Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Půst při syndromu dráždivého tračníku
Více než polovina osob trpících IBS má zřejmě nějakou formu atypické potravinové alergie.
Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je chronická porucha zažívacího traktu, která postihne každého desátého z nás. Možná jste už slyšeli o dietách s omezením FODMAP, jenže ty podle všeho nepomáhají o nic více než standardní rady jako vyřadit kávu, kořenité a tučné jídlo. Jejich efekt nijak nerozeznáte.
Nicméně většina pacientů s IBS reaguje na konkrétní potraviny, například pšenici, mléko, sójovou omáčku nebo vejce. Přitom při klasickém kožním testu na alergie jim vše vyjde negativní. Jenže nás zajímá, co se děje v jejich střevech po jídle, ne jak reaguje na potravinu jejich kůže. Proto existuje laserová konfokální endomikroskopie. Je to skvělý vynález. Můžete zavést mikroskop krkem až do střeva, nakapat tam trochu potraviny a v reálném čase pozorovat, jak se střevní stěna zanítí a začne propouštět. Formování trhlinek lze spatřit během minut. Technologie však nikdy nebyla využita k testu na velké skupině pacientů s IBS. Až do této chvíle!
Pomocí této nové technologie vědci zjistili, že více než polovina pacientů s IBS má podobnou reakci na různé potraviny, atypickou potravinovou alergii, která uniká hledáčku tradičních testů na alergie. Když nesnášené potraviny vyřadili ze stravy, došlo k velké úlevě od potíží. Jenže mimo prostředí probíhajícího výzkumu nemáme možnost zjistit, které potraviny jsou u nás viníkem, dokud je nezkusíme vyřadit. A nejlepší eliminační dieta je eliminace všech potravin.
Pětadvacetiletá žena si stěžovala na bolesti břicha, nadýmání a průjem po dobu 1 roku. Léky ji nepomáhaly. Po desetidenním půstu se její potíže znatelně zlepšily a zůstalo to tak i nejméně o 18 měsíců později. A nešlo jen o subjektivní zlepšení. Provedli biopsie, které ukázaly pokles zánětu. Změřili přímo přecitlivělost střev, vložili nafukovací balónky a elektrody do jejího konečníku, aby mohli změřit změny v citlivosti na tlak a elektrické výboje. Jakoby jí půst restartoval střeva.
Nicméně její úspěch ještě nepředznamenává úspěšnost u ostatních. Případové zprávy jsou nejužitečnější, když inspirují vědce k provedení studie.
Navzdory snahám vědců je léčba IBS stále neuspokojivá. Snažíme se tlumit potíže pomocí léků, ale co máte dělat, když ani léky nepomáhají? 84 pacientů s IBS, z nichž u 58 selhala klasická léčba složená z farmakoterapie a krátké psychoterapie. 36 z těch 58 stále trpících pacientů šlo cestou desetidenního půstu a zbylých 22 zůstalo u klasické léčby. Lidé z postící se skupiny pocítili výrazné zlepšení bolestí břicha, průjmu, ztráty chuti k jídlu, nevolností, úzkostí a celkového zásahu do běžného chodu života, což byl mnohem lepší výsledek než v kontrolní skupině. Výzkumníci dospěli k záběru, že léčba pomocí půstu může být vhodná u pacientů se středním až závažným projevem IBS.
Špatné je, že rozdělení pacientů nebylo randomizované a zaslepené, takže porovnání s kontrolní skupinou nemá velkou vypovídající hodnotu. Navíc dostávali nitrožilně vitamíny - B1 a C, což je v japonských studiích půstu běžné, ačkoliv není důvod očekávat rozvoj syndromů z nedostatku jako beri-beri a kurděje po pouhých 10 dnech půstu.
Účastníci byli drženi v izolaci, možná proto psychoterapie lépe účinkovala? Je těžké rozpoznat účinek samotného půstu. Samotná psychoterapie může poskytnout dlouhodobé přínosy. 101 ambulantních pacientů s IBS bylo randomizováno k léčbě medikamenty nebo ke stejné léčbě doplněné 3 měsíci psychoterapie. Po třech měsících si skupina s přidanou psychoterapií vedla lépe. Rozdíl byl ještě znatelnější o rok později, rok po skončení psychoterapie. Bylo jim lépe za 3 měsíce a ještě lépe za 15 měsíců.
Psychologické metody pomáhají při IBS stejně dobře jako antidepresiva. Nicméně účinek placeba proti IBS je okolo 40 %, ať už mluvíme o psychologických metodách, lécích nebo praktikách alternativní medicíny. Takže dá se říci, že nic, tj. cukrová pilulka, zlepší potíže ve 40 % případů. Dospěl jsem proto k závěru, že bychom mohli začínat psychoterapií. Je levná, bezpečná, jednoduchá a bez vedlejších účinků, ne jako dlouhé půsty. Kdyby však vše ostatní selhalo, může stát za to vyzkoušet půst pod dohledem lékaře.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Guerreiro M, Sousa Guerreiro C, Cravo M. Irritable bowel syndrome: how can symptoms and quality of life be improved with diet? Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care. 2019;22(5):377-82.
- Fritscher-Ravens A, Pflaum T, Mösinger M, et al. Many Patients With Irritable Bowel Syndrome Have Atypical Food Allergies Not Associated With Immunoglobulin E. Gastroenterology. 2019;157(1):109-18.e5.
- Böhn L, Störsrud S, Liljebo T, et al. Diet Low in FODMAPs Reduces Symptoms of Irritable Bowel Syndrome as Well as Traditional Dietary Advice: A Randomized Controlled Trial. Gastroenterology. 2015;149(6):1399-1407.e2.
- Morbid obesity-long term results of therapeutic fasting. Nutrition Reviews. 2009;36(1):6-7.
- Ray K. A window into the gut—real-time visualization of the effects of food intolerance using confocal laser endomicroscopy. Nature Reviews Gastroenterology & Hepatology. 2014;11(10):578.
- Kano M, Fukudo S, Kanazawa M, et al. Changes in intestinal motility, visceral sensitivity and minor mucosal inflammation after fasting therapy in a patient with irritable bowel syndrome. Journal of Gastroenterology and Hepatology. 2006;21(6):1078-9.
- Kanazawa M, Fukudo S. Effects of fasting therapy on irritable bowel syndrome. International Journal of Behavioral Medicine. 2006;13(3):214-20.
- Svedlund J, Ottosson J-O, Sjödin I, Dotevall G. Controlled study of psychotherapy in irritable bowel syndrome. The Lancet. 1983;322(8350):589-92.
- Ford AC, Lacy BE, Harris LA, Quigley EMM, Moayyedi P. Effect of Antidepressants and Psychological Therapies in Irritable Bowel Syndrome: An Updated Systematic Review and Meta-Analysis. The American Journal of Gastroenterology. 2019;114(1):21-39.
- Flik CE, Bakker L, Laan W, van Rood YR, Smout AJPM, de Wit NJ. Systematic review: The placebo effect of psychological interventions in the treatment of irritable bowel syndrome. World Journal of Gastroenterology. 2017;23(12):2223.
- Fritscher-ravens A, Schuppan D, Ellrichmann M, et al. Confocal endomicroscopy shows food-associated changes in the intestinal mucosa of patients with irritable bowel syndrome. Gastroenterology. 2014;147(5):1012-20.e4.