Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Úmrtnost při bariatrickém hubnutí
V současné době je počet úmrtí po operaci hubnutí považován za "velmi nízký", v průměru se vyskytuje asi u 1 z 300 až 1 z 500 pacientů.
Toto je první díl čtyřdílné videosérie o bariatrických operacích, z nichž nejznámější je zúžení žaludku a žaludeční bypass. Obě operace představují velkou změnu anatomie trávicího ústrojí pacienta. Jak bezpečné jsou tyto zákroky a jak dobře fungují proti obezitě? Poslouchejte a vše se dozvíte.
Léčba obezity je již dlouhou dobu poskvrněna nekalými praktikami prospěchářů, podvodníků a různých šarlatánů. Dokonce i obor moderní bariatrické medicíny je (baros pochází z řečtiny a znamená váha) v důsledku poškozován praktikami těchto záludných a nemorálních jedinců. Oklamáni reklamami slibujícími zázračný recept na rychlé a snadné hubnutí pak pacienti viní sami sebe ze selhání v manifestaci toho zázraku nebo si myslí, že mají porouchaný metabolismus. Na druhém konci spektra jsou přespříliš pesimističtí praktici s názorem, že tlustí lidé mají tloušťku v genech a nelze s tím nic dělat. Pravda leží někde uprostřed.
Obtížnost léčby obezity je připodobňována k učení se cizího jazyka. Jde o úspěch, kterého může dosáhnout prakticky kdokoliv, kdo do toho vloží dostatek energie. Vždy to však stojí hodně času a úsilí. A ti, kterým se to podaří, po čase naberou většinu váhy zpět. Podle mého to vypovídá o obtížnosti hubnutí, nikoliv marnosti. Kuřákům může v průměru trvat 30 pokusů, než se jim podaří skončit s kouřením nadobro. Stejně jako odvykání kouření, i hubnutí se prostě musí udělat. Jak řekl předseda Association for the Study of Obesity, nestojí nás žádnou vůli udělat nezbytné úkony jako vstát v noci a nakrmit dítě, je to zkrátka něco, co musíme udělat.
Naše kolektivní reakce však není v souladu s touto rétorikou a realitou. Jestliže je obezita takovou „národní krizí dosahující znepokojivých rozměrů,“ jak ji označil po 11. září hlavní hygienik USA, a „stejně zničující jako terorismus,“ proč je naše reakce tak vlažná? Vláda například pokorně navrhla potravinářskému průmyslu zavést „dobrovolné iniciativy k omezení marketingu méně zdravého jídla cíleného na děti“. Copak jsme se vzdali zodpovědnosti?
Naší bázlivou reakci na epidemii obezity stručně shrnuli v národní iniciativě vyhlášené Joint Task Force of the American Society for Nutrition, dále Institute of Food Technologists a International Food Information Council: „strategie malých změn“. Malé změny jsou „lehčeji dosažitelné“. V návrzích je například „používat hořčici místo majonézy“ a „jíst ráno jednu koblihu místo dvou“. Je to jako jít do přestřelky vybaven jídelním nožem, ale zato jen s jedním croissantem.
Zastánci malých změn bědují, že na rozdíl od jiných závislostí - alkohol, kokain, hazardní hry nebo tabák, nelze obézním pacientům říci, aby se předmětu závislosti vzdali zcela, jelikož „nikdo se nemůže vzdát jídla“. Ano, jíst musíme, ale to neznamená, že musíme jíst všechno to nezdravé jídlo. Stejně jako musíme dýchat, ale neznamená to, že by vzduch musel procházet cigaretou.
Co si do přestřelky přinést skalpel? Četnost bariatrických operací prudce stoupnula z asi 40 000 zákroků, zaznamenaných v prvním mezinárodním průzkumu z roku 1998, až po nynější stovky tisíc operací ročně jen v samotných Spojených státech amerických. První vynalezená technika byl střevní bypass, který zahrnoval odstranění asi 5,8 metrů střev. Bylo provedeno více než 30 000 střevních bypassů, než si lékaři uvědomili katastrofické důsledky. Mezi ty patřilo onemocnění jater z nedostatku bílkovin, které často vedlo k selhání jater a smrti. Na tento nepovedený začátek vzpomínáme jako na „jedno z černých období v historii chirurgie.“
Dnes je míra úmrtnosti po bariatrických operacích „velmi nízká“. Stává se to v průměru u jednoho z 300 až 500 pacientů. Nejznámější je zmenšení žaludku známé jako tubulizace žaludku. Při ní je nevratně odstraněna velká část žaludku. Ze žaludku zbude jen úzká trubice, což omezí množství potravy, které může člověk naráz sníst. Je paradoxem, že mnoho pacientů volí bariatrickou operaci v přesvědčení, že „diety na ně nefungují,“ přestože operace je ve výsledku nucená dieta. Bariatrická operace je vnitřním ekvivalentem zdrátování čelistí.
Žaludeční bypass, bypass žaludku Roux-en-Y, je druhá nejběžnější bariatrická operace. Kombinuje techniku zmenšení žaludku na malý vak menší než golfový míček s omezením vstřebávání potravy změnou anatomie a obejitím první části tenkého střeva. Zákrok je účinnější než pouhé zmenšení žaludku. Výsledkem je zhubnutí asi 63 % nadbytečné váhy, zatímco u tubulizace žaludku je to 53 %. Žaludeční bypass představuje větší riziko závažných komplikací. Mnoho lidí překvapí, že nové chirurgické zákroky nevyžadují nejprve testování nebo schválení FDA a jsou z velké části osvobozeny od přísné regulace.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Frank A. Futility and avoidance. Medical professionals in the treatment of obesity. JAMA. 1993;269(16):2132-3.
- Astwood EB. The heritage of corpulence. Endocrinology. 1962;71:337-41.
- Garrow JS. Treatment of obesity. Lancet. 1992;340(8816):409-13.
- Stunkard AJ. Nutrition, aging and obesity: a critical review of a complex relationship. Int J Obes. 1983;7(3):201-20.
- Chaiton M, Diemert L, Cohen JE, et al. Estimating the number of quit attempts it takes to quit smoking successfully in a longitudinal cohort of smokers. BMJ Open. 2016;6(6):e011045.
- Vallgårda S. Childhood obesity policies—mighty concerns, meek reactions. Obes Rev. 2018;19(3):295-301.
- Biltekoff C. The terror within: obesity in post 9/11 U.S. life. American Studies. 2007;48(3):29-48.
- European Commission. EU action plan on childhood obesity 2014-2020. EC.Europa.eu. February 24, 2014.
- Hill JO. Can a small-changes approach help address the obesity epidemic? A report of the Joint Task Force of the American Society for Nutrition, Institute of Food Technologists, and International Food Information Council. Am J Clin Nutr. 2009;89(2):477-84.
- Guth E. Counting calories as an approach to achieve weight control. JAMA. 2018;319(3):225-6.
- Scopinaro N. The IFSO and obesity surgery throughout the world. Obes Surg. 1998;8(1):3-8.
- American Society for Metabolic and Bariatric Surgery. Estimate of bariatric surgery numbers, 2011–2017. ASMBS.org. Published June 2018.
- Pories WJ. Bariatric surgery: risks and rewards. J Clin Endocrinol Metab. 2008;93(11 Suppl 1):S89-96.
- Celio AC, Pories WJ. A history of bariatric surgery: the maturation of a medical discipline. Surg Clin North Am. 2016;96(4):655-67.
- Dixon JB, Logue J, Komesaroff PA. Promises and ethical pitfalls of surgical innovation: the case of bariatric surgery. Obes Surg. 2013;23(10):1698-702.
- Dartmouth Atlas Working Group. Variation in the care of surgical conditions: obesity. Dartmouth Institute for Health Policy & Clinical Practice. September 2014.
- Cardoso L, Rodrigues D, Gomes L, Carrilho F. Short- and long-term mortality after bariatric surgery: a systematic review and meta-analysis. Diabetes Obes Metab. 2017;19(9):1223-32.
- Ozsoy Z, Demir E. Which bariatric procedure is the most popular in the world? A bibliometric comparison. Obes Surg. 2018;28(8):2339-52.
- BruceBlaus. File:Roux-En-Y Part 2.png. Wikimedia Commons. July 31, 2017.
- Beaulac J, Sandre D. Critical review of bariatric surgery, medically supervised diets, and behavioural interventions for weight management in adults. Perspect Public Health. 2017;137(3):162-72.
- Golzarand M, Toolabi K, Farid R. The bariatric surgery and weight losing: a meta-analysis in the long- and very long-term effects of laparoscopic adjustable gastric banding, laparoscopic Roux-en-Y gastric bypass and laparoscopic sleeve gastrectomy on weight loss in adults. Surg Endosc. 2017;31(11):4331-45.
- Panagiotou OA, Markozannes G, Adam GP, et al. Comparative effectiveness and safety of bariatric procedures in Medicare-eligible patients: a systematic review. JAMA Surg. 2018;153(11):e183326.
- De Ville K. Bariatric surgery, ethical obligation, and the life cycle of medical innovation. Am J Bioeth. 2010;10(12):22-4.
- Diet, drugs, devices, and surgery for weight management. Med Lett Drugs Ther. 2018;60(1548):91-8.