Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Výhody kmínu a šafránu při hubnutí
Koření kmín může fungovat stejně dobře jako orlistat, lék na obezitu.
V mém videu „Příznivé účinky černého kmínu při hubnutí“ celkem 17 randomizovaných studií ukázalo, že jediné koření dokáže snížit cholesterol a triglyceridy. A vedlejší účinky? Zeštíhlení.
Šafrán je dalším kořením s potvrzeným účinkem v léčbě významného původce utrpení, v tomto případě deprese, a jeho vedlejším účinkem je snížení apetitu. Šafrán při testu v randomizované, dvojitě zaslepené a placebem kontrolované studii skutečně vykazoval výrazné účinky na hubnutí: zhubnuli o 2,2 kg více než s placebem a v pase zeštíhleli za 8 týdnů o 2,5 cm více. Dávka šafránu použitá ve studii byla ekvivalentní vypití šálku čaje z velké špetky šafránu setého.
Vědci v domnění, že aktivní složkou může být crocin, pigment zodpovědný za rudou barvu šafránu, zkusili lidem podávat i samotný izolovaný pigment. Hubnutí se dostavilo taktéž, ale ne ve stejné míře jako s kompletním šafránovým výtažkem. Pigment porazil placebo jen o 1 kilo a 1,2 cm v pase. Pravděpodobným mechanismem bylo potlačení chuti k jídlu, jelikož skupina užívající crocin snědla v průměru o 80 kalorií denně méně, ale skupina užívající výtažek z šafránu snědla v průměru o 170 kalorií méně.
Podobná studie se zaměřila konkrétně na frekvenci svačení. Vědci si mysleli, že pozitivní vliv šafránu na psychiku by mohl zredukovat přejídání ze stresu. A skutečně, po osmi týdnech užívání šafránového výtažku lidé svačili v porovnání s placebo skupinou polovičně. Úbytek na váze byl sice malý, 900 gramů, ale statisticky významný. I úbytek necelého kilogramu je vzhledem k malinké použité dávce velmi pozoruhodný. Použili 100 mg, což odpovídá asi osmině čajové lžičky šafránu.
Potíž je v tom, že šafrán je nejdražší koření na světě. Koření šafrán pochází z jemných čnělek květů šafránu setého. Každý květ má jen pár čnělek, takže na sklizení 450 gramů koření potřebujete 50 000 květů. To je dost na pokrytí celého fotbalového hřiště. Špetka šafránu vás tak může vyjít na pár desetikorun denně.
Proto ve své knize How Not to Diet mezi 21 vychytávkami k urychlení hubnutí místo šafránu doporučuji černý kmín, u kterého vás čtvrt lžičky denně vyjde jenom na pár haléřů. A co běžnější římský kmín?
Používá se v kuchyních napříč světem, od texasko-mexické po jihoasijskou. Římský kmín je druhé nejoblíbenější koření na světě, hned po černém pepři. Jde o jednu z nejdéle pěstovaných plodin s celou řadou údajných léčebných účinků. Avšak teprve nedávno byl podroben testu na schopnost pomáhat s hubnutím. Lidé randomizovaní k půlce lžičky římského kmínu k obědu a večeři po dobu tří měsíců zhubli cca o 1,8 kg více a v pase zeštíhleli o 2,5 cm více. Účinek koření byl shledán srovnatelný s lékem proti obezitě zvaným orlistat.
Pro ty, kteří si to nepamatují, připomenu, že jde o lék způsobující anální výtok, o kterém jste možná slyšeli, prodává se pod značkou Alli a Xenical. Výrobce léku však upřednostňuje termín „fekální špinění“ pro popis rektálního výtoku, který lék způsobuje.
Výrobce léku alespoň na svých stránkách uvádí pár užitečných tipů. „Je zřejmě dobrým nápadem nosit tmavé kalhoty a do práce si s sebou brát náhradní oblečení na převlečení.“ To jen pro případ, že byste si kvůli jejich léku v práci podělali kalhoty.
Děkuji pěkně, ale já raději zůstanu u římského kmínu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Sahebkar A, Beccuti G, Simental-Mendía LE, Nobili V, Bo S. Nigella sativa (black seed) effects on plasma lipid concentrations in humans: a systematic review and meta-analysis of randomized placebo-controlled trials. Pharmacol Res. 2016;106:37-50.
- Hausenblas HA, Saha D, Dubyak PJ, Anton SD. Saffron (Crocus sativus L.) and major depressive disorder: a meta-analysis of randomized clinical trials. J Integr Med. 2013;11(6):377-83.
- Abedimanesh N, Bathaie SZ, Abedimanesh S, Motlagh B, Separham A, Ostadrahimi A. Saffron and crocin improved appetite, dietary intakes and body composition in patients with coronary artery disease. J Cardiovasc Thorac Res. 2017;9(4):200-8.
- File:Saffron8.jpg. Serpico. Wikimedia Commons.
- Gout B, Bourges C, Paineau-Dubreuil S. Satiereal, a Crocus sativus L extract, reduces snacking and increases satiety in a randomized placebo-controlled study of mildly overweight, healthy women. Nutr Res. 2010;30(5):305-13.
- Mnif S, Aifa S. Cumin (Cuminum cyminum L.) from traditional uses to potential biomedical applications. Chem Biodivers. 2015;12(5):733-42.
- Zare R, Heshmati F, Fallahzadeh H, Nadjarzadeh A. Effect of cumin powder on body composition and lipid profile in overweight and obese women. Complement Ther Clin Pract. 2014;20(4):297-301.
- Taghizadeh M, Memarzadeh MR, Asemi Z, Esmaillzadeh A. Effect of the Cumin cyminum L. intake on weight loss, metabolic profiles and biomarkers of oxidative stress in overweight subjects: a randomized double-blind placebo-controlled clinical trial. Ann Nutr Metab. 2015;66(2-3):117-24.
- Hollywood A, Ogden J. Taking orlistat: predicting weight loss over 6 months. J Obes. 2011;2011:806896.
- Fox M, Thumshirn M, Menne D, Stutz B, Fried M, Schwizer W. The pathophysiology of faecal spotting in obese subjects during treatment with orlistat. Aliment Pharmacol Ther. 2004;19(3):311-21.
- Before you begin with alli. myalli.com. 2008.