Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak pestrost stravy může přebít vnímání sytosti a vést k přejídání
Velké potravinářské podniky využívají naši pevně zakořeněnou snahu o rozmanitý jídelníček proti nám.
Jak jsme se naučili řešit složitý úkol volit si stravu tak, aby pokryla všechny požadavky na živiny? Pestrá strava. Konzumací široké škály potravin zvyšujeme šanci na pokrytí potřeb. Kdybychom jedli jen pro potěšení, hrozilo by, že bychom jedli stále jen své oblíbené jídlo a nic jiného. My však máme vrozené sklony potravu střídat.
Celkem sníme více kalorií, když máme přístup ke třem různým příchutím jogurtu, než když dostaneme jen jednu. A to dokonce, i když je naše oblíbená. Pestrost tedy může přebít vnímání sytosti. „Koření života“ se neříká pro nic za nic.
Jde o něco, s čím se již rodíme. Studie na čerstvě odstavených dětech datující se skoro sto let zpět ukazují, že miminka přirozeně upřednostňují pestrost stravy i na úkor svého oblíbeného pokrmu. Tato tendence je zřejmě poháněna fenoménem známým jako smysly řízená sytost.
Během dvou minut od započetí konzumace se libost chuti, vůně, textury a vzhledu pokrmu ve srovnání se zatím nejedeným pokrmem zmenší. Asi jste si sami všimli, že první dílek čokolády chutná lépe než poslední. Naše tělo stále stejné vjemy znudí, až začne hledat něco nového tak, že znovu posílí chuť k jídlu, jakmile spatříme nový pokrm. Pomáhá nám to vysvětlit „žaludek na dezerty“, kdy se nám i při plné sytosti po spatření dezertu jako zázrakem uvolní místo v žaludku. To, co bylo pro naše předky pomocníkem pro zajištění všech živin, může být ve věku obezity na škodu.
Když lidem podáte menu o čtyřech chodech, sní o 60 % kalorií více, než když jim podáte 4x stejný pokrm. A není to jen znuděním, naše tělo i odlišně fyziologicky reaguje. Když lidem dáte trochu vymačkané citrónové šťávy, jejich slinné žlázy vyloučí sliny. Když však někomu podáte citrónovou šťávu 10x za sebou, slinné žlázy vyloučí pokaždé o něco méně slin. Když pak přejdete na stejné množství limetkové šťávy, množství slin se zase navýší. Máme v sobě hluboce zakořeněno reagovat odlišně na novou potravinu.
Na stejném talíři, u stejného pokrmu, nebo dokonce i v následujících dnech, pestrost ingrediencí předurčuje, kolik jídla sníme. Když dětem budeme pět dní za sebou na večeři dávat těstoviny se sýrem, tak pátý den už sní o stovky kalorií méně než děti, které dostávaly různé večeře. Dokonce i záměna tvaru těstoviny může vést k přejídání. Když dětem dáte druhou misku těstovin se sýrem, tak snědí více, pokud jim místo kolínek dáte například vřetena. Lidé údajně sní až o 77 % čokoládového dražé M&M více, když jim nabídnete 10 různých barev namísto 7. Přestože chutnají stejně. Čím větší rozdíl, tím větší efekt. Střídání sladkého a slaného jídla může mít obzvláště silný stimulační účinek na apetit. Teď už vám asi lehce dojde, že i přidání dietní limonády k jídlu z rychlého občerstvení může vést k přejídání.
Ohromující výběr v moderním jídelníčku může být jedním z faktorů podílejícím se na podrývání regulace chuti k jídlu. Na trhu jsou nyní desítky tisíc různých potravinových výrobků.
Takzvaná „supermarketová dieta“ je dokonce jedním z nejjistějších způsobů, jak přivést potkany k obezitě. Vědci vyzkoušeli vysoce kalorické granule, ale potkani dokázali jíst méně a vykompenzovat to. Proto se uchýlili k extrémnější dietě - krmili potkany jídlem, které koupili v blízkém supermarketu: sušenky, cukrovinky, slanina, sýr. A zvířata se hned začala zakulacovat. Lidský ekvivalent pro maximalizaci pokusného přibírání na váze byl pojmenován „dieta z kantýny“.
Je to vlastně opak toho původního výdejníku jídla, o kterém jsem se zmínil minule. Místo neomezeného příjmu neochucené tekuté potravy vědci účastníkům nabídli neomezený přístup k důmyslným výdejníkům jídla naplněným 40 tácy nejrůznějších lákavých pokrmů, od moučníků po hranolky. Účastníci nedokázali zachovat energetickou rovnováhu a konzistentně přijímali více než 120 % svých kalorických potřeb.
Naše porozumění vlivu smyslů na pocit sytosti můžeme využít pro nabírání na váze, můžeme ho však využít i k našemu dobru? Mohlo by například omezení pestrosti nezdravých dobrot pomoci lidem zhubnout? Dvě randomizované studie se to pokusily zjistit. Neprokázaly však, že by omezení pestrosti vedlo k výraznějšímu hubnutí. Jenže jim se ani nepodařilo příliš do jídelníčku lidí zasáhnout. Pouhé omezení dobrot o jeden nebo dva druhy nestačilo k dosažení výrazně odlišných výsledků. Asi bude zapotřebí větší změna. A o tom si povíme zase příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Rolls BJ. Sensory-specific Satiety. Nutr Rev. 1986;44(3):93-101.
- Rolls BJ, Rowe EA, Rolls ET, Kingston B, Megson A, Gunary R. Variety in a meal enhances food intake in man. Physiol Behav. 1981;26(2):215-21.
- Davis CM. Self selection of diet by newly weaned infants: an experimental study. Am J Dis Child 1928;36(4):651-79.
- Remick AK, Polivy J, Pliner P. Internal and external moderators of the effect of variety on food intake. Psychol Bull. 2009;135(3):434-51.
- Raynor HA, Epstein LH. Dietary variety, energy regulation, and obesity. Psychol Bull. 2001;127(3):325-41.
- Epstein LH, Rodefer JS, Wisniewski L, Caggiula AR. Habituation and dishabituation of human salivary response. Physiol Behav. 1992;51(5):945-50.
- Levitsky DA, Iyer S, Pacanowski CR. Number of foods available at a meal determines the amount consumed. Eat Behav. 2012;13(3):183-7.
- McCrory MA, Burke A, Roberts SB. Dietary (sensory) variety and energy balance. Physiol Behav. 2012;107(4):576-83.
- Epstein LH, Carr KA, Cavanaugh MD, Paluch RA, Bouton ME. Long-term habituation to food in obese and nonobese women. Am J Clin Nutr. 2011;94(2):371-6.
- Epstein LH, Fletcher KD, O'Neill J, Roemmich JN, Raynor H, Bouton ME. Food characteristics, long-term habituation and energy intake. Laboratory and field studies. Appetite. 2013;60(1):40-50.
- Epstein LH, Robinson JL, Roemmich JN, Marusewski AL, Roba LG. What constitutes food variety? Stimulus specificity of food. Appetite. 2010;54(1):23-9.
- Kahn B, Wansink B. The Influence of Assortment Structure on Perceived Variety and Consumption Qualities. J Consum Res. 2004;30(4):519-33.
- What to Do When There Are Too Many Product Choices on the Store Shelves? Learn how to navigate the flood of options-and save money. Consum Rep. Published January 2014.
- Argilés JM. The Rise and Fall of the Cafeteria Diet: Some Observations. J Nutr. 1988;118(12):1593-4.
- Larson DE, Tataranni PA, Ferraro RT, Ravussin E. Ad libitum food intake on a "cafeteria diet" in Native American women: relations with body composition and 24-h energy expenditure. Am J Clin Nutr. 1995;62(5):911-7.
- Raynor HA, Niemeier HM, Wing RR. Effect of limiting snack food variety on long-term sensory-specific satiety and monotony during obesity treatment. Eat Behav. 2006;7(1):1-14.
- Raynor HA, Steeves EA, Hecht J, Fava JL, Wing RR. Limiting variety in non-nutrient-dense, energy-dense foods during a lifestyle intervention: a randomized controlled trial. Am J Clin Nutr. 2012;95(6):1305-14.
- Sclafani A. From appetite setpoint to appetition: 50 years of ingestive behavior research. Physiol Behav. 2018;192:210-7.