Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Ochratoxin v některých bylinách, koření a víně
Většina potravinářských plodin je kontaminována mykotoxiny, ale některé potraviny jsou horší než jiné.
Oves lze považovat za jedinečně výživný a jednou z jeho vlastností vedoucí ke zlepšení lidského zdraví je poskytování prebiotik, jenž podporují růst prospěšných střevních bakterií. Pochopitelně existuje více různých podob ovsa. Od řezaných ovesných krup, celých ovesných krup (zrna jsou vcelku) až po vysoce zpracované cereálie, jako jsou Honey Nut Cheerios.
Drcením zrna na vločky dochází k narušení buněčných stěn a poškození škrobových částic, což znamená, že jsou lehčeji stravitelné. To je však špatně, jelikož my chceme, aby se škrob dostal až dolů do tlustého střeva a nakrmil tam prospěšné bakterie. Mletí na ovesnou mouku k výrobě snídaňových cereálií je ještě horší. Když porovnáte reakce krevních cukrů a inzulínu, uvidíte výrazně nižší nárůsty po konzumaci ovesných krup.
A co ochratoxin? Oves je hlavním zdrojem tohoto druhu plísňového kontaminantu, ale nikoliv jediným zdrojem. Po celém světě je úroda kontaminována mykotoxiny. Podle odhadů některých odborníků je až 25 % světové produkce kontaminováno. Tato statistika je připisována Food and Agriculture Organization of the United Nations, ale ukazuje se, že je mylná. Není to 25 %. Je to spíše 60 až 80 %. Vysoké zamoření lze pravděpodobně vysvětlit kombinací vylepšené citlivosti testovacích metod a dopadem klimatické změny.
U koření se našly jedny z nejvyšších koncentrací mykotoxinů. Protože však koření jíme v tak malých množstvích, není považováno za výrazný zdroj. Rozhodně však něco pro snížení svého rizika můžeme udělat. Je totiž jen na odpovědnosti každého konzumenta otevřené balení koření skladovat ve vzduchotěsném obalu.
A co sušené bylinky? Mykotoxin v bylinných doplňcích stravy: nejvyšší koncentrace mykotoxinů byly nalezeny v přípravcích z ostropestřce mariánského. Při sklizni ostropestřce mariánského je totiž zapotřebí mokrého a vlhkého počasí, proto jsou pak semena tak plesnivá. Vzhledem k faktu, že přípravky z ostropestřce používají především lidé trpící onemocněním jater, jsou takto vysoké příjmy látek toxických pro játra znepokojující.
Víno pocházející z USA má také obzvláště vysoké koncentrace. Dokonce vůbec nejvyšší naměřené koncentrace na světě byly nalezeny právě v americkém víně. Víno je však obecně kontaminováno. Někteří tvrdí, že právě proto vídáme tak konzistentní hladiny v lidské krvi - protože spousta lidí pije víno na pravidelné bázi.
Ochratoxin je považován za ledvinový toxin s imunosupresivními, rakovinotvornými a plod poškozujícími vlastnostmi. Jak je to s dekontaminací, odstraňováním toxinu z vína? V ideálním případě by ke kontaminaci ani nemělo docházet, jenže to není vždy praktické, takže je kladen větší důraz na hledání účinných metod detoxikace mykotoxinů již obsažených v potravinách.
A zde nastupují kvasnice jako slibné řešení, jelikož mykotoxiny se vážou na buněčnou stěnu kvasnic. Představa je taková, že kvasnice pak půjde odebrat. Jinou metodou by mohlo být přidávat do jídla něco jako lahůdkové droždí, aby se zabránilo vstřebání.
U kuřat to funguje. Když jim podáte kvasnice společně s alfatoxinem (další druh mykotoxinu), tak se sníží závažnost následného onemocnění. Použitelnost lahůdkového droždí jako vychytávače záleží na stabilitě vazby mezi kvasnicemi a mykotoxinem i během putování zažívacím ústrojím. Víme, že kvasnice dokážou odstranit ochratoxin z jídla, ale až do roku 2016 jsme netušili, jestli by to fungovalo v trávicím ústrojí. Kvasnice zvládly vychytat až 44 % ochratoxinu, ale v praxi to bylo blíže jedné třetině, jelikož některé vazby nebyly stabilní.
Když se snažíte držet pod maximálním denním příjmem a pijete sklenku vína denně, tak i kdybyste si k němu dali popcorn posypaný lahůdkovým droždím, stále byste pravděpodobně přesáhli tolerovatelný příjem. A co to pro nás znamená? Jak škodlivé mykotoxiny jsou? To se dozvíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Korczak R, Kocher M, Swanson KS. Effects of oats on gastrointestinal health as assessed by in vitro, animal, and human studies. Nutr Rev. 2020;78(5):343-63.
- Wolever TMS, Johnson J, Jenkins AL, Campbell JC, Ezatagha A, Chu Y. Impact of oat processing on glycaemic and insulinaemic responses in healthy humans: a randomised clinical trial. Br J Nutr. 2019;121(11):1264-70.
- Mitchell NJ, Chen C, Palumbo JD, et al. A risk assessment of dietary Ochratoxin a in the United States. Food Chem Toxicol. 2017;100:265-73.
- Eskola M, Kos G, Elliott CT, Hajšlová J, Mayar S, Krska R. Worldwide contamination of food-crops with mycotoxins: Validity of the widely cited 'FAO estimate' of 25. Crit Rev Food Sci Nutr. 2020;60(16):2773-89.
- Moretti A, Logrieco AF, Susca A. Mycotoxins: An Underhand Food Problem. Methods Mol Biol. 2017;1542:3-12.
- Kolakowski B, O'Rourke SM, Bietlot HP, Kurz K, Aweryn B. Ochratoxin A Concentrations in a Variety of Grain-Based and Non-Grain-Based Foods on the Canadian Retail Market from 2009 to 2014. J Food Prot. 2016;79(12):2143-59.
- Iha MH, Trucksess MW. Management of Mycotoxins in Spices. J AOAC Int. 2019;102(6):1732-9.
- Veprikova Z, Zachariasova M, Dzuman Z, et al. Mycotoxins in Plant-Based Dietary Supplements: Hidden Health Risk for Consumers. J Agric Food Chem. 2015;63(29):6633-43.
- De Jesus CL, Bartley A, Welch AZ, Berry JP. High Incidence and Levels of Ochratoxin A in Wines Sourced from the United States. Toxins (Basel). 2017;10(1):1.
- Petruzzi L, Sinigaglia M, Corbo MR, Campaniello D, Speranza B, Bevilacqua A. Decontamination of ochratoxin A by yeasts: possible approaches and factors leading to toxin removal in wine. Appl Microbiol Biotechnol. 2014;98(15):6555-67.
- Varga J, Kocsubé S, Péteri Z, Vágvölgyi C, Tóth B. Chemical, physical and biological approaches to prevent ochratoxin induced toxicoses in humans and animals. Toxins (Basel). 2010;2(7):1718-50.
- Petruzzi L, Corbo MR, Sinigaglia M, Bevilacqua A. Ochratoxin A Removal by Yeasts after Exposure to Simulated Human Gastrointestinal Conditions. J Food Sci. 2016;81(11):M2756-60.
- Karaman M, Basmacioglu H, Ortatatli M, Oguz H. Evaluation of the detoxifying effect of yeast glucomannan on aflatoxicosis in broilers as assessed by gross examination and histopathology. Br Poult Sci. 2005;46(3):394-400.
- Moslehi-Jenabian S, Pedersen LL, Jespersen L. Beneficial effects of probiotic and food borne yeasts on human health. Nutrients. 2010;2(4):449-73.