Imran K, Renald B. Moringa oleifera and glycemic control: A review of current evidence and possible mechanisms. Phytother Res. 2019;33(11):2841-8.
- Ahmad J, Khan I, Johnson SK, Alam I, Din ZU. Effect of Incorporating Stevia and Moringa in Cookies on Postprandial Glycemia, Appetite, Palatability, and Gastrointestinal Well-Being. J Am Coll Nutr. 2018;37(2):133-9.
- Fombang EN, Saa RW. Antihyperglycemic Activity of Moringa oleifera Lam Leaf Functional Tea in Rat Models and Human Subjects. Food Nutr Sci. 2016;7(11):1021-32.
- Lunyera J, Wang D, Maro V, et al. Traditional medicine practices among community members with diabetes mellitus in Northern Tanzania: an ethnomedical survey. BMC Complement Altern Med. 2016;16:282.
- Mozo RN, Caole-Ang I. The Effects of Malunggay (Moringa oleifera) Leaves Capsule. Philipp J Intern Med. 2015;53(4):1-10.
- Giridhari VA, Malathi D, Geetha K. Anti Diabetic Property of Drumstick (Moringa oleifera) Leaf Tablets. Int J Food Sci Nutr. 2011;2(1):1-5.
- Kumari DJ. Hypoglycemic effect of Moringa oleifera and Azadirachta indica in type-2 diabetes. Bioscan. 2010;5(2):211-4.
- Nambiar V, Guin P, Parnami S, Daniel M. Impact of antioxidants from drumstick leaves on the lipid profile of hyperlipidemics. J Herb Med Toxicol. 2010;4(1):165-72.
- Taweerutchana R, Lumlerdkij N, Vannasaeng S, Akarasereenont P, Sriwijitkamol A. Effect of Moringa oleifera Leaf Capsules on Glycemic Control in Therapy-Naïve Type 2 Diabetes Patients: A Randomized Placebo Controlled Study.Evid Based Complementary Altern Med. 2017;2017:6581390.
- Vargas-Sánchez K, Garay-Jaramillo E, González-Reyes RE. Effects of Moringa oleifera on Glycaemia and Insulin Levels: A Review of Animal and Human Studies. Nutrients. 2019;11(12):2907.
- Sethi N, Nath D, Shukla SC, Dyal R. Abortifacient Activity of A Medicinal Plant “Moringa oleifera” in Rats. Anc Sci Life. 1988;7(3-4):172-4.
- Nath D, Sethi N, Singh RK, Jain AK. Commonly used Indian abortifacient plants with special reference to their teratologic effects in rats. J Ethnopharmacol. 1992;36(2):147-54.
- Raguindin PFN, Dans LF, King JF. Moringa oleifera as a Galactagogue. Breastfeed Med. 2014;9(6):323-4.
- Karim NAA, Ibrahim MD, Kntayya SB, Rukayadi Y, Hamid HA, Razis AFA. Moringa oleifera Lam: Targeting Chemoprevention. Asian Pac J Cancer Prev. 2016;17(8):3675-86.
- Ernst E. Heavy metals in traditional Indian remedies. Eur J Clin Pharmacol. 2002;57(12):891-6.
- Tshabalala T, Ncube B, Madala NE, et al. Scribbling the Cat: A Case of the “Miracle” Plant, Moringa oleifera. Plants. 2019;8(11):510.
- Stohs SJ, Hartman MJ. Review of the Safety and Efficacy of Moringa oleifera. Phytother Res. 2015;29(6):796-804.
- Witharana EWRA, Wijetunga WMGASTB, Wijesinghe SKJ. Stevens-Johnson syndrome (SJS) following Murunga leaf (Moringa oleifera) consumption. Ceylon Med J. 2018;63(4):188-9.
- Lerch M, Mainetti C, Terziroli Beretta-Piccoli B, Harr T. Current Perspectives on Stevens-Johnson Syndrome and Toxic Epidermal Necrolysis. Clin Rev Allergy Immunol. 2018;54(1):147-76.