Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Úloha masa při vzniku Parkinsonovy choroby
Jak souvisí střeva s rozvojem Parkinsonovy choroby?
Parkinsonova choroba je neurodegenerativní porucha s postupným zhoršováním, které končí úmrtím. Ve stáří postihuje zhruba 1 z 50 lidí. Menší část případů nemoci jde na vrub dědičnosti v rodinách. 85 až 90 % případů je sporadických, což znamená, že se objevují zdánlivě náhodně, z ničeho nic. Nemoc vzniká zánikem určitého druhu nervových buněk v mozku. Jakmile jich zmizí asi 70 %, začnou se objevovat potíže. A co ty buňky zabíjí? Stále v tom nemáme zcela jasno, ale myslíme si, že v tom hraje roli abnormální shlukování proteinů zvaných alfa-synuklein (α-synuklein). Proč? Protože když injekčně vpravíte rozmixované mozky postihnuté Parkinsonem do hlav potkanů nebo opic, můžete vyvolat příznaky a patologii Parkinsonovy choroby i u nich. Stejně funguje i vpravení samotných shluků proteinu α-synukleinu. Aha, ale jak se tyto shluky do mozku dostávají přirozeně?
Vypadá to, že vše začíná ve střevech. Část mozku, ve které se patologie často ukáže poprvé, je přímo propojena s trávicím traktem. Máme také přímé důkazy o šíření Parkinsonovy patologie z trávicího ústrojí do mozku. Alfa-synuklein z mozků pacientů trpících Parkinsonovou chorobou pochází ze střevní stěny, odkud se pomocí bloudivého nervu vyšplhá až do mozku. Jenže pokus probíhal na potkanech. Kdybychom tak měli stroj času a mohli se podívat na střevo těm, kteří později onemocněli Parkinsonovou chorobou. A my to svedeme. Máme staré biopsie tlustého střeva odebrané lidem, kteří pak dostali Parkinsonovu chorobu. A v jejich střevě byl skutečně nalezen α-synuklein už roky před prvními potížemi.
Výzkum podporovaný Nadací Michaela J. Foxe odhalil, že lze spolehlivě rozpoznat tlusté střevo nemocných a kontrolních subjektů na základě přítomnosti Parkinsonova proteinu uloženého ve střevní stěně. A jak se tam vůbec dostane? Možná z živočišných potravin pocházejících z těl obratlovců, jelikož jsou možným zdrojem priony napodobujícího α-synukleinu. Téměř všechna námi konzumovaná zvířata s páteří, krávy, kuřata, prasata, ryby, vylučují protein α-synuklein. Když jíme běžné masné výrobky, jíme kosterní svalstvo, jíme nervy, krevní buňky a samotné svalové buňky. Každých 450 gramů masa obsahuje 1 lžičku až 1 lžíci krve, která samotná může být zdrojem α-synukleinu, jenž může teoreticky odstartovat domino efekt shlukování α-synukleinu v našem vlastním střevě. Ačkoliv se může zdát intuitivním, že α-synuklein ze stravy může odstartovat jeho hromadění ve střevě, jaké vlastně máme důkazy, že k tomu skutečně dochází?
Zde jsou velmi zajímavá zjištění. Vagotomie je chirurgický zákrok, při kterém onen dlouhý nerv vedoucí z trávicího traktu do mozku chirurg přetne, jde o zastaralou metodu léčby žaludečních vředů. Mohlo by přerušení komunikace mezi trávicí soustavou a mozkem snížit riziko Parkinsonovy choroby? Nejspíše ano, což nám naznačuje, že bloudivý nerv asi hraje klíčovou roli v rozvoji Parkinsonovy choroby.
Mnoho lidí očividně pravidelně konzumuje maso a mléčné výrobky, ale jen u malé části populace dojde k rozvoji Parkinsonovy choroby. Ve hře tedy musí být i další faktory, které nějaký způsobem umožní nežádoucímu α-synukleinu ze stravy vstoupit do hostitele a započít onemocnění. Například zvyšování propustnosti střev s věkem, může to hrát roli? Co dalšího zvyšuje propustnost střev? Bylo prokázáno, že nedostatek vlákniny narušuje střevní bariéru a přispívá k propouštění patogenu. Vyvstává tedy naděje, že by nemoc mohlo jít léčit stravou.
Pacienti s Parkinsonovou chorobu mají ve střevech výrazně méně Prevotelly, což je přátelská střevní flóra živící se vlákninou a podporující střevní bariéru. Nízké zastoupení Prevotelly ve flóře je spojováno s propustným střevem, které je zase spojováno s ukládáním střevního α-synukleinu. Potraviny bohaté na vlákninu dokáží populace Prevotelly navýšit. Proto by osvojení rostlinné stravy kromě přínosů v podobně prospěšných fytoživin mohlo pomoci i celkovým zvýšením příjmu vlákniny. Tím by se změnila střevní mikroflóra ve prospěch kvality střevní bariéry.
Snižuje tedy veganská strava, která je plná vlákniny a bez masa, riziko rozvoje Parkinsonovy choroby? Parkinsonova choroba je v quasi-veganských společnostech vzácná. Výskyt nemoci je například ve venkovské subsaharské Africe asi pětkrát menší. Celou dobu jsme se domnívali, že pozorované přínosy rostlinné stravy proti Parkinsonově chorobě byly dílem antioxidantů a protizánětlivé povahy bezmasé stravy. Možná však svou roli hraje i větší přísun vlákniny do střev a méně pozřených nervů, svalů a krve.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Ball N, Teo WP, Chandra S, Chapman J. Parkinson's Disease and the Environment. Front Neurol. 2019;10:218.
- Killinger BA, Labrie V. Vertebrate food products as a potential source of prion-like α-synuclein. NPJ Parkinsons Dis. 2017;3:33.
- Holmqvist S, Chutna O, Bousset L, et al. Direct evidence of Parkinson pathology spread from the gastrointestinal tract to the brain in rats. Acta Neuropathol. 2014;128(6):805-20.
- Shannon KM, Keshavarzian A, Dodiya HB, Jakate S, Kordower JH. Is alpha-synuclein in the colon a biomarker for premotor Parkinson's disease? Evidence from 3 cases. Mov Disord. 2012;27(6):716-9.
- Beach TG, Corbillé AG, Letournel F, et al. Multicenter Assessment of Immunohistochemical Methods for Pathological Alpha-Synuclein in Sigmoid Colon of Autopsied Parkinson's Disease and Control Subjects. J Parkinsons Dis. 2016;6(4):761-70.
- Svensson E, Horváth-Puhó E, Thomsen RW, et al. Vagotomy and subsequent risk of Parkinson's disease. Ann Neurol. 2015;78(4):522-9.
- Perez-Pardo P, Kliest T, Dodiya HB, et al. The gut-brain axis in Parkinson's disease: Possibilities for food-based therapies. Eur J Pharmacol. 2017;817:86-95.
- Shah SP, Duda JE. Dietary modifications in Parkinson's disease: A neuroprotective intervention?. Med Hypotheses. 2015;85(6):1002-5.
- McCarty MF. Does a vegan diet reduce risk for Parkinson's disease?. Med Hypotheses. 2001;57(3):318-23.
- Schoenberg BS, Osuntokun BO, Adeuja AO, et al. Comparison of the prevalence of Parkinson's disease in black populations in the rural United States and in rural Nigeria: door-to-door community studies. Neurology. 1988;38(4):645-6.